Yana Toom.

Toomi kohtumine Assadiga tekitas tulise arutelu

57
(Uuendatud 07:16 12.07.2016)
Eesti eurosaadiku Yana Toomi, tema Läti kolleegi Tatjana Ždanoka ja Hispaania saadiku Javier Couso Permuy kohtumine Süüria presidendi Bashar al-Assadiga tekitas Eesti poliitikute seas tulise arutelu.

TALLINN, 11. juuli — Sputnik. Eurosaadik Urmas Paet ütles, et tema kolleegide kohtumine ei muuda Euroopa Liidu ja Süüria vahelistes suhetes mitte midagi, teatas err.ee.

"Ma ei näe Toomi, Ždanoka ja Permuy külaskäigul Assadi juurde mingit mõju, sest nende hoiakud ei väljenda mingil moel Euroopa Parlamendi enamuse seisukohta," ütles Paet ERR-i uudisteportaalile.

Paet rääkis, et Assad ja tema valitsus on suuresti vastutavad Süürias aastaid kestnud vägivalla eest ning tema sõnul ei maksa unustada, et oluline osa Süüriast pärit põgenikest on riigist lahkunud Assadi režiimi ja Süüria vägede julmuste eest. Ta meenutas, et Assadi väed on kasutanud ka keemiarelva.

"See on ka põhjus, miks Assadi režiimi suhtes on sanktsioonid kehtestatud ning pole mingit põhjust neid muuta," lausus Paet.

Yana Toom pakkus välja, et sanktsioonid võiks ümber vaadata selliselt, et anda Süüria valitsusele võimalus kasutada pankades külmutatud raha rahvusvahelise kontrolli all ning leevendada nafta eksporditingimusi nii, et teenitud tulu oleks suunatud sotsiaalvaldkonnale.

Paet kommenteeris, et niikaua kuni jätkab Assad ei ole see reaalne.

Herkel: see on Kremli algatus

Vabaerakonna esimehe Andres Herkel meelest peab Keskerakond andma hinnangu oma liikmest Europarlamendi saadiku Yana Toomi kohtumisele inimsusvastastes kuritegudes süüdistatava Süüria presidendi Bashar al-Assadiga.

Herkeli sõnul heidab Yana Toom kui Eestist valitud eurosaadiku selline tegevus varju Eesti Vabariigile ning seda ei saa õigustada saadiku vaba mandaadiga.

Ta lisas, et Putini Venemaa on al-Assadi aktiivse sõjalise toetamisega näidanud oma soovi teravalt vastanduda kogu demokraatliku maailma väärtustele. "Pärast vägede osalist väljaviimist Süüriast alustati propagandistliku kampaaniaga mõrtsuk-presidendi positsioonide parandamiseks. Pärast visiiti on selge, et Yana Toom on asunud teadlikult toetama seda tegevust," lõpetas Andres Herkel.

Loone: Herkeli avaldused on populism

Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni liige ja Keskerakonna peasekretär Oudekki Loone leiab, et riigikogulase Andres Herkeli kommentaar eurosaadikute Süüria visiidile on ülereageerimine ning populistlik.

Loone rõhutas, et Süüria presidendiga on kohtunud poliitikud nii Euroopast, USA-st kui ka Venemaalt. "Kõigi kohtumiste eesmärk on leida võimalusi, mis viiksid selleni, et Süüria konflikt laheneks ning tsiviilelanikud ei peaks enam kannatama."

"Mulle on väga sümpaatne Yana Toomi mõte sellest, et Süüria valitsus saaks kasutada külmutatud rahalisi vahendeid või saada nafta eksporditulu rangelt kontrollitud sotsiaalvaldkonna kuludeks," ütles Loone.

Euroopa Parlament distantseerus

"See ei ole Euroopa Parlamendi ega ühegi tema allüksuse ametlik visiit ning selle sõidu kulusid ei tasuta Euroopa Parlamendi eelarvest," ütles Euroopa Parlamendi asepressiesindaja Marjory van den Broeke esmaspäeval BNS-ile.

"Seega on see reis täielikult nende enda vastutusel," lisas van den Broeke, märkides et siin ei ole europarlamendi poolt midagi rohkem kommenteerida.

 

 

57
Samal teemal
Al-Assad loodab eurosaadikute abile