Vene välisminister Sergei Lavrov

Lavrov: Venemaal on vahendid oma objektide kaitsmiseks Süürias

49
Vene välisminister Sergei Lavrov nimetas pühapäeval ohtlikeks ettepanekuid löökide andmisest Süüria õhujõudude lennuväljadele, lisades, et Venemaal on vajalikud vahendid oma objektide kaitsmiseks Süürias.

TALLINN, 9. oktoober — Sputnik. "Need on väga ohtlikud mängud, kui arvestada, et Süüria seadusliku valitsuse kutsel selles riigis viibival Venemaal on seal kaks baasi ja õhutõrjevahendid meie objektide kaitseks," lausus Vene minister, kommenteerides meediasse lekkinud ettepanekuid rünnata Süüria õhujõudude lennuvälju.

Tema sõnul mõistavad USA sõjaväelased, et vaja on säilitada rahu, teatas BNS.

"Me näeme suurepäraselt, et suurem osa USA sõjaväelasi saab aru, et vaja on olla mõistlik ning mitte juhinduda mingitest emotsioonidest või äkilistest agressiivsuspuhangutest," märkis Lavrov teleusutluses.

Välisministri sõnul loodab ta, et "kuumad pead" Washingtonis rahunevad.

"Ma olen veendunud, et välisminister John Kerry, kellega me seda olukorda arutasime, ei nõustu sellise lähenemisega, nagu ka Barack Obama, kes on Vene presidendile Vladimir Putinile korduvalt öeldnud, et toetab kindlalt Süüria kriisi poliitilist lahendamist," lisas Lavrov.

Samas ütles Lavrov, et Moskva ja Washingtoni suhted on drastiliselt muutunud. "Oleme täheldanud asjaolude drastilist muutumist selles osas, mis puudutab praegu USA Venemaa-poliitika aluseks olevat agressiivset russofoobiat," lausus ta.

Ministri väitel pole tegemist üksnes retoorilise russofoobia vaid agressiivsete sammudega, mis puudutavad Venemaa rahvuslikke huvisid ja seavad ohtu julgeoleku.

"See on NATO ja selle taristu lähenemine meie piiridele, ameerika raskerelvade, Põhja-Atlandi alliansi lennuväe ja õhutõrje paigutamine meie ja meie liitlaste piiridele nii Euroopa kui Aasia lõigus. Kahtlemata on ka sanktsioonid ebasõbralik, ma ütleks vaenulik tegevus," märkis ta teleusutluses.

Saatejuhi vahemärkusele, et avaldus Vene-USA suhete drastilisest muutumisest on väga tõsine asi, vastas minister: "Muidugi, see on minu meelest fakt."

Lavrovi väitel ilmutas Moskva väga kaua strateegilist kannatlikkust, sest suhete halvenemine olevat USA süül ühepoolselt alanud juba ammu enne Ukraina sündmusi.

Ministri sõnul astus just nende muutuste tõttu Moskva välja ka relvaplutooniumi utiliseerimise leppest. Lepe näeb ette sellist võimalust, lisas ta.

Vladimir Putin
© Sputnik / Алексей Филиппов

"Lepe sõlmiti ajal, mil suhted olid normaalsed, tsiviliseeritud, kui kumbki teineteise suhtes häbematult ei käitunud, ei püüdnud partnerit mingi paariana näidata, ei tegelnud solvangutega ega püdünud sekkuda sisesjadesse," lausus Lavrov.

Ministri sõnul ei kavatse Venemaa leppest väljumisest hoolimata kasutada ühelgi tingimusel sellega hõlmatavat plutooniumi sõjaslistel eesmärkidel.

49
Tagid:
Sergei Lavrov, USA, Venemaa, Süüria