1. juulil tegi Soome riigipea Sauli Niinistö ettepaneku, et sõjalennukitel oleks Läänemere kohal lennates transponderid sisse lülitatud.

Tsahkna ei toeta Venemaaga eraldi läbirääkimiste pidamist

20
(Uuendatud 16:09 02.08.2016)
Kommenteerides Moskva kutset NATO esindajatele arutada lennuohutuse meetmeid Läänemerel, sõnas Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) esimees Margus Tsahkna, et riigid ei peaks julgeolekuküsimustes Venemaaga eraldi läbirääkimisi pidama.

TALLINN, 2. august — Sputnik. "Kui Venemaa hakkab ühekaupa julgeolekuteemalisi läbirääkimisi pidama, nimetagu seda konsultatsioonideks või milleks iganes, ei tule sellest meile head. See, et Saksamaa ja Taani kõrvale jäetakse Läänemere turvalisuse küsimuses, ei jäta ruumi mitmetimõistmisele," kirjutas Tsahkna oma Facebooki seinal. "Kolmekümnendatel me pendeldasime erinevate poolte vahel ja tulemuseks oli see, et meil liitlasi vajalikul hetkel ei olnud. Seega peame jätkama seda kindlat suunda, et meie julgeoleku garandiks on koostöö NATO ja Euroopa Liiduga. Koos istume laua taga. Eraldi Venemaaga läbirääkimisi ei pea," kirjutas Tsahkna, teatas BNS.

Kaitseministeeriumi pressiesindaja ütles BNS-ile, et Eesti kaitseatašee Moskvas on saanud Venemaa kaitseministeeriumilt ettepaneku konsultatsioonideks. "Kaalume seda ettepanekut põhjalikult, peame nõu liitlastega ja kujundame seisukoha mõistliku aja jooksul," sõnas ta.

Venemaa on valmis rakendama meetmeid sõjalennukite ohutuks lendamiseks Läänemere kohal ning sestap esitati NATO ja Balti riikide ekspertidele kutse tulla Moskvasse selleteemalistele konsultatsioonidele ja töötama välja meetmeid Soome presidendi Sauli Niinistö algatuse elluviimiseks, ütles Vene asekaitseminister Anatoli Antonov esmaspäeval.

Antonovi sõnul on Venemaa kaitseministeerium valmis vastatastikusel kokkuleppel tagama "sõjalennukite lennud Läänemere kohal ainult sisselülitatud transponderitega". "Sõjaväeatašeesid on teavitatud ettepanekust korraldada sõjaliste programmide ülevaade, mis varem eksisteerisid NATO-Vene nõukogu formaadis. Spetsiaalselt rõhutati, et NATO-Vene nõukogu ühise õhuruumi algatuse jätkamine aitab edendada lennuohutust," ütles aseminister.

Antonovi sõnul on Venemaa valmis "ühiseks tööks ennetamaks vahejuhtumeid merel ja õhuruumis vastavalt kahepoolsetele kokkulepetele selles valdkonnas, samuti konsultatsioonideks Läti, Leedu, Eesti, Poola, Rootsi ja Soome kaitseministeeriumiga, et käsitleda vastatikuseid mureallikaid sõjalise aktiivsuse üle piirialadel".

Kohtumisel Vene presidendi Vladimir Putiniga 1. juulil tegi Soome riigipea Sauli Niinistö ettepaneku, et sõjalennukitel oleks Läänemere kohal lennates transponderid sisse lülitatud.

Putin nõustus Niinistö ettepanekuga keelata lendamine väljalülitatud transponderitega ning ütles, et teavitab Vene välis- ja kaitseministeeriumi, et see küsimus lisataks NATO-Vene nõukogu istungi päevakavasse.

 

20