Analüütikud seavad Taavi Rõivase praeguse valitsuse püsimise kahtluse alla

OlyBet: on oodata uut valitsuskoalitsiooni

29
(Uuendatud 14:12 07.11.2016)
Eesti ennustusportaali OlyBet analüütikute seavad Taavi Rõivase praeguse valitsuse püsimise kahtluse alla: järgmise nädala perspektiivis on oodata uut koalitsiooni, kuhu hakkab kuuluma ka verd vahetamas Keskerakond.

TALLINN, 7. november — Sputnik. OlyBeti ennustus peegeldab Eesti turbulentset poliitmaastikku, millel hakkasid juba reedel puhuma uued tormituuled.

"Näeme siin suurt tõenäosust, et peaministri rollis on Taavi Rõivasele jäänud aega umbes nädal," kommenteeris OlyBeti ennustuse juht Vladimir Dratšjov pressiteate vahendusel. OlyBeti hinnangul ei ole enam küsimus mitte selles, kas "pauk" käib ära või mitte, vaid pigem selles, kes peale seda puu otsa jäävad ning kes alla pudenevad.

"Reedeõhtune show, kus IRL ja SDE pealtnäha iseendale „harakiri" tseremooniat korraldasid, räägib hoopis selgelt sellest, et uued Keskerakonna juhid on teinud ühe või teise koalitsiooni liikmega väga konkreetse ja ambitsioonika kokkuleppe," viitas Dratšjov Reformierakonna esindajate massilisele tagasikutsumisele riigiettevõtete nõukogudest.

"Meie hinnangul ei saa selline käik koalitsiooni juhtparteil mingil moel vastulauseta jääda ning omakorda viitab tugevalt praegu valitsevale liidu lõppemisele," selgitab Dratsjov. "Milline ennustatav kokkulepe täpsemalt välja näeb on raske öelda, kuid kui peaks ennustama, siis see võiks olla üks järgnevast kahest".

Esimese stsenaariumi järgi on Keskerakonna tulevased juhid leppinud kokku Rõivase Reformierakonnaga selles, et uus valitsus moodustatakse kahasse ning IRL ja sotsid muutuvad esmaspäevast üleliigseteks. Sellisel juhul jääb Taavi Rõivas valitsuse juhiks ning Keskerakond peab oma peaministri ambitsioone mõneks ajaks unustama.

Teisena kerkib jõuliselt esile stsenaarium, mille järgi jätkab Keskerakond oma vanal kursil ning ei loovuta valitsusse minnes peaministri kohta, mis aga omakorda tähendab, et valitsusest vahetatakse välja hoopiski Reformierakond ning uueks koalitsiooniks on „Keskerakond-sotsiaaldemokraadid-IRL+1".

"Viimane variant tähendab eelkõige seda, et tänasel päeval on võimatu öelda, kas Keskerakonna fraktsioon laguneb ning kui palju kohti seetõttu keskfraktsioonist võib kaduma minna," täpsustas Dratšjov.

"Siiski oleme oma koefitsiendid koostanud lähtuvalt sellest, et nii Ossinovski kui ka Tsahkna enesekindel ja koordineeritud käitumine viitab eelkõige uuele tulevikule, mitte aga lõpu algusele. Seetõttu hindame praeguse valitsuse püsimist järgmise nädala jooksul koefitsiendiga 3,05 ning valitsuse kukkumist koefitsiendiga 1,33," lisas Dratšjov.
Teisisõnu, uue valitsuse tekkimine on pea kolm korda tõenäolisem, kui vana jätkamine.

Täiendavalt on OlyBet lisanud ennustused ka sellele, kellest saab edaspidi Eesti juhtivkoalitsioon. "Siin on endiselt kõige kehvem väljavaade Taavi Rõivase praegusel valitsusel, sest reedest käiku ei saa vaadelda millegi muu, kui „Franz Ferdinandi tapmisena" ajaloo paralleele tuues. Koefitsient Reformi, sotside ja IRL'i koalitsiooni püsimisele on 3,8," ütles Dratšjov.

Juhul kui peaks tulema aga uus koalitsioon, on selle kooslust märksa raskem ennustada ainuüksi sellepärast, et kõik sõltub ainult ühest parameetrist — kes tegi kellele poliitiliselt parema pakkumise. Seetõttu on OlyBeti valikus võrdselt koefitsiendiga 2,45 nii koalitsioon „Keskerakond-SDEe-IRL+1" kui ka „Keskerakond-Reformierakond".

"Äärmiselt keeruline lugu on just väljatoodud „+1" määratlemisega, sest reede hommikul viitas Keskerakond sellele, et koostööd võidakse teha isegi EKRE'ga. Teisalt on suhteliselt kindel, et Savisaare leer tähendab Keskerakonna fraktsioonile teatud kadusid, mis näiteks seitsme lahkuja puhul tähendaks kindlat vajadust neljanda partneri järele," lisas Dratšjov.

29
Tagid:
OlyBet, valitsus, IRL, SDE, Keskerakond, Reformierakond, Taavi Rõivas
Teema:
Eestis on oodata uut valitsuskoalitsiooni (92)
Samal teemal
Reformierakonna saadikud lahkuvad riigiettevõtete nõukogudest
Ratas soovib Savisaarega koostööd
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde