Nadežda Savtšenko Raada saalis.

Nägemus Savtšenkost Ukraina tulevase riigipeana ei ole enam eksootika

20
Venemaa välispoliitika instituudi juhtivteadur Eduard Popov leiab, et Savtšenko ambitsioonide taga on teatud kindlad põhjused.

TALLINN, 27. juuli — Sputnik. Nadežda Savtšenko ongi juba alustanud oma valimiseelset kampaaniat, ja see kampaania on poliittehnoloogilisest vaatevinklist igati asjatundlik. Sellise versiooni esitas Sputniku raadiosaates ekspert Eduard Popov.

Hiljutises intervjuus Deutsche Wellele vastas Ülemraada saadik, endine sõjaväelane, eelnevalt Donbassis toimunud vene ajakirjanike tapmises Venemaa Föderatsioonis süüdi mõistetud ja seejärel Venemaa presidendilt armu saanud Nadežda Savtšenko küsimusele tema pürgimisest presidenditoolile, et peab sellist asjakäiku pigem hädavajalikuks. „Ma olen öelnud, et ei taha, aga vastasin, et suudan. Nüüd aga vastan ma nähtavasti nii, et kõige tõenäolisemalt olen ma juba selleks kohustatud," ütles ta.

Venemaa välispoliitika instituudi juhtivteadur Eduard Popov leiab, et Savtšenko ambitsioonide taga on teatud kindlad põhjused.

„Juuni algul ilmusid Itaalia ajakirjanduses artiklid sellest, et Nadežda Savtšenko võib saada järgmiseks Ukraina presidendiks. Siis paistis see versioon küllaltki eksootilisena, kuid järgnenud nädalad ja kuud on näidanud, et nendel väidetel ja Savtšenko ambitsioonidel on teatud kindel alus. Jah, Savtšenko on kahtlemata populistlik poliitik. Populism Ukrainas — see on väga lihtlabane kaart, ja Savtšenko on selles mõttes vaid üks paljudest. Kuid kõiki tema eriomaseid iseloomujooni silmas pidades võib öelda, et tegemist on täiesti tõsise, Ukraina eripärale vastava poliitikuga. Savtšenkol on kahtlemata potentsiaali ja seda enam ambitsioone," ütles Eduard Popov Sputniku raadiosaates.

Mõned Nadežda Savtšenko ideed — näiteks vastastikusest vabandustevahetusest Donbassiga ja otseste läbirääkimiste alustamisest isehakanud Donetski ja Luganski rahvavabariikidega — ajavad Ukraina „patrioodid" raevu. Kuid asi on selles, osutab ekspert, et justnimelt Savtšenko võib endale sääraseid väljaütlemisi lubada.

„Savtšenko ütleb välja selle, mida teised Ukraina poliitikud ei saa endale lubada. Kuivõrd ta on ametlikult kuulutatud Ukraina kangelannaks, võib ta öelda ootamatuid ja lausa šokeerivaid asju," leiab Eduard Popov.

Ekspert meenutas, et hoolimata tõsisest kriitikast tema aadressil troonib Savtšenko Ukraina kodanike suurima usalduse pälvinud poliitikute nimekirja tipus. Nii on vastavalt ettevõtte Reiting hiljutise küsitlusuuringu tulemustele tunnistanud oma suhtumise Savtšenkosse väga heaks 13% küsitletuist, samas kui presidendi Petro Porošenko ja peaministri Volodõmõr Groismani puhul moodustas see näitaja vaid 3%. Seetõttu ei paista nägemus Savtšenkost kui järgmisest Ukraina presidendist Eduard Popovi arvates enam eksootikana.

„Kõige järgi otsustades tegutseb tema ümber rühm väga pädevaid poliittehnolooge, kes tema samme suunavad. Ja peab ütlema, et Savtšenko on juba alustanud oma valimiseelset kampaaniat ning see kampaania on poliittehnoloogilisest vaatevinklist igati asjatundlik," arvab ekspert.

 

 

20