Kõik telekanali RT kontod Ühendkuningriigis on suletud

RT kontode sulgemine tähendab, et "inglanna õiendab häda "

47
(Uuendatud 16:47 06.02.2017)
RT-l tuleb operatsioonide tegemiseks leida muid võimalusi ja mitte kasutada selleks Royal Bank of Scotland gruppi kuuluvat panka.

TALLINN, 18. oktoober — Sputnik. Ühendkuningriigis blokeeriti kõik Venemaa telekanali RT (Russia Today) kontod ja see otsus ei kuulu edasikaebamisele. Nagu märkis raadio Sputnik eetris politoloog Aleksandr Šatilov, lõpevad Lääne demokraatia printsiibid seal, kus algab vastasseis Venemaaga.

Kõik telekanali RT kontod Ühendkuningriigis on suletud, teatas RT ja rahvusvahelise infoagentuuri "Russia Today" ("Rossija Segodnja") peatoimetaja Margarita Simonjan.

"Meie pangakontod Ühendkuningriigis suleti. Kõik kontod. Otsus ei kuulu edasikaebamisele. Elagu sõnavabadus!" kirjutas Simonjan oma Twitteri mikroblogis.

Hiljem ta selgitas, et arvete sulgemine ei too esialgu kaasa RT tegevuse peatamist Ühendkuningriigis.

"Kuid me saame aru, et see pole viimane samm, mida Ühendkuningriik meie levi piiramiseks ette võtab," märkis Simonjan.

NatWest pangalt saadud kirjast nähtub, et teenuse osutamise lõpetamise otsus tehti pärast telekanali pangaoperatsioonide "põhjalikku analüüsi". RT-l tuleb operatsioonide tegemiseks leida muid võimalusi ja mitte kasutada selleks Royal Bank of Scotland gruppi kuuluvat panka. "Meie otsus on lõplik ja me ei kavatse laskuda selle küsimuse üle vaidlustesse," seisab teatises.

Venemaa välisministeeriumis peetakse RT kontode blokeerimist järjekordseks meediavabaduse rikkumiseks Ühendkuningriigis. Välisministeeriumi ametliku esindaja Maria Zahharova arvates jättis London oma sõnavabaduse kohustuste Euroopa Liitu maha.

Venemaa valitsuse juures asuva finantsülikooli sotsioloogia ja politoloogia teaduskonna dekaan Aleksdandr Šatilov leiab, et Lääne vabadus lõpeb seal, kus algab vastasseis Venemaaga.

"Ma meenutaksin siinkohal (Venemaal) levinud ütlust "inglanna õiendab häda " (v.k. — "англичанка гадит"), Venemaa rahvapärane hinnang Briti kuninganna Victoria aegsele Suurbritannia poliitikale). Paljukiidetud lääne demokraatia hakkas tõrkuma, kui tundis ohtu oma huvidele, rikkudes seejuures ka üldinimlikke mängureegleid. Ja siin on selgelt näha, kuivõrd "sõltumatu" on Briti finantssektor, mis tegutseb poliitilise juhtkonna näpunäidete järgi ja ahistab poliitilistel motiividel Venemaa televisiooni. Teisest küljest on küsimuse all demokraatia põhiprintsiip — sõnavabadus. Ilmselt lõpeb vabadus seal, kus algab Briti vastasseis Venemaa Föderatsiooniga," ütles Aleksandr Šatilov raadio Sputnik eetris.

Tema arvates ei ole juhuslik, et Läänes populaarsele Venemaa telekanalile avaldatakse võimsat survet.

Russia Today
© Sputnik / Евгений Биятов

"Sest just praegu on Venemaa ja Lääne vastasseis väga terav, see käib nii Süüriat, kui ka Ukrainat puudutavate küsimuste kohta. Lääs veendus, et Venemaa vastased sanktsioonid ei anna tulemust, Venemaa jätkab suveräänsel poliitilisel kursil ja teda isoleerida ei õnnestunud. Seepärast on alanud "väikeste sigaduste taktika", poliitikavälised survevahendid Venemaa, tema struktuuride, sealhulgas telekanali RT vastu," ütles politoloog.

Lisaks märkis ta, et Ühendkuningriik liigub traditsiooniliselt USA poliitika kiiluvees ja mõnikord on ta isegi tooniandjaks.

"Arvestades USA panustamist konfrontatsioonile Venemaaga ei ole Ühendkuningriigi sellised sammud üllatavad. Pole välistatud, et kui finantssurvet ei õnnestu täiel määral avaldada, võivad alata mingid muud aktsioonid. Algab reegliteta võitlus, kus kõik Lääne demokraatia printsiibid taganevad," võttis Aleksandr Šatilov oma jutu kokku.

47
Tagid:
arve, RT, pank, Maria Zahharova, Margarita Simonjan, Ühendkuningriik
Teema:
Meedialahingud (290)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde