Odessa oblasti kuberner, Gruusia ekspresident Mihheil Saakašvili teatas, et otsustas anda lahkumisavalduse tulenevalt võimude soovimatusest korruptsiooni vastu võidelda

Saakašvili otsustas erru minna

40
Mihheil Saakašvili ei kao Odessa kuberneri kohalt tagasiastumisega Ukraina poliitikast kuhugi, on Ukraina globaalstrateegiate instituudi direktor Vadõm Karasjov veendunud.

TALLINN, 7. november — Sputnik. Odessa oblasti kuberner, Gruusia ekspresident Mihheil Saakašvili teatas, et otsustas anda lahkumisavalduse tulenevalt võimude soovimatusest korruptsiooni vastu võidelda, edastas RIA Novosti.

„Kujunenud olukorras otsustasin ma ametist lahkuda ja alustada võitluses uut etappi," ütles Saakašvili pressikonverentsil Odessas.

Tema sõnade kohaselt õitseb Ukrainas võimuvahetusest hoolimata korruptsioon ja „nagu on röövitud, nii ka nüüdki röövitakse". Ta märkis, et tema jaoks osutus „viimaseks piisaks" ametnike elektrooniliste tuludeklaratsioonide avalikustamine.

Nagu kuberner väitis, saab piirkonna areng võimalikuks alles siis, kui „Kiiev vabaneb korruptantidest", kes tema arvates soosivad banditismi kogu riigis ja eriti Odessas.

„Kas (Ukraina president Petro) Porošenko või (endine president Viktor) Janukovitš? Mis vahet sel on, kes asub neid (rahvast — toim.) röövima?… President Porošenko on öelnud, et teda segas (endine peaminister Arseni) Jatsenjuk. Meie lõime puhastumisliikumise ja aitasime tal Jatsenjukist vabaneda…," ütles ta ja süüdistas Ukraina riigipead selles, et too toetab piirkonna kuritegelikke „klanne".

„Ma ei kavatse vaikida, ja see on mind tõeliselt ära tüüdanud," lisas Saakašvili.

Ukraina globaalstrateegiate instituudi direktor Vadõm Karasjov on veendunud, et Mihhail Saakašvili ei kao Odessa kuberneri kohalt tagasiastumisega Ukraina poliitikast kuhugi, edastas BNS.

"Haldurina näitas Saakašvili mitte just parimat tulemust. Teiseks oli Saakašvili ja Ukraina presidendi Petro Porošenko vahel kokkulepe, et ta jääb sellele kohale kuni Gruusia parlamendivalimisteni. Lahkudes Odessa kuberneri kohalt ei lahku Saakašvili Ukraina poliitikast. Ilmselt asub ta erakonda üles ehitama ja hakkab valmistuma ennetähtaegseteks raadavalimisteks Ukrainas," ütles Karasjov.

Seejuures märkis politoloog, et Saakašvili tagasiastumist võib pidada "märgiks, et ennetähtaegsed valimised on võimalikud 2017. aasta alguses".

Karasjovi veendumuse kohaselt on Saakašvilil õnnestunud säilitada oma maine.

"Odessas võib ju mõningane pettumus olla, kuid üleukrainalise poliitikuna on Saakašvili igati mainekas, mitte küll sedavõrd kui 2014, kuid annab võimaluse pürgida oma erakonna eesotsas ülemraadasse," märkis ta.

Politoloog ei välistanud ka, et ka Ukraina politseiülem Hathia Dekanoidze võib erru minna.

"Tema tegevuse tulemused on üsna head. Ma ei arva, et ta lähiajal tagasi astub, kuid ei välista seda," ütles Interfaxiga vestelnu.

Esmaspäeva hommikul teatas oma erruminekust Ukraina politsei peavalitsuse ülem Giorgi Lortkipanidze.

Porošenko määras Mihheil Saakašvili, kes tol ajal oli tema nõunik, Odessa oblastivalitsuse juhiks 20015. aasta mais.

Saakašvili lahkus Gruusiast pärast riigi uue presidendi Giorgi Margvelašvili ametisseastumist 2013. aasta novembris. Kodumaal on endisele riigipeale esitatud süüdistused mitmes kriminaalasjas, sealhulgas riigi eelarveraha omastamises süüdistatuna kuulutati ta tagaotsitavaks. Saakašvili teatas kavatsusest sõita Gruusiasse juhul, kui tema partei võidab valimised, mille teine voor toimus 30. oktoobril, kuid valimistepäeval muutis meelt.

40
Tagid:
korruptsioon, Petro Porošenko, Mihhail Saakašvili, Odessa, Ukraina
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde