T-80 tankid.

NATO Euroopa vägede ülemjuhataja: 2008. aastast on Venemaa oma armeed radikaalselt parendanud

19
NATO Euroopa vägede ülemjuhataja Philip Breedlove leiab, et Venemaa armee lahinguvõime on pärast 2008. aasta sündmusi Lõuna-Osseetias tõusnud ja kutsub üles keskenduma Moskva kasvavale sõjalisele võimsusele. USA ei välista oma Euroopa grupeeringu edasist tugevdamist.

TALLINN, 4. mai — Sputnik. NATO Euroopa vägede ülemjuhataja Philip Breedlove teatas, et Venemaa armee areneb väljaõppe käigus ja tänapäeva reaalsustega adapteerudes, edastab RIA Novosti viitega väljaandele Wall Street Journal.

Breedlove, kes lahkub maikuus oma praeguselt ametikohalt, selgitas, et kui 2008. aastal "suutis Gruusia armee panna Venemaa väed raskesse olukorda", siis 2014. aasta sündmused Krimmis näitasid, et Venemaa relvajõududes on toimunud suured muutused.

"Ma arvan, et sõna "üllatus" oleks pisut ülepakutud, kuid on ilmne, et Venemaa on oma armeed radikaalselt parandanud," leiab ülemjuhataja.

"Me ei peaks seda kujutama kasvult kolmemeetrisena. Kui me hakkame seda kasvu ülehindama, siis kaotame enesekindluse. Kuid kaks meetrit on seal juba küll," jätkas sõjaväelane.

Breedlove teatas samuti, et "venelased ei tunnista (pärast külma sõda) ümber kirjutatud reegleid" ja tahavad, et nendega "räägitaks nagu võrdsega".

Varem on ülemjuhataja teatanud, et USA ei kasuta väidetavalt Venemaalt lähtuvate ohtude ärahoidmiseks piisavalt tehnilisi luurevahendeid. Breedlove selgitas, et viimase aastakümne jooksul orienteerus USA selles vallas ümber Lähis-Idale ja "kaotas operatiivsel ja taktikalisel tasandil Venemaaga kontakti ". Tema arvates tasuks Washingtonil nüüd keskenduda "Moskva kasvavale sõjalisele võimsusele."

Just Breedlove, nagu leiab WSJ, on Venemaa väidetavalt Euroopat ohustavale tegevusele USA poolt antava vastuse üheks arhitektiks, muuhulgas kuulub talle NATO Ida-Euroopa tiiva tugevdamise, kaasa arvatud vägede ja sõjatehnika Balti ja Ida-Euroopa riikidesse paigutamise mehhanismi autorsus.

Pentagoni 2017. finantsaasta eelarve eelnõu näeb ette niinimetatud Euroopa julgeoleku tagamise initsiatiivi elluviimise kulude kasvu 3,4 miljardi dollarini. Aasta varem moodustas see summa 789 miljonit dollarit. Peale selle suunatakse "Venemaa agressiooni heidutamiseks" veel 900 miljonit dollarit teiste ametkondade, sealhulgas Riigidepartemangu kaudu.

USA on Euroopasse juba saatnud täiendavalt rotatsiooni põhimõttel ühe mehhaniseeritud brigaadi ehk 4,5 tuhat sõjaväelast. See üksus lisandus kahele brigaadile, mis on juba Euroopa Liidu pinnal alaliselt paigutatud.

Samuti on teatavaks saanud NATO plaan paigutada alliansi Ida-Euroopa kohaloleku tugevdamise raames Balti regiooni ja Ida-Euroopasse neli pataljoni kogusuurusega neli tuhat sõjaväelast. WSJ andmetel võib USA saata Balti riikidesse kaks pataljoni, millele Saksamaa ja Ühendkuningriigi relvajõud lisavad veel kumbki ühe pataljoni.

Nagu teatas USA relvajõudude ühendatud staabiülemate komitee ülem kindral Joseph Dunford, ei välista USA oma Euroopa grupeeringu edasist tugevdamist. Dunfordi sõnul ei käi jutt mitte ainult vägede hulgast.

"Praegu on XXI sajand, nii et asi ei ole mitte ainult brigaadide arvus. Tuleb vaadata ka investeeringuid, mida me kõikidesse sõjalistesse võimekustesse teeme," ütles Dunford. Ta täpsustas, et peab siinkohal silmas kosmosesüsteeme, kübersüsteeme, kaugpommituslennukeid, raketitõrjesüsteeme ja muid meetmeid, mis võivad "innustada liitlasi ja heidutada Venemaad".

Venemaa on korduvalt teatanud, et tal ei ole mingeid agressiivseid plaane ei Balti regioonis ega kusagil mujal. "Moskva ei ole huvitatud konfrontatsiooni suurendamisest NATO-ga ja on valmis võrdõiguslikkuse alusel suhted alliansiga üles sulatama", toonitas Venemaa välisminister Sergei Lavrov.

Samal ajal peab Moskva jõuähvarduseks enda piiride lähedusse NATO täiendava infrastruktuuri rajamist. NATO tegevus oma idatiival tervikuna aga ennekõike Balti merel, sealhulgas pidev jõudude roteerimine, raskerelvastuse paigutamine, õhuruumi patrullimine toob kaasa Venemaa vastumeetmete tarvituselevõtmise, teatas Venemaa alaline esindaja NATO juures Aleksandr Gruško.

 

 

19