Euroopa Komisjoni britist volinik teatas ametist lahkumisest.

Suurbritannia lahkumisprotsess alaku kiiresti

7
(Uuendatud 14:48 27.06.2016)
Euroopa Liidu asutajariigid tahavad, et Suurbritannia alustaks "võimalikult kiiresti" ühendusest lahkumist.

TALLINN, 25. juuni — Sputnik. Euroopa Liidu asutajariigid tahavad, et Suurbritannia alustaks "võimalikult kiiresti" ühendusest lahkumist, et EL ei jääks määramatuse perioodi, ütles Saksa välisminister Frank-Walter Steinmeier laupäeval.

Berliinis Prantsuse, Itaalia, Hollandi, Belgia ja Luksemburgi välisministreid võõrustav Steinmeier ütles, et asutajariigid on ühel meelel, et London ei tohi viivitada EL-ist lahkumise keeruka protsessi algusega, teatas BNS.

"Me ütleme üheskoos, et see protsess peab algama võimalikult kiiresti, et me ei jääks pikaks ajaks määramatuse perioodi ning saaksime keskenduda Euroopa tulevikule ja tööle selle suunas," lausus Saksa esidiplomaat.

"Me mõistame ja austame referendumi tulemust ja saame aru, et Suurbritannia keskendub nüüd Suurbritanniale," lausus Steinmeier.

"Ent Londonil lasub vastutus mitte üksnes Suurbritannia ees. Meil tuleb nüüd lubada keskenduda Euroopa tulevikule ja see tähendab, et Suurbritannias langetatud otsuse järel peab algama läbirääkimisprotsess Suurbritannia lahkumiseks," ütles ta.

EL-i eesistujariigi Hollandi välisminister Bert Koenders kutsus alustama viivitamatult "heas usus" läbirääkimisi Londoniga. "Me peame edasi liikuma…uue lehekülje pööramine on hädavajalik."

Prantsuse välisminister Jean-Marc Ayrault kutsus Suurbritanniat kiiresti nimetama uut peaministrit selleks, et riigi lahkumisprotsess EL-ist saaks alata.

"Uus peaminister tuleb määrata, sellele kulub paar päeva," ütles Ayrault Berliinis.

Briti peaminister David Cameron ütles reedel pärast seda, kui Ühendkuningriigi valijad otsustasid EL-ist lahkuda, et jätkab peaministrina oktoobrini, mil valitsevad konservatiivid valivad endale uue esimehe, kes esitab ühendusele lahkumisavalduse.

Ministrid kaitsesid ühisavalduses EL-i pikka ja edukat" teekonda alates tagasihoidlikust algusest 1957. aastal, mööndes samas, et "mõned meie ühiskondade osad ei ole rahul sellega, kuidas EL praegu toimib".

"EL seisab globaliseeruvas maailmas silmitsi tohutute väljakutsetega, millega tuleb toime ainult parem EL," kirjutasid välisministrid, tuues prioriteetidena välja migratsiooni ja põgenikud, julgeoleku ja majanduskasvu.

Ministrid möönsid EL-i liikmesriikide erinevaid "ambitsioonikuse" tasemeid Euroopa integratsiooni küsimuses ja seda, et EL peab leidma paremaid viise nendega arvestamiseks.

Euroopa Komisjoni britist volinik Jonathan Hill teatas laupäeval, et astub Suurbritannia otsuse järel Euroopa Liidust lahkuda tagasi.

"Ajal, mil me liigume uude etappi, ei pea ma õigeks, et peaksin jätkama briti volinikuna, justkui midagi poleks juhtunud," ütles Euroopa Komisjoni finantsteenuste volinik Hill avalduses.

"Kooskõlas sellega, mida ma paar nädalat tagasi Komisjoni presidendiga arutasin, olen öelnud talle, et lahkun ametist," ütles Hill Jean-Claude Junckerile viidates.

Hill — endine lordide koja liige, kelle nimetas 2014. aastal volinikuks ametist lahkuva Briti peaministri David Cameroni valitsus — kutsus volinikuameti "korrakohasele üleandmisele" järeltulijale.

"Nagu paljud inimesed siin ja Ühendkuningriigis, olen mõistagi referendumi tulemuses äärmiselt pettunud. Tahtsin, et see lõppeks teisiti…aga briti rahvas langetas teistsuguse otsuse. See on demokraatia toimimisviis," lausus volinik.

Hill tuli enda sõnul Brüsselisse tööle, vaatamata skepsisele Euroopa suhtes ning on seejärel jõudnud veenduda, et frustratsioonist hoolimata on liikmesus EL-is hea Suurbritannia majanduse ja seisundi jaoks maailmas.

"Seda, mis on tehtud, ei saa paraku olematuks muuta. Nüüd peame saama oma uue suhte Euroopaga võimalikult hästi toimima," sõnas ta.

Neljapäeval peetud referendumil toetas Suurbritannia lahkumist EL-ist 51,9 protsenti valijatest, 48,1 protsenti toetas liitu jäämist.

Lõpliku tulemuse kohaselt hääletas lahkumise poolt 17,4 miljonit inimest ning ühenduse liikmeks jäämist toetas 16,1 miljonit inimest.

Hääletamas käis 33,6 miljonit inimest ehk 72,2 protsenti hääleõiguslikest kodanikest.

 

7
Teema:
Brexit: Ühendkuningriik jääb Euroopa Liidu liikmeks või lahkub Euroopa Liidust (74)