meediaagentuuri Rossija Segodnja.

Lähimatel aastakümnetel muutub maailm tripolaarseks

23
Maailm mutub lähimal 20 aastal tripolaarseks: peamisteks jõukeskusteks saavad transatlantiline, Euraasia ja Lähis-Ida blokk, arvab saksa politoloog Alexander Rahr.

TALLINN, 21. september — Sputnik. Rahr esitles meediaagentuuri Rossija Segodnja pressikonverentsil oma raamatut „Venemaa-Lääs. Kes keda?"

„Antud etapil jõuame me kolme jõukeskuse, kolme bloki moodustamiseni. Põhja-Aafrikas Alžiirist Marokoni tugevneb veelgi see õudne ebastabiilsuse ja islamiäärmusluse pingeväli, kuna tegutsevad piisavalt hästi organiseeritud jõud, riigid aga on neis piirkondades nõrgad, seda eeskätt majanduslikus plaanis, ja eksisteerib välisriikide mõjutegur," ütles politoloog.

Ta toonitas, et „lähimal 20 aastal kujuneb välja tripolaarne maailm". Ühest küljest transatlantiline blokk, mis kusagil tugevneb, kusagil jääb amorfseks — see ei pruugi hõlmata sugugi kõiki Euroopa riike, kuid ta rajaneb ühistel väärtustel, ideedel, strateegiatel; pingeväli hakkab kulgema läbi Aafrika ja läbi ühe osa Aasiast, seal tekib uus ideoloogia, mis hakkab meid kohutavalt ähvardama; ja luuakse Euraasia allianss nende riikide vahel, mis peavad koonduma, et mängida selles maailmas juhtivat rolli," lisas Rahr.

Tema sõnul luuakse viimane allianss BRICS-i või SCO ümber. „Ma ei välista, et selles alliansis tekib geopoliitiline, geostrateegiline liit Venemaa, Hiina, Iraani, vahest mingil kujul India ja mingil kujul Türgi vahel," ütles ta.

Rahr märkis, et tema raamatus ei leidu vastust küsimusele, kes jääb peale — kas Venemaa või Lääs. „Ma ei seadnud endale sihiks sellele küsimusele vastata, sest seda ma ei tea," ütles ta.

Saksa politoloog arvab, et Venemaa koostöö välismaiste partneritega toimub pigem läbi „Suure kahekümne", kuid näiteks „Suurde seitsmikku" Venemaa Föderatsioon naasta ei soovi. „Kõik sõltub paljudest teguritest, on olemas suurepärane võimalus, et Venemaad tullakse „seitsmikusse" kutsuma, küsimus on selles, kas Venemaa tahab sinna tagasi pöörduda. „Seitsmik" ei ole ülemaailmne valitsus, maailma valitsuseks on G20," märkis Rahr.

 

 

23
Tagid:
Rossija Segodnja, Alexander Rahr, Lääs, Venemaa