Tšernobõli AEJ.

Arvamus: kõik Ukrainaga seonduv halvab Euroopa poliitikute aju

31
(Uuendatud 10:00 02.06.2016)
Rosatom kavatseb Kiieviga Ukraina AEJ-de tuumajäätmete Venemaal ümbertöötamiseks sõlmitud lepingu täitmist jätkata, kuid on esialgu sunnitud selle Ukraina poolsete maksete tegematajätmise tõttu peatama.

TALLINN, 2. juuni — Sputnik. Venemaa riiklik aatomienergia korporatsioon Rosatom peatas tuumajäätmete väljaveo Ukraina aatomielektrijaamadest (AEJ). Ekspert Tamara Guzenkova märkis raadio Sputnik eetris, et Ukraina ilmutab "kohutavat kergemeelsust", kuid Euroopa naaberriikide reaktsiooni sellele ei ole ega tule.

Rosatom kavatseb küll Kiieviga Ukraina AEJ-de tuumajäätmete Venemaal ümbertöötamiseks sõlmitud lepingu täitmist jätkata, kuid on esialgu sunnitud selle Ukraina poolsete maksete tegematajätmise tõttu peatama.

Sellest teatas hiljuti Rosatomi radioaktiivsete jäätmete ja radiatsiooniohtlike objektide ekspluatatsioonist väljaviimise riikliku poliitika direktor Oleg Krjukov foorumi "Atomexpo-2016" raames toimunud briifingul. Ta rõhutas, et Rosatom kavatseb lepingut jätkata, kuigi Ukraina pool tahab ehitada omale ümbertöötamata tuumajäätmete hoidlat.

Varem on Ukraina "Energoatom" teatanud pangaarvete arestimisest. Rosatom märkis toona, et sellest võivad tekkida probleemid Ukraina AEJ-de äratöötanud tuumakütuse ümbertöötamisele viimisega Venemaale.

Seejuures on Ukrainas varem teatatud plaanidest keelduda tuumajäätmete väljaveost Venemaale täielikult. Venemaa strateegiliste uuringute instituudi direktori asetäitja Tamara Guzenkova leiab, et Ukraina juhtkond ilmutab "kohutavat kergemeelsust".

"Ukraina hindab kütust eranditult poliitilisest vaatevinklist. Kõik, mida me praegu tuumakütusesse puutuvalt kuuleme, on Ukraina poliitikute ilmutatav kohutav kergemeelsus. Seda enam on see imelik riigile, mis on üle elanud Tšernobõli katastroofi," ütles Tamara Guzenkova raadio Sputnik eetris. Ta juhtis tähelepanu, et Läänes, ennekõike Euroopas ei reageerita antud probleemile mitte kuidagi.

"Mul jääb selline mulje, et kõik Ukrainaga seonduv suisa halvab mitte ainult Euroopa poliitikute keha, vaid ka aju. Meenutagem, et selle aasta märtsis USAs toimunud "tuumatippkohtumisel" seda küsimust, kuigi see on üks aktuaalsematest, isegi ei tõstatatud. Lähinaabrid on faktiliselt nõus taluma oma piiride läheduses sellist ülemaailmset prügilat," ütles ekspert.

Lisaks paneb teda imestama Kiievi soov muuta Ukraina teiste riikide tuumajäätmete hoidlaks. Varem on Ukraina keskkonnaminister Ostap Semerak oma Facebooki lehel maailma üldsust üles kutsunud hoiustama oma tuumajäätmed Ukrainas.

"Olin rabatud, kui kuulsin, et alles üsna hiljuti, selle aasta aprillis Ukraina kutsus keskkonnaminister kogu maailma üles tuumajäätmeid Ukrainasse kokku vedama. Seega kavatsevad nad ilmselt oma riigikassat täita. Kuidas hinnata seda muuks, kui täielikuks kergemeelsuseks ja ökoloogiliseks harimatuseks?" küsib Tamara Guzenkova.

 

 

31