Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu lahutuse kuupäev lükkub edasi.

Tasa sõuad, kaugemale jõuad. Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu "lahutuse" kuupäev lükkub edasi

25
(Uuendatud 11:19 30.08.2016)
Üks-kaks tuli Ühendkuningriigil hästi välja: referendum tehti ära, Brexitiga saadi ühele poole. Aga siis läks lahti: kaks ja pool ja veel veidi ja veel pisut. Niimoodi kavatseb Ühendkuningriik ilmselt lohiseda 2019. aasta lõpuni välja.

Sellest, kuidas kulgeb Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu "lahutusprotsess", arutleb raadio Sputnik eetris Mihhail Šeinkman.

Öeldakse, et mil määratud on hukka minna, hukka see läheb nagunii, kuid ei täpsustata, millal nimelt. Nii arvatakse ka Ühendkuningriigis, et küllap umbes 2020. aastaks ja sedagi, kui hästi läheb. Kuigi siin ja praegu ei ole kaugeltki kõik kindlad, et nii saab parem olema. Ürituse saboteerimisele, tõsi küll, keegi veel ei vihja. Samas ka soovimatust protsessi omalt poolt kiirendada keegi isegi ei varja, ka meedia eest mitte.

The Sunday Times teatas viitega allikatele äri- ja valitsusringkondades, et Brexit, millest euroskeptikud nii kaua rääkisid, lükkub edasi.

Asi on selles, et protsessi käivitamiseks peab London saatma Brüsselile ametiliku teatise liidust väljaastumise kohta. Arvati, et see saadetakse 2017. aasta alguses, kuid pole kaugeltki kindel, et Theresa May kabinet seda isegi nimetatud aasta lõpul teeb. Arvestades, et kõik integreerumiskokkulepped lõpevad alles kaks aastat pärast seda, rehkendaski ajaleht need paar pikendusaastat välja.

Kusjuures, ajalehe hinnangul võidakse "lahutuse" kuupäev edasi lükata veelgi kaugemasse tulevikku, sest keegi ei ütle ju kindlalt, millega, õigemini kellega lõpevad järgmisel aastal presidendivalimised Prantsusmaal ja parlamendikampaania Saksamaal. "Te ei hakka läbirääkimisi pidama, kui te ei tea, kellega nimelt tuleb neid läbirääkimisi pidada," selgitab toimetus lahkumissõnades tekkivat tõenäolist pausi.

Ilmselt pidanuks 23. juunil toimunud referendumi tulemuste protsentide minimaalne erinevus viima mõttele, et britid alles mõtlevad pingsealt selle üle, millega nad hakkama said. Ja kui nad ei loobu oma valikust, siis kindlasti ei muuda nad oma traditsioonilist ettevaatlikkust, kasvõi tagantjärele. See on ju nende vanasõna, mis hoiatab kõikide munad ühte korvi panemise eest.

Praegu on aga probleem selles, et nad ei saa isegi ühe korvi jagu mune kokku. Theresa May asutas EL-st väljumise korraldamiseks eraldi ministeeriumi, kuid selle juht David Davis on suutnud mehitada vaid poole ametkonna koosseisust. "Neil ei ole Brexiti läbiviimise palkamiseks vajalikke inimesi. Neil pole isegi õigeid küsimusi, mida tuleks esitada, kui nad Euroopaga kauplema hakkavad," teatas väljaande allikas.

Kuigi ta ei öelnud, et peale kõige muu pole neil ka soovi ega tahtmist seda teha, on ilmne, et Ühendkuningriik meenutab inimest, kes on küll jumalagajätusõnad öelnud, kuid otsib ettekäänet, et mitte ära mina. Aga pererahvas, pagan neid võtku, justkui ei märkagi seda. Kurb lugu. London lootis ju, et teda hakatakse ümber veenma.

Aga tuleb välja, et EL-l, pole mahti temaga õiendada. Euroopa pealinnades ei olda praegu isegi rõõmsad selle üle, et kellelgi tuli pähe inglastelt viisakuse pärast rahvahääletuse järgselt küsida: kas te tõesti teed jooma ei jäägi? Need aga läksid ähmi täis. Ei kuula nad Kirkorovit (Venemaa tuntud poplaulja — toim) ega käi tema laulusõnade järgi: kui tahad minna, siis mine, kui tahad unustada, siis unusta (v.k. — если хочешь идти — иди, если хочешь забыть — забудь).

Neil käib asi nagu laste "ähvarduses". Veel Cameroni ajal hoiatati, et loetakse kolmeni. Üks-kaks tuli hästi välja: referendum tehti ära, Brexitiga saadi ühele poole. Ja siis läks lahti: kaks ja pool ja veel veidi ja veel pisut.

Niimoodi siis kavatseb Ühendkuningriik lohiseda ilmselt 2019. aasta lõpuni välja. Kui muidugi EL ise varem laiali ei lagune. Igatahes ka inglise moodi lahkudes, isegi, kui tasa sõudes kaugemale jõuad, London Euroopa Liidule lähemal olema nagunii ei saa.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

 

 

25
Teema:
Lõputu Brexit (82)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde