G-20 tippkohtumine Hiinas.

G20 tulemused: Putini metamorfoosid on saamas trendiks maailma poliitikas

57
Hiinas Hangzhous lõppes G-20, maailma kõige mõjukamate ja arenenumate riikide tippkohtumine. Kuid mingeid läbimurdelisi otsuseid seekord Hangzhous ei tehtud.

TALLINN, 7. september — Sputnik, Tatjana Hlon. Vaatamata suurejoonelisusele ja arutluse all olnud teemade tähtsusele on sellistel kohtumistel spetsiifiline nimetus — "välitingimustes", see tähendab teemasid arutatakse seal jooksupealt ja lühendatud formaadis. Pöördeliste otsuste jaoks on aga vajalikud põhjalikult ettevalmistatud läbirääkimised. Kuid Venemaale on G-20 tippkohtumised viimase kahe jooksul pärast sanktsioonide kehtestamist ja suhete pingestumist Läänega muutunud võimaluseks kindlaks määrata, mis tasemel on täna Moskva ja Lääne vahelised suhted just riigipeade tasemel. Ja selles mõttes on huvitav võrrelda kolme viimast tippkohtumist: Brisbanes, Antalyas ja Hangzhous.

Austraalias Brisbanes toimus tippkohtumine üsna varsti pärast Venemaa vastaste sanktsioonide kehtestamist. Ja kuigi sellele eriti ei keskendutud, siis suhtumine Venemaa president Putinisse oli tookord rõhutatult jahe. Kuid juba aasta hiljem, Türgi Antalyas, oli märgata muutusi: Lääne solidaarsuse jää sanktsioonide ümbert oli liikuma hakanud. Sanktsioone ei ole keegi tühistanud, kuid paljudele on selgeks saanud, et oma eesmärke ei ole need saavutanud.

Aga pärast terrorismivastaseid operatsioone Süürias on maailma meediaväljaannete toon järsult muutunud. Nii näiteks kirjutas Financial Times "mister Putini" muutumisest üheks juhtivatest figuuridest maailmaprobleemide lahendamisel. Millised on siis tänavuse Hiina tippkohtumise tulemused Putini ja Venemaa jaoks?

Venemaa ajakirja "Ekspert" politoloogi Sergei Manukovi arvates ei ole tendents Venemaa muutumisel Lääne jaoks hädavajalikuks ja tähtsaks liitlaseks käesoleval aastal vähenenud, vaid hoopis suurenenud:

Kolme päeva jooksul kohtus Venemaa president Hangzhous 10 riigi riigipeaga: Prantsusmaa, Saksamaa, Ühendkuningrriik, kõiki ei maksa üles lugedagi, piisab, kui nimetada USA-d. Obama ja Putini kohtumine korraldati justnimelt Ameerika poole initsiatiivil. Ja minu arvates määras Hangzhou tippkohtumine kindlaks lõpliku jõudude vahekorra maailmas, vähemalt käesoleva, 2016. aasta sügiseks. Nüüd on juba isegi igale skeptikule ja Venemaale pahasoovijale selge: sanktsioonid on faktiliselt läbi kukkunud. Seejuures on ilmne, kellele need lõppkokkuvõttes rohkem kahju tekitasid. Samas on üha süvenemas arusaamine, et globaalseid probleeme pole võimalik lahendada ilma Venemaata. See oli selge ka kaks aastata tagasi, kuid nüüd on see saanud lihtsalt ilmselgeks kõigile. Võimalik, et just pärast seda Hiinas lõppenud tippkohtumist algab mitte enam teoreetiline, vaid reaalne Lääne tagasipöördumine endiste, sanktsioonieelsete suhete juurde Venemaaga.

Muide, esimesena astus tagasipöördumise poolt "G8" formaadi juurde välja Jaapani peaminister Shinzo Abe. See toimus veel enne eelmist tippkohtumist Antalyas, millest teatas oma lugejatele samuti Financial Times.

Pärast tippkohtumist Hiinas uuris Putini ja Venemaa muutumisi juba väljaanne Asia Times. Väljaanne kirjutas, et pärast külma sõja lõppu jäi Moskva ja Tokio vahelise vaenu lõppemine mingis mõttes illusoorseks, kuid peaminister Abel õnnestas seda olukorda paljuski muuta.

Täna on Tokio valmis arendama Moskvaga palju suuremat majanduskostööd, vaatamata ikka veel "surnud punktis" olevale Kurtiili saarte küsimusele. Nende Venemaa-Jaapani suhete metamorfooside peamiste faktorite hulgas nimetab Asia Times Hiina jätkavat sõjalist ja majanduslikku kasvu ja üha tihenevaid sidemeid Moskva ja Pekingi vahel.

Samuti lõhet Hiina ja Ameerika vahel ning USA mõju üldist vähenemist Aasia-Vaikse ookeani piirkonnas.

Kas see tähendab, et peaminister Abe on otsustanud tihendada suhteid Moskvaga eranditult Tokiole ebasoodsate geopoliitiliste tingimuste pärast. Muidugi mitte. Ilmselt orienteerus Jaapani peaminister esimesena oma Lääne partneritest sellele, et reaalne ja vastastikku kasulik koostöö toob Jaapanile ja Venemaale rohkem kasu kui aastatepikkused lahkarvamused.

Sarnaseid signaale tuleb neil päevil ka Euroopa parlamendiliikmetelt. Euroopa Parlamentaarse assamblee president Pedro Agramunt teatas kohtumisel juhtivate poliitiliste gruppidega Moskvas, et tahaks konstruktiivse koostöö taastamiseks Euroopa Nõukogu raames avatud ja avalikku dialoogi Venemaaga. Kas see annab tunnistust "Putini metamorfooside" saamisest maailma poliitika trendiks? Seda näitab järgmine G-20 tippkohtumine.

 

 

 

57
Tagid:
G20, Shinzo Abe, Vladimir Putin, Venemaa, Hiina