Kaitseminister Hannes Hanso.

Kaitseministeerium: Eesti ei osale konsultatsioonidel Moskvas

33
Eesti ei võta vastu Venemaa kaitseministeeriumi kutset võtta pidada Moskvasse kahepoolseid sõjalis-poliitilisi konsultatsioone.

TALLINN, 21. september — Sputnik. Kaitseministeerium andis kolmapäeval Venemaa kaitseatašeele üle vastuse, milles seisab, et Eesti kaitseministeeriumil ole võimalik võtta vastu kutset sõita Moskvasse kahepoolsetele sõjalis-poliitilistele konsultatsioonidele ütles kaitseministeeriumi pressiesindaja BNS-ile.

Kaitseministeerium ei pea võimalikuks Venemaaga kahepoolse sõjalise koostöö tihendamist, kuna kehtib NATO 2014 otsus peatada praktiline tsiviil- ja sõjaline koostöö Venemaaga vastusena Krimmi annekteerimisele, märkis pressiesindaja. Selle otsuse tegemise põhjused ei ole ära langenud, vaid vastupidi, Venemaa osaleb jätkuvalt sõjategevuses Ida-Ukrainas.

Samas märgib kaitseministeerium, et on huvitatud julgeoleku ja vastastikkuse usalduse suurendamise alasest dialoogist Venemaaga olemasolevates rahvusvahelistes formaatides, eelkõige NATO-Vene Nõukogu ja OSCE raames.

Kaitseministeerium kinnitab, et peab vajalikuks pidada dialoogi Venemaaga, koordineerides seda teiste NATO ja EL-i riikidega. "NATO ja EL tugevus on omavaheline tihe koostöö ja Eesti kaitseministeeriumi eesmärk on seda tugevust kasvatada," märkis ministeerium.

Eesti kaitseministeeriumi hinnangul ei aita Vene kaitseministeeriumi kahepoolsed konsultatsioonid kaasa NATO ja EL-i ühtsust tugevdamisele, vaid loovad Vladimir Putini režiimile võimaluse mängida liikmesriike üksteise vastu välja. Lisaks on ettepanek suunatud rahvusvahelisse raamistikku kuuluvate küsimuste bilateraliseerimisele, mis ei ole Eestile kasulik.

Venemaa tegi suvel Eestile ettepaneku vahetada arvamusi sõjalis-poliitilise olukorra kohta Euroopas ning võimalusel leida teid ministeeriumide vahelise koostöö parandamiseks, sealhulgas arutada Euroopa ja Läänemere julgeolekuolukorra, sõjaliste õppuste ja militaarlendude, ohtlike sõjaliste tegevuste ärahoidmise ning transponderite kasutamise küsimustes.

27. juulil Eestile üle antud kirjas tegi Vememaa kaitseministeerium ettepaneku korraldada tänavu septembris Moskvas konsultatsioonid Venemaa ja Eesti kaitseministeeriumide kõrgema taseme esindajate vahel „seoses viimase Vene-NATO Nõukogu kohtumise tulemustega ning arvestades kõrgendatud huvi julgeoleku tagamise vastu Balti regioonis".

Kirja kohaselt võiksid pooled „vahetada arvamusi jooksva sõjalis-poliitilise olukorra kohta Euroopas ning võimalusel leida teid ministeeriumide vahelise koostöö parandamiseks". 8. augustil saadetud kirjaga täiendati esialgset ettepanekut.

 

33
Tagid:
transponder, kaitseministeerium, Venemaa, Eesti