Hillary Clinton.

Kuidas Hillary Clinton tahtis FJB-st väljuda teise inimesena aga ei suutnud

46
(Uuendatud 11:16 30.08.2016)
Mihhail Šeinkman
Praegu teadaolevalt teevad kolmkümmend FJB uurijat demokraatide soosikule katet. Selles mõttes, et uurivad kriminaalasja nii, et oleks kord ja igaveseks.

TALLINN, 5. juuni — Sputnik. Mitte ilmaasjata ei nimeta analüütikud Bill Clintoni poolt abikaasale antud abi "parimaks kingituseks Trumpile". Valas vaid õli tulle ja suurendas veelgi kahtlusi, et "Riigidepartemangu leketes" ei olegi kõik nii süütu, nagu Hillary paista laseb, räägib raadio Sputnik eetris Mihhail Šeinkman.

Teatud määral võib seda samuti pidada kohtumiseks valijatega. Kolm ja pool tundi vahetut suhtlemist. Tõsi, küsimusi ei esitanud mitte tema. Ja kõik need olid asjakohased. Vähemalt kui lähtuda sellest, et eeluurimine kavatseb ikkagi tõe välja selgitada. Kuigi paistab, et peale FJB (Föderaalne juurdlusbüroo) teab seda tõde juba kogu Ameerika. Sellest, mida FJB teada sai, Ameerikale aga ei räägita. Ameerika peab meelde jätma vaid peamise: büroo peakorterisse Washingtonis ilmus Clinton vabatahtlikult. Järelikult peaks selge olema, et tal pole midagi varjata.

Riigisekretärina töötades arvas ta ilmselt samuti, kui pidas vabalt kättesaadavana kogu diplomaatilist kirjavahetust. Kuigi diplomaatiat ei olnud seal palju sees, ei saa seda öelda riigisaladuste kohta. 22 saadetisel oli ikkagi märge "täiesti salajane". Ja see oli vaid see osa, mis omaks võtta tuli. Clintoni isiklikku serverisse sisse muukida, nagu eksperdid räägivad, võis ka algaja häkker. Igale teisele USA-s oleks selle eest ähvardanud reaalne vanglakaristus. Kuid ega siis teda asjata "Telefoni-Hillry'ks" kutsuta. Meie keeli tähendab see "nagu hane selga vesi".

Praegu teadaolevalt teevad kolmkümmend FJB uurijat demokraatide soosikule katet. Selles mõttes, et uurivad kriminaalasja nii, et oleks kord ja igaveseks. Muud ülesannet, loetud päevad enne demokraatliku partei kongressi, neil olla ei saagi. Kui muidugi valitsev eliit ei ole otsustanud Valget Maja Trumpile ilma võitluseta ära anda. USA-s ütleksid ilmselt paljud, et Hillaryl oleks ausam olnud mitte ainult FJB-sse tulla, vaid sinna ka jääda. Kuid nad ei üte nii, sest saavad aru, et sellepärast ju saigi sinna mindud, et sealt hoopis teise inimesena välja tulla. Kusjuures ilma kohtu ja juurdluseta, ilma kahtlustusteta. Ei tulnud välja.

Muuhulgas ka sellepärast, et nagu selgus, oli päev-paar enne seda, samuti Clinton aga seekord Bill, eraviisiliselt suhelnud USA peaprokurör Loretta Lynchiga. Arvatakse, et just Bill Clintonile on ta tänuvõlgu oma karjääri eest. Kohtumine oli lühiajaline ja toimus Phoenixi lennujaama stardiraja juures. Lynch nimetab hiljem seda kohtumist juhuslikuks. Kuid ilmselt mitte juhuslikult ei läinud Hillary ülekuulamisele alles pärast vanade tuttavate, kellest üks on palju tänuvõlgu ja suudab paljut, randevuud.

Donald Trump on marus ja nõuab selgitusi. Kuigi hõõrub ka ilma neid saamata rõõmust käsi. See kohtumine illustreerib suurepäraselt tema teesi, et "Clintonid on seadusest üle", mida tema poolt välja öelduna tuleb mõista, kui "väljaspool seadust". Ega siis ilmaasjata ei nimetata sellist Billi abi Hillaryle "parimaks kingituseks Trumpile", "karuteeneks" ja "pretsedendituks valearvestuseks". On ilmselge, et Bill tegi "möödalasu". Vähe sellest, et valas õli tulle, ta suurendas veelgi kahtlusi, et selles loos ei ole kaugeltki kõik nii süütu, nagu Hillary välja paista laseb. Kuid vaevalt, et sellise avalikkuse tähelepanu juures Lynch teda aidata julgeks, ilma et tema enda ametitool seejuures ohtu satuks.

Muide, endine Clintoni konkurent eelvalimistel Bernie Sanders, kes oli juba tema heaks töötamiseks nõusolekut andmas, keeldus pärast lennurajal toimunud kohtumisest teadasaamist koostööst. Teiselt poolt võttes, milleks talle äpardunud pretendent, kui tal on salves tervelt kaks presidenti. Lisaks oma abikaasale veel ka Barack Obama. Teisipäeval tuleb ta esmakordselt ametliku soojendajana lavale. Hoopis teine teema on, et valijad, nähes Hillaryt kahe sellise presidendi seltskonnas, võivad otsustada, et kolmas on juba liiast.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

 

46
Teema:
USA presidendivalimised 2016 (101)
Samal teemal
FBI ei soovita Clintonile süüdistuse esitamist
Trump kritiseeris FBI ja Obamat