Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu lahutuse kuupäev lükkub edasi.

Tasa sõuad, kaugemale jõuad. Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu "lahutuse" kuupäev lükkub edasi

24
(Uuendatud 11:19 30.08.2016)
Mihhail Šeinkman
Üks-kaks tuli Ühendkuningriigil hästi välja: referendum tehti ära, Brexitiga saadi ühele poole. Aga siis läks lahti: kaks ja pool ja veel veidi ja veel pisut. Niimoodi kavatseb Ühendkuningriik ilmselt lohiseda 2019. aasta lõpuni välja.

Sellest, kuidas kulgeb Ühendkuningriigi ja Euroopa Liidu "lahutusprotsess", arutleb raadio Sputnik eetris Mihhail Šeinkman.

Öeldakse, et mil määratud on hukka minna, hukka see läheb nagunii, kuid ei täpsustata, millal nimelt. Nii arvatakse ka Ühendkuningriigis, et küllap umbes 2020. aastaks ja sedagi, kui hästi läheb. Kuigi siin ja praegu ei ole kaugeltki kõik kindlad, et nii saab parem olema. Ürituse saboteerimisele, tõsi küll, keegi veel ei vihja. Samas ka soovimatust protsessi omalt poolt kiirendada keegi isegi ei varja, ka meedia eest mitte.

The Sunday Times teatas viitega allikatele äri- ja valitsusringkondades, et Brexit, millest euroskeptikud nii kaua rääkisid, lükkub edasi.

Asi on selles, et protsessi käivitamiseks peab London saatma Brüsselile ametiliku teatise liidust väljaastumise kohta. Arvati, et see saadetakse 2017. aasta alguses, kuid pole kaugeltki kindel, et Theresa May kabinet seda isegi nimetatud aasta lõpul teeb. Arvestades, et kõik integreerumiskokkulepped lõpevad alles kaks aastat pärast seda, rehkendaski ajaleht need paar pikendusaastat välja.

Kusjuures, ajalehe hinnangul võidakse "lahutuse" kuupäev edasi lükata veelgi kaugemasse tulevikku, sest keegi ei ütle ju kindlalt, millega, õigemini kellega lõpevad järgmisel aastal presidendivalimised Prantsusmaal ja parlamendikampaania Saksamaal. "Te ei hakka läbirääkimisi pidama, kui te ei tea, kellega nimelt tuleb neid läbirääkimisi pidada," selgitab toimetus lahkumissõnades tekkivat tõenäolist pausi.

Ilmselt pidanuks 23. juunil toimunud referendumi tulemuste protsentide minimaalne erinevus viima mõttele, et britid alles mõtlevad pingsealt selle üle, millega nad hakkama said. Ja kui nad ei loobu oma valikust, siis kindlasti ei muuda nad oma traditsioonilist ettevaatlikkust, kasvõi tagantjärele. See on ju nende vanasõna, mis hoiatab kõikide munad ühte korvi panemise eest.

Praegu on aga probleem selles, et nad ei saa isegi ühe korvi jagu mune kokku. Theresa May asutas EL-st väljumise korraldamiseks eraldi ministeeriumi, kuid selle juht David Davis on suutnud mehitada vaid poole ametkonna koosseisust. "Neil ei ole Brexiti läbiviimise palkamiseks vajalikke inimesi. Neil pole isegi õigeid küsimusi, mida tuleks esitada, kui nad Euroopaga kauplema hakkavad," teatas väljaande allikas.

Kuigi ta ei öelnud, et peale kõige muu pole neil ka soovi ega tahtmist seda teha, on ilmne, et Ühendkuningriik meenutab inimest, kes on küll jumalagajätusõnad öelnud, kuid otsib ettekäänet, et mitte ära mina. Aga pererahvas, pagan neid võtku, justkui ei märkagi seda. Kurb lugu. London lootis ju, et teda hakatakse ümber veenma.

Aga tuleb välja, et EL-l, pole mahti temaga õiendada. Euroopa pealinnades ei olda praegu isegi rõõmsad selle üle, et kellelgi tuli pähe inglastelt viisakuse pärast rahvahääletuse järgselt küsida: kas te tõesti teed jooma ei jäägi? Need aga läksid ähmi täis. Ei kuula nad Kirkorovit (Venemaa tuntud poplaulja — toim) ega käi tema laulusõnade järgi: kui tahad minna, siis mine, kui tahad unustada, siis unusta (v.k. — если хочешь идти — иди, если хочешь забыть — забудь).

Neil käib asi nagu laste "ähvarduses". Veel Cameroni ajal hoiatati, et loetakse kolmeni. Üks-kaks tuli hästi välja: referendum tehti ära, Brexitiga saadi ühele poole. Ja siis läks lahti: kaks ja pool ja veel veidi ja veel pisut.

Niimoodi siis kavatseb Ühendkuningriik lohiseda ilmselt 2019. aasta lõpuni välja. Kui muidugi EL ise varem laiali ei lagune. Igatahes ka inglise moodi lahkudes, isegi, kui tasa sõudes kaugemale jõuad, London Euroopa Liidule lähemal olema nagunii ei saa.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

 

 

24
Teema:
Brexit: Ühendkuningriik jääb Euroopa Liidu liikmeks või lahkub Euroopa Liidust (74)