Keskerakonna uus esimees Jüri Ratas ütles, et Keskerakonnaga on koostöö osas ühendust võtnud kõik kolm koalitsioonierakonda

Kõik soovivad Imelikuga käia

51
(Uuendatud 15:28 07.11.2016)
Keskerakonna uus esimees Jüri Ratas ütles, et Keskerakonnaga on koostöö osas ühendust võtnud kõik kolm koalitsioonierakonda, kuid ei saa öelda, et keegi neist oleks intensiivsem kui teine.

TALLINN, 7. november — Sputnik. Keskerakonna aseesimehe Jaanus Karilaiu sõnul on mitu Reformierakonna poliitikut teinud Keskerakonnale koostööpakkumise ja Keskerakond ootab praegu enda edasiste sammude otsustamiseks, et pakkumine tehtaks ka ametlikult.

"Vastab tõele," vastas Karilaid BNS-i küsimusele, kas Reformierakond on teinud Keskerakonnale koostööettepaneku.

"Reformierakond on otsinud kontakti. Selles pole ka midagi kummalist, valitsuskriis on ju näha ja seda on tunnistanud ka Reformierakonna esimehest peaminister Taavi Rõivas. Alguses ütles seda eelmine peaminister Andrus Ansip ja siis sai Rõivas aru, et Ansipil on jälle õigus."

Praegu koalitsiooni kuuluvad Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) ning Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) teatasid esmaspäeva keskpäeval, et kummagi partei esindajad ei osale koalitsiooni eestseisuse istungil. Mõlemad erakonnad soovivad arutada tekkinud olukorda esmaspäeva õhtul peetavatel juhatuste istungitel.

Analüütikud seavad Taavi Rõivase praeguse valitsuse püsimise kahtluse alla
© Sputnik / Вадим Анцупов

Karilaid ütles, et kui Reformierakond teeb Keskerakonnale ametliku koostööpakkumise, siis Keskerakond hakkab seda kaaluma. "Seni saab vaid spekuleerida," sõnas ta. "Oleme juba pikemat aega näidanud valmisolekut minna valitsusse, ootame tänase päeva ära."

Keskerakonna uus esimees Jüri Ratas rääkis Vikerraadio saates "Uudis+", et Keskerakonnaga on koostöö osas ühendust võtnud kõik kolm koalitsioonierakonda, kuid ei saa öelda, et keegi neist oleks intensiivsem kui teine.

Ratas tõdes, et teda üllatas asjaolu, et teiste erakondade huvi Keskerakonna vastu kasvas suureks juba enne laupäevast Keskerakonna kongressi. "Eks sellised koalitsiooni vibelused või mõrad saavad alguse koalitsioonist seest, mitte väljaspoolt," märkis Ratas.

Tema sõnul muutusid signaalid praeguse võimuliidu mõranemisest üsna intensiivseks juba möödunud nädala lõpu poole. Ratas kinnitas, et ühendusevõtmisi on olnud kõigist kolmest koalitsioonierakonnast ja ei saa öelda, et keegi oleks olnud intensiivsem kui teine.

"Ma usun, et kärsitult ei saa midagi teha, ka Eesti uut valitsust," ütles Ratas.

Tema sõnul eeldab valitsusliidu loomine väga tõsiseid läbirääkimisi programmiliste seisukohtade osas. Ratase sõnul peaksid võimuliidu leppe loomisse olema kaasatud kõigi fraktsioonide mõtted ja kindlasti ka eksperdid väljaspoolt poliitikat. "Usun, et iga valitsus peaks olema uute ideede osas paindlik," rõhutas Ratas.

"Ma ei lähe valitsusse mingit ameialast positsiooni valima. Ükskõik, kes tuleb mõttega, et teeme valitsuse tasandil koostööd, siis peamine küsimus on see, mis on Eesti ees suurim väljakutse. Ja see on, et me suudaks rahvastikukriisist üle saada. Ja loomulikult ma küsin, mis muudatusi me teeme majanduspoliitikas, halduspoliitikas. Ja kindlasti ma küsin, kuidas me suudame Eesti ühiskonda paremini tasakaalustada, kaht keelekogukonda. Erakonnad, kes nendel teemadel on valmis arutlema, nendega me ka suhtleme," rõhutas Ratas.

 

51
Tagid:
koalitsioon, valitsus, Keskerakond, Reformierakond, Jaanus Karilaid
Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
Samal teemal
Keskerakond valis erakonna uueks esimeheks Jüri Ratase
Keskerakond: Rõivase suutmatu valitsus tuleb välja vahetada
IRL ja SDE arutavad olukorda valitsuses
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde