Rööbaskahur.

Võetakse kirbule. USA hirmutab maailma elektromagnetrelvaga

86
(Uuendatud 11:23 30.08.2016)
Mihhail Šeinkman
Sajandipikkune unistus on täitunud – lõpuks ometi on leitud alternatiiv lõhkelaengule tulirelvas.

TALLINN, 1. juuni — Sputnik. Sealpool väidetakse, et projektile on kulunud 10 aastat ja ligi miljard dollarit. Kavaldavad. Tegelikult tegeldi juba "külma sõja" ajal "rööpatroni" väljatöötamisega nii seal, kui NSV Liidus. Nii et neid rööpaid pidi tuldi USA's selle juurde vaid tagasi, räägib Mihhail Šeinkman raadio Sputnik eetris.

Võetakse kirbule. USA hirmutab maailma elektromagnetrelvaga

Võiks öelda, et USA on taas oma elemendis. Seal arvatakse, et nad ajavad sellega kogu maailmale hirmu nahavahele. Tegelikult siiski mitte "kogu", ainult ühele kuuendikule maismaast, no ja Hiinale ka takkapihta. Pentagon tunnistab ausalt, et uus, ülivõimas relv on meie jaoks: see on hädavajalik riistapuu juhuks, kui Ühendriikidel tuleks ikkagi Balti riike Venemaa eest kaitsta või toetada liitlasi Hiina vastu. Just oma otseseid konkurente püüabki Washington praegu kirbule võtta. Elektromagnetrelva kirbule.

The Wall Street Journal mitte ainult ei kirjutanud selle esimestest katsetustest, vaid näitas ka pilti. Tõepoolest, avaldab muljet. Vähemalt Ameerika maksumaksjatele ja Hollywoodi produtsentidele. Esimesed on ammu puudust tundnud USA sõjalise võimsuse ilmingutest. Seda enam, et viimasel ajal polegi muud, kui tulnud tunnistada potentsiaalse vastase tehnoloogilisi edusamme. Teistel on tagumine aeg uue "külma sõja" stsenaariumi põhjal oma videoriiulit täiendada. Ja nüüd siis selline kingitus. Mingi seninägematu seadeldis uhab kaht rööpalaadset elektroodi pidi voolujuhtivast materjalist mürske laiali. Silm ei jõu pilkudagi, kui need juba täpselt märki tabavad. Plahvatus, tuleleek, piiritu uhkusejoovastus.

Sajandipikkune unistus on täitunud — lõpuks ometi on leitud alternatiiv lõhkelaengule tulirelvas. Enam pole vaja püssirohtu kuivana hoida ega seda nuusutada.

"Rööpatron", nii seda asjandust nimetatakse (ingl. k. "Rail Gun" — rööbaskahur — toim), on võimeline välja laskma 10-kilogrammise kesta kiirusega 2 kilomeetrit sekundis, mis on seitsmekordne helikiirus. Kahju, et Flaming kiirustas. "Surra veel üks päev" (ingl k. Die Another Day — toim) oleks sellisele kinole sobiv nimetus, sest see kolakas kavatsetakse relvastusse võtta alles pärast 2025. aastat. Kuid sinnamaani on üks elektromagnetsõjaväljal sõdur. Kuid ka katseeksemplar peaks selle loojate arvates vaenlasele piisavalt hirmu nahavahele ajama. Eriti pärast seda, kui Ühendriigid on sel suvel läbi viinud katsetused ka reaalsetes tingimustes.

Pentagon kavatseb selle kahuri mingi sõjalaeva külge haakida. Seekord siiski mitte "mereväe Figaro" USS Donald Cookile. Kuigi talle poleks põgenemiseks ülehelikiirus sugugi ülearune. Tema võimalused on liiga kesised. Sellele aparaadile on vaja uusima ja võimsa hävitaja USS Zumwalt tekki. Ka see on praegu ainueksemplar. Aga isegi, kui neid oleks terve flotill, siis "rööpatroni" nad ei päästaks. Kuigi selle paigutamist ei ole kellegi ega millegagi reglementeeritud, on tema hävitamine allutatud kõikidele füüsika- ja sõjaaja seadustele. Võimsad elektromagnetväljad annavad "superrelva" asukoha välja kogu kupatusega, seda pole võimalik peita isegi radaritele nähtamatu Stealth-tehnoloogiaga. Võimalik, et vastulöök ei taba seda agregaati nii kiiresti, kuid seda ei jõuta kindlasti enne hävitamist isegi ümber laadida.

Ameeriklased võiksid praegu veel vait olla, kuid avalikkuse ette tulemsega näikse tuli takus olema. Küllap arvavad meist kas liiga halvasti, sest on veendunud, et me ei suuda üheksa aastaga vastumürki leida. Või hästi, sest mõistavad, et ka 2025. aastal on Balti riikides ikka veel kedagi, keda selle süsteemiga kaitsta saab. Seega teavad täpselt, et meie kindlasti kallale ei lähe. Kuid panevad meid ikkagi proovile. Surma ootus on ju seitsmest surmast hirmsam, äkki läheb läbi. Siis võibolla ei nõutagi Pentagonilt tõendust "superrelva" kahtlasena tunduva võimsuse ega selle loomisele kulunud vahendite kasutamise efektiivsuse kohta.

Sealpool väidetakse, et projektile on kulunud 10 aastat ja ligi miljard dollarit. Kavaldavad. Tegelikult tegeldi juba "külma sõja" ajal "rööpatroni" väljatöötamisega nii seal, kui ka NSV Liidus. Nii et neid rööpaid pidi tuldi USA-s selle juurde vaid tagasi. Tähendab, ega nad sellega eriti kaugele pole kindlasti jõudnud.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

 

86