Tuumapomm.

Võimalik, et USA alustas tuumarelva väljaviimist Türgist

54
(Uuendatud 14:32 18.08.2016)
Seni kinnitamata andmetel alustasid Ameerika Ühendriigid Türgis asuvast Incirliki õhujõudude baasist suurema osa seal ladustatud tuumarelvade väljavedu Rumeeniasse.

TALLINN, 18. august — Sputnik. Ameerika Ühendriigid alustasid oma tuumarelvade ümberpaigutamist Türgist Rumeeniasse. Euroopa väljaanded märgivad sellest teatades, et sellise otsuse põhjuseks on Washingtoni ja Ankara vaheliste suhete halvenemine.

Autoriteetne võrguväljaanne EurActiv teatab viitega oma tundmatuks jääda soovivatele allikatele, et tuumarelva ümberpaigutamine on tõsine väljakutse nii tehnilisest, kui ka poliitilisest aspektist. "Enam kui kahekümne tuumapommi vedu ei ole sugugi lihtne," tsiteerib väljaanne allikat. Simsoni keskuse andmetel on Külma sõja aegadest saadik USA Incirliki õhujõudude baasi, mis asub ligikaudu 100 kilomeetri kaugusel Süüria piirist, paigutanud umbes 50 ühikut taktikalist tuumarelva.

Hiljutise ebaõnnestunud riigipöördekatse ajal lülitati Incirliki õhujõudude baasis välja elektrivarustus ja Türgi võimud keelasid ameerika lenduritel ära kõik lennud. Lisaks vahistati baasi ülem, süüdistatuna riigipöördekatses osalemises. Allika arvates on raske öelda, kas USA suudab Türgi ebastabiilsuse tingimustes kontrolli oma tuumarelvade üle säilitada.

Rumeenia eitab kõike

Väljaande teine allikas märgib, et USA ja Türgi suhted on viimaste nädalate sündmustega pandud nii tõsiselt proovile, et Washington ei saa enam oma NATO liitlast usaldada. Tuumarelvi paigutatakse praegu ümber Deveselu õhujõudude baasi Rumeenias.

Nagu juba varem teatatud, paikneb hiljutisest ajast selles Caracali linna lähedal asuvas baasis raketitõrjekompleks Aegis Ashore. Venemaa on seoses raketitõrjesüsteemi paigutamisega Rumeeniasse väljendanud muret. Kogu Rumeenia ajaloo jooksul ei ole tema territooriumil kunagi tuumarelva olnud. Võib oletada, nagu arvab EurActiv, et sellise relvastuse toomine Venemaa piiri lähedale kutsub esile Moskva tormilise reaktsiooni ja viib pinge eskaleerumisele suhetes. Väljaanne palus kommentaari Rumeenia ja Türgi välisministritelt ja USA riigidepartemangult, kuid selle väljaande ilmumise ajaks laekus vastus vaid Bukarestist.

Rumeenia välisministeerium eitab tuumarelva paigutamist riigi territooriumile kategooriliselt. Kuid, nagu kirjutab portaal EurActiv, riigid on sedalaadi teavet alati eitanud ja nagu teada, paiknevad Belgia, Hollandi, Saksamaa ja Itaalia territooriumil USA ja NATO tuumarelvad.

Kinnitavat teavet esialgu pole

Portaali Sputnik sõjalise eksperdi Villem Rooda arvates on ilmselt tegemist tuumapommide ja —miinidega. Türgis paiknevad 12 tuumalõhkepeadega taktikalist raketti jäävad tõenäoliselt paigale, sest nende kaotsimineku või hõivamise ohu tõenäosus on väga väike — nende kontrolli- ja juhtimissüsteemid on äärmiselt tõhusad.

Nagu leiab ekspert, ei muuda olulise osa tuumarelvastuse ümberpaigutamine Türgist Rumeeniasse NATO ja Venemaa vahelist väljakujunenud tuumatasakaalu. Esialgu pole tuumarelvade ümberpaigutamist kinnitavat teavet, mistõttu sellise sammu tagajärgedest rääkida oleks enneaegne, sest see teave võib osutuda tõele mittevastavaks.

Portaal EurActiv sai vastuseks oma järelepärimisele kirja NATO-lt, kus märgitakse, et vastavat informatsiooni on võimalik saada NATO Varssavi tippkohtumise 9. juuli ametliku kommünikee paragrahvist 53, mille kohaselt alliansi liitlased, kelle territooriumil on tuumarelv, garanteerivad selle säilimise, julgeoleku ja efektiivsuse.

Jevgeni Satanovski — üks Venemaa juhtivaid eksperte Iisraeli ja Lähis-Ida riikide poliitika valdkonnas arvab samuti, et tuumarelvade ümberpaigutamine Türgist Rumeeniasse ei muuda midagi jõudude vahekorras. Ekspert ütles portaalile Sputnik, et selline relvastuse ümberpaigutamine meenutab "taskupiljardi mängimist" ja võib anda tunnistust vaid USA ja Türgi vaheliste suhete pingestumisest. Satanovski arvates on tuumarelvade väljaviimine Türgist igati loogiline ja õige samm.

 

 

54