NATO kiitis heaks pataljonide paigutamise Baltimaadesse ja Poola.

NATO kiitis heaks pataljonide paigutamise Baltimaadesse ja Poola

33
(Uuendatud 12:02 09.07.2016)
Saksamaa juhib Leedusse paigutatavat pataljoni ning Beneluxi riigid, Norra ja Prantsusmaa annavad sellesse oma panuse. Kanada juhib pataljoni Lätis, Suurbritannia Eestis ning USA Poolas.

TALLINN, 9. juuli — Sputnik. NATO liidrid kiitsid reedel heaks rahvusvaheliste pataljonide paigutamise Balti riikidesse ja Poola, teatas BNS.

"NATO tippkohtumine kiitis heaks 1000-mehelise rahvusvahelise pataljoni paigutamise igasse Balti riiki ja Poolasse — neid juhivad USA, Saksamaa, Ühendkuningriik ja Kanada," teatas Leedu presidendi Dalia Grybauskaitė pressiteenistus.

Saksamaa juhib Leedusse paigutatavat pataljoni ning Beneluxi riigid, Norra ja Prantsusmaa annavad sellesse oma panuse. Kanada juhib pataljoni Lätis, Suurbritannia Eestis ning USA Poolas.

Uued üksused üldarvuga umbes 4000 sõdurit on mõeldud suurendama Venemaaga piirnevate NATO liikmesmaade kindlustunnet ja alliansi idatiiva heidutushoiakut. Pataljonid kujutavad endast hoiatust Venemaale, et mis tahes sõjaline sissetung NATO eesliiniriikidesse viiks Moskva otsekohe konflikti kogu alliansiga.

"Langetasime just otsused 21. sajandi heidutuse ja kaitse loomisest 21. sajandi väljakutsete valguses," lausus NATO peasekretär Jens Stoltenberg. Tulevased pataljonid on tugevad, mitmerahvuselised ja nad paigutatakse Baltimaadesse ja Poola järgmisel aastal rotatsiooni korras, ütles lausus ta.

"NATO on reageerinud kiirelt ja otsustavalt. Nad näitavad transatlantilise sideme tugevust ja teevad selgeks, et rünnakut ühe liitlase vastu käsitletakse rünnakuna kogu alliansile," lausus peasekretär.

Stoltenbergi sõnul paigutatakse pataljonid Poola ja Baltimaadesse tähtajatult ja nii kauaks kui vaja. "See on uus reaalsus, sest varem meil sellist kohalolekut alliansi idaosas ei olnud."

"Meil on kõik, mida me lootsime, arutasime ja läbi rääkisime," ütles Grybauskaitė Varssavis ajakirjanikele.

"Me näeme tohutut toetust ja mõistmist NATO riikidelt ja nende tahet osaleda meie regiooni kaitsmises ja potentsiaalsete agressorite heidutamises," sõnas ta.

USA abikaitseministri Elissa Slotkini sõnul kujutavad kõnealused neli pataljoni endast NATO personali suurimat liigutamist alates külma sõja lõpust. "Lisaks sellele, mida NATO teeb, saadab USA Euroopasse diviisi jao sõdureid ja varustust," lausus ta.

Ehkki üksikasjad on endiselt lahtised, plaanib Kanada Lätti paigutatava pataljoni raamriigina saata sinna 450 sõdurit.

Eestisse paigutatavasse pataljoni hakkab kaitseminister Hannes Hanso sõnul kuuluma 500 Suurbritannia sõdurit, kuni 200 Taani ja umbes 150 Prantsuse sõdurit.

Leetu saadetavat pataljoni hakkab umbes 500 sõduriga juhtima Saksamaa, lisaks eraldavad sellele 200 sõdurit Belgia, 100-150 sõdurit Holland ja 150 sõdurit Prantsusmaa. Leetu saadavad ilmselt sõdureid ka Luksemburg ja Norra.

USA president Barack Obama teatas varem, et Ühendriigid kui Poola saadetava pataljoni raamriik saadab riiki 1000 sõdurit.

Lisaks paigutab USA järgmisest aastast Ida-Euroopasse soomusbrigaadi, mille peakorter hakkab paiknema Poolas.

 

33
Teema:
NATO tippkohtumine (20)