Presidendivalimised

Valimiskomisjon registreeris Kaljulaiu presidendikandidaadiks

17
(Uuendatud 16:34 02.10.2016)
Vabariigi valimiskomisjon registreeris pühapäeval toimunud koosolekul Vabariigi Presidendi valimise kandidaadiks riigikogu esimesse hääletusvooru Kersti Kaljulaiu.

TALLINN, 2. oktoober — Sputnik. Keskerakonna vallandatud peasekretär Oudekki Loone on seisukohal, et kui tahta Eesti demokraatiat päästa, tuleb arutelusid jätkata, mitte hääletada presidendiks pürgiva Kersti Kaljulaiu poolt, kellel pole olnud piisavalt aega enda vaadete tutvustamiseks.

"Kui tahta Eesti demokraatiat päästa, siis võib alati mitte hääletada Kersi Kaljulaiu poolt ja öelda, et me peame edasi arutama. Poliitika on selline asi, et ega me siit tõde ei leia. Poliitikas tuleb otsustada — ja seda enne, kui me kõike täielikult teame. Et minimeerida halbu otsuseid, mida meil tuleb teha ilma täieliku teadmiseta, on vaja arutada. Aga praegu ei ole olnud aruteluaega," ütles BNS-ile Loone, kelle hinnangul oleks mõistlik taas üle vaadata ka eelmisest voorust läbi käinud presidendikandidaadid, teatas BNS.

"Eelmises voorus sai ju enamik kandidaate enam-vähem ühe hulga hääli. See näitab, et neil kõigil on tugev populaarsus olemas," rääkis Loone. "Tegelikult võiks läbi arutada, kas me sealt leiame mõne kokkuleppe. Me võiksime leida kandidaadi, keda kõik juba tunnevad, aga ka uuele inimesele peab andma aega oma vaadete ja seisukohtade tutvustamiseks. Põrsast kotis ei saa osta, ammugi siis veel presidenti."

Loone sõnul ei saa pooldada olukorda, kus presidendikandidaadid teevad neli kuud kampaaniat ja tutvustavad oma vaateid, siis aga siirdutakse nullpunkti tagasi. "Me saame pikapeale teada, mida rahvas ühest või teisest kandidaadist arvab. Siis aga viskame selle prügikasti, võtame välja inimese, keda rahvas väga vähe tunneb, ja ütleme, et nimetame presidendikandidaadiks ära — äkki saab hakkama," rääkis Loone. "Ma loodan, et sellel aastal me saame aru, milline farss on praegune presidendi valimise seadus, me muudame selle ära ja laseme rahval otse valida."

Teine Keskerakonna fraktsiooni liige Peeter Ernits tegi avalduse, milles kutsub teisi riigikogu liikmeid loobuma Kersti Kaljulaiu presidendiks valimisest esmaspäeval ja soovitab valida Eesti uueks riigipeaks Siim Kallas.

"[Seetõttu] teen ettepaneku Kersti Kaljulaidu presidendi ametisse mitte nimetada," kirjutab Ernits reede õhtul BNS-ile saadetud avalduses, milles ta selgitab, et tema meelest ei ole nii kiirelt pärast valimiskogu nurjumist toimunud uue presidendikandidaadi leidmine ja esitamine õige.

"Ainuke võimalus leida täna Eestile pärispresident, on valida neist, kes tegid kaasa kogu kurnava kampaania, kellega Eesti inimesed said mitme kuu jooksul tuttavaks. Kas me tohime visata ja unustada ära kogu demokraatliku protsessi — nagu poleks seda olnudki — kokku võttes seda vaid sõnadega „saage üle, võitjaid ei olnud"," kirjutab Ernits.

"Oleme täna püüdnud Eestile presidenti valida juba viiel korral. Kolmes voorus riigikogus ja kahes voorus valijameeste abiga. Võitjana väljus neist viiest voorust üks inimene — Siim Kallas. Seepärast oleks loomulik valida presidendiks just tema — valimiste sisuline võitja. Või vähemalt esitada ta esmaspäeval toimuvaks kuuendaks valimisvooruks teiseks kandidaadiks. Siis oleks tõepoolest tegemist presidendi valimistega, mitte määramisega," leiab Ernits.

Tema hinnangul kiirustas riigikogu esimees Eiki Nestor liialt Kaljulaiu nime väljatoomisega ega andnud fraktsioondele aega temaga tutvuda.

"Samas, enne fraktsioonide kohtumist potentsiaalse kandidaadiga oli meie esimees Eiki Nestor juba andnud intervjuusid AK-s ja saatnud pressiteate. Igal pool kostis sõnum, et vanematekogu on teinud juba ettepaneku Kaljulaidile kandideerimiseks, ehkki tegelikku seisukohta polnud saanud selleks ajaks keegi reaalselt kujundada. Peale ettepaneku tegija enda. Ma käsitlen seda Nestori sooloprojektina, sest mulle teadaolevalt ei olnud ka sotsid ise sellise asjade käiguga sajaprotsendiliselt rahul," märkis Ernits.

"Ma olen rääkinud kõikide fraktsioonide liikmetega. Paljud neist tunnevad täpselt samasugust hingematvat pettumust nagu mina ja nagu Eesti rahvas, kelle jaoks on demokraatlikud valimised kaotanud mõtte. Ka Kersti Kaljulaid ise mainis oma kirjas Eestimaa inimestele, et ükskõik, kes praegu uue tulijana presidendiks saab, on portselanpresident. Kersti, ära taha selleks saada!" ütleb Ernits, kes varasemalt kinnitab, et küsimus ei ole mitte Kaljulaiu isikus, vaid protseduuris.

"Ma olen juba aastaid tagasi rääkinud sellest, et Kerstist võiks saada president. Kuid täna ma leian, et riigikogu ei saa ametisse määrata Eesti Vabariigi presidenti nädal pärast kokkulepete kriisi," rõhutab Ernits.

Valimiskomisjoni teatel seadsid Kaljulaiu üles 90 riigikogu liiget. Presidendivalimise esimene voor toimub riigikogus esmaspäeval kell 13. Valituks osutumiseks on kandidaadil vaja koguda vähemalt 2/3 koosseisu ehk 68 saadiku toetus.

Kui kandidaat ei saa nõutavat häälteenamust, korraldatakse teisipäeval kell 12 teine hääletusvoor, kuhu saab kandidaate registreerida sama päeva hommikul kella 8-10.

 

17
Tagid:
valimised, president, Riigikogu, Peeter Ernits, Kersti Kaljulaid, Oudekki Loone
Teema:
Eesti presidendivalimised 2016 (92)