Saksamaa nõuab sarnaselt Austriaga Itaalialt rändevoo ohjamist.

Saksamaa nõuab Itaalialt rändevoo ohjamist

5
Saksa siseminister Thomas de Maiziere liitus reedel Austria survega Itaaliale hoida ära migrantide massiline sissevool Põhja-Euroopasse.

TALLINN, 29. aprill — Sputnik. "Me jagame Austria positsiooni, et Itaalia piirist põhja pool ei tohiks korduda läinud sügisel Balkani marsruudil toimunu," ütles de Maiziere pärast kohtumist oma Austria ametivenna Wolfgang Sobotkaga.

"Me oleme öelnud, et tahame piirata põgenike arvu jätkusuutlikule tasemele ja teha seda eelkõige välispiiril. Inimeste läbilaskmine õhutaks veel rohkemaid väljaspool Euroopat Liitu Euroopasse tulema," ütles Saksa siseminister.

Brenneri kurus toimuv sõltub eelkõige itaallastest, sõnas ta, viidates Austria ja Itaalia piiril asuvale mäekurule, kuhu Austria valmistub vajadusel tara püstitama.

Itaalia süüdistas sel nädalal Austriat "raha raiskamises" migratsioonivastastele meetmetele, lisades, et piiri sulgemine kahe riigi vahel oleks "tohutu viga".

"Itaalia on teadlik olukorra tõsidusest ja teab, et riik peab astuma samme Schengeni tsooni avatuna hoidmiseks," ütles de Maiziere. "See tähendab, et praegu lasub see ülesanne eelkõige Itaalial."

Brenneri kurusse on paigutatud 250 politseinikku. Tegemist on tähtsa transpordiühendusega Lõuna- ja Põhja-Euroopa vahel, mida läbib päevas umbes 2500 veokit ja 15 000 autot.

Kahe rändekoridori — Balkanilt ja Itaaliast tulevate marsruutide vahel paiknevale Austriale esitati mullu umbes 90 000 asüülitaotlust ning riik on astunud jõulisi samme selle arvu vähendamiseks ja kuulutanud, et võtab tänavu vastu maksimaalselt 37 500 varjupaigataotlejat.

Kolmapäeval võttis Austria parlament vastu Euroopa ühe rangeima asüüliseaduse.

Tuliseid vaidlusi tekitanud seadus annab rändekriisi korral valitsusele õiguse kuulutada välja eriolukord ja lükata kohe piiril tagasi suurem osa varjupaigataotlejaist, ka näiteks Süüria sõjapõgenikud.

Seaduse järgi võib valitsus kuulutada välja eriolukorra, kui migrantide arvu ootamatu tõus peaks ohustama riigi julgeolekut. Sel juhul võtab Austria vastu ainult need põgenikud, keda ähvardab oht naabruses asuvas transiidiriigis ja kelle omaksed on juba Austrias.

Seadus sunnib ka migrante taotlema varjupaika kohe piiril, kus neid võidakse pidada kinni kuni 120 tundi, mil taotlust kontrollitakse.

Euroopasse saabus eelmisel aastal üle miljoni inimese, kellest suurem osa põgenes Süüria, Afganistani ja Iraagi sõdade ja vägivalla eest.

Märtsis sõlmis EL Türgiga kokkuleppe, mille alusel saadetakse Kreekasse saabunud põgenikud Türki tagasi. See ja NATO patrullid Egeuse merel on Türgist saabujate arvu järsult vähendanud, et Rahvusvaheline Migratsiooniorganisatsioon (IOM) hoiatas eelmisel nädalal, et põgenike arv on hakanud taas tasapisi tõusma.

Ametnike sõnul on karta, et Euroopasse pürgijad võivad valida teekonna Liibüa kaudu.

Itaaliasse on tänavu saabunud üle 20 000 migrandi.

 

5