Paraad Moskvas.

Credit Suiss eksperdid koostasid maailma võimekamate armeede reitingu

84
(Uuendatud 08:04 02.06.2016)
USA on traditsiooniliselt tugev õhus ja merel, Hiina arendab maismaarelvastust, Venemaa jätkab uute relvasüsteemide väljatöötamise häid nõukogude traditsioone.

TALLINN, 1. juuni — Sputnik. Credit Suiss analüütikud koostasid maailma armeede efektiivsuse ja võimekuse reitingu. Uuringu tulemusena panid eksperdid esikohale USA sõjaväe, teisele kohale tuli Venemaa ja "pronks" jäi Hiina sõjaväelastele. Nendele järgnev top-10 on järgmine: Jaapan, India, Prantsusmaa, Lõuna Koreal, Itaalia, Ühendkuningriik ja Türgi. Reiting on koostatud spetsiaalse sõjalise võimekuse indeksi alusel, teatab portaal Prime.

See indeks omakorda arvutati kuue näitaja põhjal: relvajõudude isikkoosseisu suurus, soomustehnika, lennukite, kopterite, all- ja pealveelaevade hulk. Lisaks arvestasid analüütikud sõjaliste kulutuste suurust. Muud sõjaväge puudutavad näitajad nagu väeüksuste sõjalise väljaõppe ja juhtimise tase ning muid faktoreid indeksi arvutamisel ei arvestatud.

USA sõjaväe esikoht on suurel määral tingitud riigi suurest sõjalisest eelarvest. 2014. aastal moodustasid USA kaitsekulutused 610 miljardit dollarit, mida on rohkem, kui kümnel järgmisel reitingu riigil kokku. Samal ajal võidavad Venemaa ja Hiina, mis kulutavad riigikaitsele märksa väiksemaid summasid, eraldiste kasutamise efektiivsuses.

Nad investeerivad rohkem uude relvastusse, märgivad panga eksperdid. Muuhulgas tuli ainuüksi 2014. aastal Venemaa väeüksustesse üle 4,5 tuhande uue relvastuse ja sõjatehnika näidise, sealhulgas 142 lennukit ja 135 kopterit. Venemaa relvastuse 2015. aasta uudistoodeteks võib pidada viienda põlvkonna hävitajat ПАК ФА (Т-50), roomikplatvormi "Armata", mis võimaldab kiiresti kahurit vahetada ja uut õhutõrjekompleksi C-500, millega on võimalik hävitada õhusihtmärke ka lähikosmoses.

Uude relvastusse investeerib ka Hiina. Teise maailmasõja lõpu aastapäeva paraadil demonstreerisid riigi relvajõud juba relvastuses olevaid ballistilisi laevatõrjerakette DF-21D, mis on võimelised ründama kuni 2000 km kaugusel asuvaid lennukiemalaevu. Veel üheks Hiina relvatootmise insenerimõtte tippsaavutuseks on ballistilised raketid DF-16 lennukaugusega 1000 km, mida hakatakse kasutama mittetuumarelva täppislöökide andmiseks. Lisaks sellele ületab Hiina teisi riike regulaararmee arvukuse poolest — 2,3 miljonit meest umbes 1 miljoni inimese vastu Venemaal ja 1,4 miljoni vastu Ameerika Ühendriikidel.

Selline asjade seis näitab, et USA senine oluline eelis, tehniline tase, kahvatab üha, märgitakse väljaande The Economist hiljutises uuringus. Ameerika on lakanud uusi relvaliike välja töötamast keskendudes soomustehnika ja droonide tootmisele, samal ajal kui Hiina ja Venemaa arendavad aktiivselt erinevaid relvastuse liike. Ameerika sõjamasina nõrkuseks loevad väljaande eksperdid laevade haavatavust maismaalt tehtavate raketirünnakutega ning lennukite ja satelliitide haavatavust kaasaegsete ohutõrjerelvadega. USA õhuväel on üha keerulisem avastada mobiilseid raketiseadeldisi. Peale selle ei ole Ameerika õhuväebaasid erinevates piirkondades piisavalt kaitstud rünnakute eest, mis "kuumades piirkondades" pidevalt aset leiavad.

"Esikolmik on tõesti selline: USA, Venemaa, Hiina, just sellises järjestuses. Tegelikul on see ka uuringut läbi viimata niigi selge ja sellel on nii majanduslikud kui ka tehnilised põhjused. Igaühel on oma eelised. USA on traditsiooniliselt tugev õhus ja merel, Hiina arendab maismaarelvastust, Venemaa jätkab  uute relvasüsteemide väljatöötamise häid nõukogude traditsioone," ütles Poliitilise ja sõjalise analüüsi instituudi direktori asetäitja Aleksandr Hramtšihhin.

On märkimisväärne, et riikide järjestus on sama ka tavarelvastuse eksportijate reitingus. Stockholmi rahvusvahelise maailmaprobleemide instituudi (SIPRI) andmetel aastate 2010-2014 kohta tuleb Ameerika relvaekspordi arvele 31% (kasv 23%), Venemaa arvele 27% (kasv 37%) maailma kogu relvaekspordist.

Varem olid järgmistel kohtadel suure vahega Euroopa riigid, kuid viimase viie aastaga on Hiina neist mööda läinud. SIPRI 2010-2014 aasta reitingus on ta kolmandal, Saksamaa ja Prantsusmaa vastavalt neljandal ja viiendal kohal, nende relvastuse eksport on viimase viisaastaku jooksul vähenenud.

Kõik ülalmainitud reitingud ei arvesta tuumarelva. Sellel pole mõtet, kuna 90% maailma tuumarelvavarudest on koondunud USA ja Venemaa kätte.

 

 

84