26. juuli hommikul tungisid kaks meest Sainte-Etienne-du-Rouvray koguduse kirikusse, mis asub mõni kilomeeter Rouen'ist väljas.

Arvamus: ISIS hakkab võtma vastutust kõigi Euroopas toimuvate massirünnakute eest

16
Mistahes terrorirünnak, pole tähtis, kas see on ulatuslik või lokaalse iseloomuga, on vaid siis oma eesmärgi saavutanud, kui sellest palju räägitakse, kui sellest saab teada suur hulk inimesi. Just informatsiooni levikule terroristid loodavadki.

TALLINN, 27. juuli — Sputnik. Pariisi prokurör Francois Molins kinnitas ühe Rouen'is toimunud terroriaktis osalenu isikut. Vastutuse rünnaku eest võttis endale Islamiriik (ISIS), kuid, nagu märkis raadio Sputnik eetris ekspert Aleksandr Mihhailov, vaevalt, et rühmitusel sellega mingit pistmist on.

Pariisi prokurör Francois Molins kinnitas, et üks 26. juulil Rouen'i eeslinna Sainte-Etienne-du-Rouvray kirikus toimunud terroriaktis osalenu oli 19-aastane Adel Kermich, kes oli Prantsuse eriteenistustele tuttav. Ta püüdis kahel korral pääseda Süüriasse, kui peeti Türgis kinni ja saadeti tagasi Prantsusmaale, kus ta oli oma sidemete tõttu terroristidega kohtu järelevalve all.

26. juuli hommikul tungisid kaks meest Sainte-Etienne-du-Rouvray koguduse kirikusse, mis asub mõni kilomeeter Rouen'ist väljas. Nugadega relvastatud kurjategijad võtsid pantvangi kuus inimest: vaimuliku, kolm kiriku töötajat ja kaks koguduse liiget. Politsei saabus operatiivselt sündmuskohale ja lasi peagi kirikust väljunud kurjategijad kohapeal maha. Hoonest leiti tapetud vaimuliku Jacques Hamel'i surnukeha. Veel üks kannatanu viibib raskes seisundis.

Sündmuskohale saabunud Prantsusmaa president François Hollande nimetas rünnakut terroriaktiks: tema sõnul pidasid ründajad end Islamiriigi (ISIS Venemaal ja teistes riikides keelatud organisatsioon) liikmeteks. Hiljem võttis ISIS endale vastutuse selle rünnaku eest.

Välis- ja kaitsepoliitika nõukogu liige Aleksandr Mihhailov leiab, et Rouen'i terroriakt saavutas oma eesmärgi.

"Kuid mitte sellepärast, mis seal reaalselt toimus, vaid sellepärast, et seda terroriakti kajastati laialdaselt. Mistahes terrorirünnak, pole tähtis, kas see on ulatuslik või lokaalse iseloomuga, on vaid siis oma eesmärgi saavutanud, kui sellest palju räägitakse, kui sellest saab teada suur hulk inimesi. Just informatsiooni levikule terroristid loodavadki. Kuid see on juba etteantus, mis tuleneb meie kaasaegsest elulaadist," ütles Aleksandr Mihhailov raadio Sputnik eetris.

Ta märkis, et täna on sellised terroriaktid Euroopas omandamas massilist iseloomu.

"Me peame tegelikkusest aru saama. Me ei saa süüdistada õiguskaitsjaid selles, et nad ei suutnud kusagil midagi ette näha. Praegu on sellised terroriaktid omandamas massilist iseloomu. Individuaalseid terroriakte ei ole praktiliselt võimalik ära hoida. Nii või teisiti, õiguskaitsesüsteem jääb sellise olukorra pantvangiks. Totaalne kontroll on aga sisuliselt müüt.

Üldiselt võttes sõltub kõik võimalusest ettevalmistatav terroriakt ära hoida, võimalusest selle ettevalmistamisest teada saada. See on aga juba mitte enam tehnilise kontrolli, vaid agentuuritöö küsimus. Arvestades, et tohutu hulk Prantsusmaa elanikkonnast asub üldse väljaspool igasugust kontrolli, on võimalus seda sisse seada olematu," rääkis ekspert.

Pealegi, vaevalt, et Rouen'is toimunuga sarnaste terroriaktide taga üldse Islamiriik on, vaatamata sellele, et ta endale vastustuse võttis.

"Ma arvan, et ISIS-el ei ole sellega mingit pistmist. Kõik, mida me täna näeme, on mitte niivõrd terrorirünnakute, kuivõrd vägivallategude kloonimine üle kogu Lääne-Euroopa. Seepärast saab suures plaanis vaevalt väita, et kõik terroristid, kes need rasked süüteod toime panid, on ISIS-se liikmed.

Kuid ISIS hakkab vastutust võtma kõikide sündmuste eest, mis Euroopas aset leiavad, demonstreerides, et nad on võimelised rasketeks ja mis peamine, massilisteks kuritegudeks," lõpetas Aleksandr Mihhailov.

 

 

 

16