Sven Mikser.

Riigikogu saadik Sven Mikser avaldas poliitikute suhtes lugupidamatust

66
Mõne poliitiku poliitilise kultuuri vajakajäämine, mis väljendub välismaa ja kohalikke kolleege solvavas väljaütlemises, diskrediteerib Tallinna.

TALLINN, 13. juuli — Sputnik. USA kongress, Prantsusmaa parlament, Venemaa president ega religioossed liidrid ei ole praeguseks veel kuidagi reageerinud Riigikogu saadiku ja endise kaitseministri Sven Mikseri solvavale märkusele, et endast lugupidavad poliitikud Bashar Assadiga ei suhtle (ingl.k. — with whom respectable politicians most certainly do not communicate).

Riigikogu väliskomisjoni esimees ütles seda autoriteetse ajalehe Politico ajakirjanikule kommenteerides grupi Euroopa Parlamendi saadikute visiiti Süüriasse. Saadikud tutvusid selles aastaid sõdivas riigis valitseva humanitaarolukorraga ja kohtusid president Bashar Assadiga.

Kolm Euroopa Parlamendi erinevatesse fraktsioonidesse kuuluvaid ja erinevatest riikidest, Hispaaniast, Lätist ja Eestist pärit saadikut sõitsid oma kulul Damaskusesse ja vestlesid sealsete võimuesindajate, usujuhtide ja tavakodanikega, et selgitada, milline on Euroopa poolt Süüriale kehtestatud majandussanktsioonide mõju.

Euroopa Liit peab Assadi türanniks, kes on vastutav riigis kehtiva diktatuuri ja elanikkonna vastu toime pandud kuritegude eest. Poliitikute, usujuhtide ja ühiskonnategelaste kohtumisi Assadiga on USA-s ja Euroopas ametlikul tasandil hinnatud mitmeti. Veel enne sõja puhkemist Süürias kritiseeris USA administratsioon sinna tehtud visiidi pärast demokraatidest esindajatekoja liikmete delegatsiooni eesotsas Nancy Pelosi'ga.

Kuid pärast seda, kui Süüria hakkas vajuma verisesse ja purustusterohkesse erinevate usulahkude vahelisse kodusõtta, on Bashar Assadigsa erineva ajal ja erinevatel eesmärkidel kohtunud Vladimir Putin, USA kongresmenid ja senaatorid (näiteks Virginiat esindav senaator Richard Blake), Prantsusmaa parlamendiliikmed, erinevate religioossete konfessioonide juhid, teiste hulgas Ameerika juudi organisatsioonide liidrite konverentsi asepresident.

Seega väljendas Sven Mikser oma isikliku solvava väljaütlemisega Euroopa parlamendisaadikute aadressil ühtlasi lugupidamatust kõigi nende suhtes, kes on Assadiga kohtunud. Eesti võimud on saadikute visiidi samuti hukka mõistnud, õigemini, seejuures silmas pidades Eestist pärit saadikut ja Valitsusega opositsioonis oleva partei liiget Yana Toomi, kuid keegi peale Mikseri ei ole seejuures isiklikuks muutunud.

Muide, veel enne, kui Bashar Assad türanni ja rahulike elanike mõrtsukana häbiposti naelutati, olid temaga kohtunud väga paljud maailma riikide riigipead ja valitsusjuhid, kaasa arvatud Inglismaa kuninganna.

Riigikogu saadik Sven Mikseril jääb üle vaid oodata, kuidas tema mõtlematutele sõnadele reageerivad ülalloetletud poliitikud ja maailma erinevate riikide riigitegelased. Sellises olukorras polegi päris selge, mis oleks õigem, kas käitumine hukka mõista ja vabandamist nõuda või vaikida, mis tähendaks maailmas igasuguse huvi puudumist nii Sven Mikseri enda, kui ka tema Tallinnas peetavate avalike esinemiste vastu.

 

 

 

66