Slovakkia peaminister Robert Fico.

Slovakkia peaminister sõidab kohe Moskvasse

18
Slovakkia, kes praegu on EL-i eesistujariik, valitsusjuht kohtub neljapäeval, 25. augustil Moskvas president Vladimir Putiniga. Eelseisvate kõneluste sisu ei ole teada antud.

TALLINN, 24. august — Sputnik. Praeguse EL-i eesistujariigi Slovakkia peaminister Robert Fico sõidab Moskvasse kohtuma president Vladimir Putiniga. Nii teatab Bratislavast Slovakkia valitsuse pressiteenistus.

Agentuur Reuters märgib eelseisvast visiidist teatades, et Slovakkia võimude esindajad keeldusid andmast teavet eelseisva visiidi üksikasjadest, mis on põhjustanud šokisarnase seisundi nende Euroopa riikide pealinnades, kes pooldavad EL-i maksimaalselt jäika hoiakut Venemaa suhtes. Piisab meenutusest, kui ebameeldivalt üllatunud olid näiteks Balti riigid Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri hiljutisest visiidist Peterburisse.

Märgitakse, et Fico visiit, mis toimub 25. augustil, leiab aset vahetult enne G20 Pekingi 4.-5. septembri tippkohtumist, mis tõenäoliselt määrab osaliselt ära president Putiniga peetavate läbirääkimiste sisu. Moskva-visiidi eel kohtub Fico Pariisis Prantsusmaa presidendi François Hollande´iga, seejärel aga, 26. augustil peab osalema Visegrádi grupi — Tšehhi, Ungari, Poola, Slovakkia — riigijuhtide kohtumisel Varssavis. Sellest kohtumisest võtab osa ka Angela Merkel. Ja seejärel, septembris, Bratislavas toimuval EL-i tippkohtumisel, kus võetakse arutusele liidu tulevik Suurbritannia liidust lahkumise valguses, aga ka suhted Venemaaga.

Tippkohtumisel, nagu ka Euroopa Liidu riikide välisministrite eelseisval mitteametlikul kohtumisel Bratislavas kerkib paratamatult küsimus vastastikustest majandussanktsioonidest, mis kehtestati Ukraina sündmuste tagajärjel ning põhjustavad mõlemale poolele suurt majanduslikku kahju.

Väärib tähelepanu, et peaminister Fico on varasemalt esinenud väljaütlemistega EL-i Venemaa suhtes kehtestatud sanktsioonide vastu ning nimetanud neid absurdseteks ja majanduslikus mõttes kahjulikeks.

Slovakkia välisminister Miroslav Lajcak väitis juunis samuti, et liidul tuleks vastastikustes suhetes Venemaaga oma kurssi muuta.

 

18