Laupäeval jäi president valimata.

Saartsi hinnangul löödi Reformierakonnale uks Kadriorgu pauguga kinni

40
(Uuendatud 11:37 26.09.2016)
Tallinna Ülikooli politoloog Tõnis Saarts kirjutas esmaspäeval ilmunud arvamusloos, et presidendivalimiste kaotajaks on vaid Reformierakond ja oravaparteile löödi uks Kadriorgu pauguga kinni.

TALLINN, 26. september — Sputnik. Laupäevaste presidendivalimiste läbikukkumise suurimad võitjad on Saartsi hinnangul Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) ja Keskerakonna süsteemikriitilisem tiib. "Neile on seesugune areng, mis näitab praegusi poliitilisi institutsioone ebausaldusväärsena ja võimueliiti võimetuna, pigem rõõmusõnum," märkis Saarts. Ennekõike oli laupäeval toimunu Saartsi hinnangul aga kohalike eliitide protest Tallinna võimumeeste vastu ja erakondliku egotsentrismi ülipiinlik tähetund, teatas BNS.

Presidendivalimiste kaotajaks on Saartsi arvates vaid Reformierakond. Kuigi nii Isamaa ja Res Publica Liidule (IRL) kui ka Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale (SDE) oli valimiste nurjumine ebameeldiv, on Saartsi hinnangul nüüd mõlemale parteile võimaluste aken siiski palju enam paokil kui mõni päev tagasi. "Mida kauem praegune poliitiline kriis venib, seda enam saavad kannatada peaminister ja tema erakonna renomee, mis annab teistele erakondadele suurema kauplemisruumi, surumaks presidendiks näiliselt neutraalset, kuid endale palju meelepärasemat kandidaati," ütles Saarts. "Reformierakonnale löödi laupäeval uks Kadriorgu pauguga kinni: ees on vaid halvad ja veidi vähem halvad valikud, aga oma kandidaati neil enam presidenditoolile upitada ei võimaldata."

Nurjunud presidendivalimiste suurimaks võitjaks on Saartsi hinnangul IRL. "Jõksi täiesti ahhetama panev edu valimiskogus, kus ta jäi suurfavoriit Kallasest maha vaid nelja häälega, kõneleb nii mõndagi: kõneleb IRL-i organiseerimisvõimekusest, kohaliku eliidi kasvavast rahulolematusest reformierakondliku valitsusega, haldusreformivastastest meeleoludest maakohtades ja nii edasi," märkis Saarts. "Kui oravapartei ei tee sellest mingeid järeldusi, on vaid aja küsimus, millal olukord kujuneb neile väga hapuks," nentis politoloog. Suurim sisepoliitiline nihe, mida presidendivalimised võivad kaasa tuua, ongi Saartsi hinnangul IRL-i tagasitulek suurde poliitikasse. "Viimasega kaasneb paratamatult Reformierakonna mõjukuse vähenemine, mis lõpuks päädib ilmselt erakonnasiseste pingete kasvu ja juhttuumiku vahetusega."

"Mis mind poliitikavaatlejana kõige enam üllatab, on poliiteliidi oskamatus ja tahtmatus õppida varasemate valimiste kogemusest," tõdes Saarts. Viieteistkümne aasta tagused valimised aastast 2001 oleks tema hinnangul pandud justkui korduslindile, kuigi tulemus oli tänavu veel dramaatilisem kui toona, mil president küll valiti ja selleks sai paljude suureks üllatuseks Arnold Rüütel. "Nii nagu ka toona alahinnati kohaliku eliidi protestivaimu. Laupäeval andsid valitsuses pettunud ja haldusreformi suhtes kriitilised valijamehed oma hääle Jõksile, 2001 sai need endale Rüütel," tõi Saarts välja.

 

40
Tagid:
valimised, president, Allar Jõks, Siim Kallas
Teema:
Eesti presidendivalimised 2016 (93)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde