Edgar Savisaar

Riigipeaks saades ei hülgaks Savisaar oma praeguseid vaateid

16
(Uuendatud 10:56 08.06.2016)
Tallinnas rahvusraamatukogus teisipäeval presidendiks kandideerimisest teatanud Keskerakonna juht Edgar Savisaar kinnitas, et riigipeaks saades ei hülgaks ta oma praeguseid vaateid ja ajaks ka Kadriorus edasi keskerakondlikku poliitikat.

TALLINN, 8. juuni — Sputnik. "Tahan tänada kõiki neid, nii Tallinnast kui üle Eesti, kes on viimastel kuudel ja nädalatel ärgitanud mind presidendivalimistest osa võtma ja avaldanud toetust. Teie entusiasm on nakkav. Olen paljudega nõu pidanud ja jälginud tähelepanelikult, mida arvab rahvas, mida arvab üldsus, mida näitavad uuringud," arutles Savisaar.

Ta tõi kolm põhjust, miks oleks tal olnud põhjust kaaluda kõrvale jäämist presidendikampaaniast, teatab BNS.

"Esiteks. Mul on ka erakonna esimehena käed tööd täis. Vaja on valmistuda kohalike omavalitsuste valimiste kampaaniaks. Keskerakonda, keskerakondlasi ja meie maailmavaadet on vaja kaitsta pretsedentitu õigusliku ja poliitilise rünnaku eest. Teiseks. Ma olen Rahvarinde aegadest peale eelistanud pigem selliseid poliitilisi ameteid, kus ma saan midagi käegakatsutavat ära teha. Mitmel korral olen Riigikogu ja Toompea asemel valinud Tallinna ja munitsipaalpoliitika. Ja pole seda kahetsenud. Kolmandaks. Kuigi olen välispoliitilistes küsimustel alati silma peal hoidnud ning ka Tallinna linnapeana aktiivselt edendanud linna huve nii Brüsselis kui Hiinas, siis olen alati suurema osa oma ajast pühendanud siseriiklikele küsimustele. See ei lähe hästi kokku mõnede ootustega, et president oleks eelkõige Eesti esindusisik rahvusvahelisel tasemel," märkis Savisaar.

Tema sõnul ei saa ignoreerida sedagi, et paljude meelest võiks president tulla üldsegi väljapoolt päevapoliitikat.

"Olla niiöelda sõltumatu, erakondade ülene. Ka mulle meeldiks, kui vähemalt kandidaatidena oleks meil esindatud ka majandus- ja kultuuriinimesed, miks mitte. Hetkel on meil pseudosõltumatud kandidaadid. Nagu Allar Jõks, puhas IRL-i kandidaat, või Marina Kaljurand Reformierakonnas," rääkis Savisaar.

Tema sõnul on Eesti presidentide apoliitilisus müüt. "Kas siis Lennart Meri ei ajanudki presidendina isamaalist poliitikat? Ajas ikka. Kas Arnold Rüütel unustas maarahva ja hakkas Kadriorus ajama risti vastupidist joont sellele, mida oli ajanud Rahvaliidus? Ainult Toomas Hendrik Ilvesega on keerulisem. Ta pole kunagi ideeline sots olnud ja ajas ka Kadriorus parempoolsete asja edasi. Ka mina ajaksin Kadriorus sama poliitikat, mis ma ajan täna Toompeal Keskerakonna büroos ja mida me ajame Vabaduse väljakul Tallinna linnavalitsuses. Keskerakondlikku poliitikat," rõhutas Savisaar.

Savisaari sõnul on ka väga tugevaid argumente, mis kallutasid ta otsustama presidendiks kandideerimise poolt. "Kes siis veel kui mitte erakonna esimees peaks olema kogu erakonda esindav kandidaat? Kellel on veel selgem mandaat kui kongressil saadud häälteenamus. Teiseks. On neid, kes ütlevad, et aitab meile küll kikilipsuga ärireisijatest, kes tunnevad end kõige paremini Valges Majas või Brüsseli peenel vastuvõtul. Meil on vaja presidenti, kes teab, kuidas aetakse majandus- ja riigiasju. On olnud rahandusminister, majandusminister või peaminister ja teinud nendes ametites suuri tegusid. Selles mõttes oleme me ilmselt Siim Kallasega kõige tugevamad kandidaadid," märkis Savisaar.

Kolmanda argumendina tõi Savisaar esile, et ta on ilmselt ainus Eesti poliitikas, kes tõesti suudaks kõnetada nii eestlasi kui siinset vene kogukonda. "Ja ainus, kes on piisavalt ajanud Eesti asja nii Brüsselis kui Moskvas, et olla ohtlikul ajal Eesti kui hapra piiririigi kaptenisillal," lisas Savisaar.

Tema sõnul otsustas ta kandideerida presidendiks ja see otsus tuli lihtsalt. Samas rõhutas ta, et täna välja öeldud "jah" sõnast ei sõltu veel, kas temast saab Keskerakonna presidendikandidaat. "Meie põhikiri ütleb, et selle otsuse langetab volikogu ja nii ta ongi," selgitas Savisaar.

Tema sõnul seisab ta nii presidendi kandidaadi kandidaadina kui ka presidendi kandidaadina selle eest, mille eest on alati võidelnud. "Kõigepealt õiglusest. Keskerakond on alati seisnud selle eest, et Eestis oleks võimalikult suur ja tugev keskklass ja et igaühel, kes tahab elus edasi jõuda, oleks selleks võrdsed võimalused. Meile parempoolsete eliidi-ühiskond ei sobi ega hakka kunagi sobima. Seisan ka usalduse eest. Ma olen olnud väga nõudlik nii enda kui teiste suhtes. Kui poliitik annab sõna, peab ta seda pidama. IRL lubas ju kunagi kodukulusid langetada. Vastu saime hiiglasliku hinnatõusu, eriti elektri hinna. Rahvas mäletab ja IRL on kadumas ajalukku," märkis Savisaar.

Tema sõnul ei kavatse ta Kadriorgu saamise nimel ajada ühte juttu ja siis teha täpselt vastupidi. "Ma pole seda ühegi poliitilise ameti nimel olnud nõus tegema. Eks selles küsimuses on meil ka erakonna sees olnud sõdimist — vahel on mõned erakonnakaaslased olnud valmis suuremateks järeleandmisteks kui mina," lisas Savisaar.

 

16
Teema:
Eesti presidendivalimised 2016 (92)
Samal teemal
IRL-i ametlikuks presidendikandidaadiks on kinnitatud Allar Jõks
Kaljurand on valijate seas populaarseim presidendikandidaat
SDE juhatus kinnitas Nestori presidendikandidaadiks