USA sõjaväetehnika Läti pealinnas

Itaalia kaitseb Lätit Venemaa eest viigilehega

138
(Uuendatud 08:13 20.10.2016)
Keegi polekski ehk teada saanud aga NATO peasekretär oma pika keelega... Tema esimesena ju kuulutas, et Itaalia osaleb alliansi idapiiride kaitsmisel. Nii nimetavad nad Balti riikide kaitsmise sildi all Venemaa ümberpiiramist.

Mihhail Šeinkman, raadio Sputnik

Pole muidugi meie asi itaallastele Vana-Rooma ajalugu õpetada aga mis teha, kui ta Brutuseks osutus. Kuigi nende peaminister Renzi pole Putinile kunagi sõprust vandunud, siis adekvaatse suhtumise märke ilmutas ta ometi ja kippus isegi "sinatama". Nüüd siis "teietab", nagu teisedki. Ise ta seda ilmselt mingi hinna eest ei tunnistaks.

Aga NATO peasekretär oma pika keelega, tema esimesena ju kuulutas, et Itaalia sõdurid saavad olema alliansi idapiiride kaitsel rakendatud. Nii nimetavad nad enda juures, seal Brüsselis ja Washingtonis õnnetute Balti riikide kaitsmise sildi all Venemaa ümberpiiramist. Nüüd tuleb siis välja, et Rooma neelas konksu alla.

"See otsus tehti Varssavi tippkohtumisel ja meie läheme Lätti." Kaitseminister Roberta Pinotti ei unustanud lisamast, et Itaalia pooldab alati dialoogi Venemaaga. Välisminister Paolo Gentiloni püüdis samuti kõik formaalsuseks taandada.

Justkui polekski tegemist agressiivse poliitikaga Moskva suhtes, vaid pelga liitlaste rahustamisega alliansi raamides. Kahju, et talt ei täpsustatud, mida teeks Rooma siis, kui allianss käsiks liitlaste rahustamiseks venelaste pihta tulistada. Pribaltika "päästja" peab ka selleks valmis olema. Nagu ka selleks, et itaallaste seiklused Venemaa piiride ääres ei saa olema nii uskumatud kui Venemaal (vihje nõukogude kunagisele menufilmile "Itaallaste uskumatud seiklused Venemaal" — toim.).

"See on russofoobia meeletus. Venemaaga saab sõda mängida vaid hullumeelne või valetaja," ei hoia opositsioonilise "Põhjaliiga" esimees Matteo Salvini oma emotsioone tagasi. "Viie tähe liikumise" liider Beppe Grillo, kelle inimesed annavad Renzi demokraatidele kohalikel valimistel ühe tugeva hoobi teise järel, teatas, et sellises NATO missioonis osalemine on vastuolus rahvuslike huvidega. Tema sõnul eraldab see Itaalia müüriga Venemaast, mis on Rooma strateegiline partner.

No mis müürist me siin räägime, võiks Renzi pettunud olla. Mõelda vaid, ainult 140 inimest neljast tuhandest. Keegi poleks neid tähelegi pannud, kui mitte Stoltenberg. Kõik oleksid mõelnud, et "idatiiva tugevdamine" tähendab vaid ameeriklasi Poolas, sakslasi Leedus, britte Eestis ja kanadalasi Lätis. Pole Rernzi süüdi alliansi otsuses, justkui poleks Lätit võimalik kaitsta ainult vahtralehega. Vaja on veel ka viigilehte. Kõik saavad ju aru, et poolteistsada Itaalia tääki on seal vaid silmailuks ja pildi mitmekesistamiseks. Et luua laiapõhjalise rinde illusiooni.

Prantslased Kanada pataljoni koosseisus oleksid olnud loogilisem. Sama keel ikkagi. Kuid esiteks, Hollande'le ei meeldinud juba NATO tippkohtumisel idee sõjalise kohaloleku laiendamisest. Teiseks, ei ole tal vaja ära Valge maja ees kõrvalt kannuseid teenida.

Temal tuleb "vastulöögi andmine" Putinile ka Élysée paleest kenasti välja. Aga Renzi on hoopis teine uba. Vähe sellest, et provintsid on tal ula peale läinud, on teised kuidagi venemeelseks muutunud ja nende poliitikud sõidavad Krimmi suurima heameelega. Ta ise on suhetes Moskvaga kuidagi taltsas ja aupaklik. Ühesõnaga, küllap otsustati poisile "tuleristsed" korraldada, et patumõtted pähe ei tuleks.

Küllap loodab Renzi nüüd, et Venemaa temast õigesti aru saab. Nii nagu ta iga kord enne EL tippkohtumist sanktsioonide vastu sõna võtab, kuid tippkohtumisel endal seda korrata unustab. Ei midagi isiklikku, puhas poliitika. Kuigi Itaalia ametlikule tuleks isiksuse lisamine vaid kasuks. Nagu nende pool öeldakse, keisrile keisri oma. Aga nagu meil öeldakse "on ta vaid Renz,i MAt-teo (sõnademäng — kõlab sarnaselt venekeelse sõimuväljendiga "mat-tvoju"). Ta pole isegi mitte Berlusconi, Julius Caesar ammugi mitte. Järelikult on ka tema Brutus.

Toimetuse seisukoht ei pruugi kokku langeda autori seisukohaga.

138
Tagid:
sõjavägi, russofoobia, NATO, Läti, Itaalia