Vene Su-24 lendas umbes 9 meetri kõrguselt üle USA sõjalaeva USS Donald Cook,

Eksperdid: Rootsi astumine NATO-sse kutsuks esile Venemaa ootuspärase reageeringu

26
Neljapäeval ütles Venemaa välisminister Sergei Lavrov intervjuus Rootsi ajalehele "Dagens Nyheter", et Venemaa vastab Rootsi otsusele astuda NATO-sse sõjalis-tehniliste meetmete rakendamisega.

TALLINN, 29. aprill — Sputnik. Rootsi astumine NATO-sse kutsuks esile Venemaa ootuspärase vastureageeringu oma sõjalise grupeeringu tugevdamise näol riigi põhja- ja loodeosas, leiavad RIA Novosti poolt küsitletud eksperdid.

Akvatooriumi sulgemine

Rootsi võimalik liitumine NATO-ga võib oluliselt piirata Venemaa tegevusvabadust Balti merel, leiab Moskva riikliku ülikooli maailmapoliitika teaduskonna dotsent Aleksei Fenenko.

"Olukord võib meie jaoks muutuda hullemaks kui 1939. aastal. Tuletan meelde, et tookord blokeerisid Eesti ja Soome faktiliselt Soome lahe akvatooriumi, mille tagajärjel meie laevastik pandi sõna otseses mõttes "luku taha". Kuid nüüd muutuks olukord Rootsi või Soome NATO-sse astumisega veelgi hullemaks. Rootsi, Eesti ja Soome on ühtne blokk, mis hakkab ohustama meie mereühendust Kaliningradi enklaaviga," märkis ekspert vestluses agentuuriga RIA Novosti.

"Mis puudutab meetmeid, siis ma arvan, et see oleks Balti mere laevastiku grupeeringu järsk tugevdamine kuni sinna taktikalise tuumarelva, võibolla isegi neutronrelva paigutamiseni välja. See on tõesti väga tõsine küsimus, mis võib ohustada meie territoriaalset terviklikkust," rõhutas spetsialist.

Rääkides Rootsi relvajõudude vahetust ohust Stockholmi liitumise korral NATO-ga märkis Fenenko, et Rootsil on üsna märkimisväärne potentsiaal. "Mis puudutab Rootsit, siis on tal kahtlemata märkimisväärne sõjaline potentsiaal. Venemaaga võrreldes see väga suur ei ole, kuid Balti regioonis asuvate NATO riikide taustal on see tõesti suur. Rootsi NATO-ga liitumise korral tõusetub küsimus sõjaväebaaside lähedusest meie Leningradi oblastile," ütles ekspert.

"Muidugi nõuaks see meilt kaitsepoliitika olulist ümbervaatamist ja seejuures ka tuumaelemendi sissetoomisega arvestamist," märkis Fenenko lõpetuseks.

Oht põhjakaares

Venemaa TA Euroopa instituudi Euroopa julgeoleku osakonna juhataja Dmitri Danilov leiab omakorda, et spekulatsioonid Rootsi astumisest NATO-sse räägivad lääneriikide suurest murest Venemaa aktiivsuse pärast Kaug-Põhjas.

"Antud juhul käib jutt sellest, et lääneriigid, sealhulgas Rootsi, on väga mures Venemaa sõjaliste jõupingutuste üle Kaug-Põhjas. Kui Rootsi või teatud poliitilised jõud Rootsis ilmutavad soovi ja valmisolekut NATO-ga liituda, siis tähendab see, et püütakse õigustada jõupingutusi NATO põhjasuunaliseks laienemiseks," ütles ekspert agentuurile RIA Novosti.

Danilov rõhutas, et Venemaa vaatevinklist tähendab alliansi mistahes konfiguratsiooni muutmine tõsist sõjalis-poliitilise olukorra muutumist Euroopas. "Loomulikult ei saa Venemaa sellistele asjadele reageerimata jätta, see tähendab Venemaa sõjalise aktiivsuse tõsist ümberformateerimist riigi põhja- ja loodeossa," oletab spetsialist.

Seejuures võivad Stokholmi initsiatiivi tagajärjed Danilovi arvates osutuda oluliseks kogu Põhja-Euroopale. "Kindlasti ei mõjutaks see mitte ainult Venemaa ja NATO suhteid, vaid olukorda kogu Euroopa põhja- ja loodeosas," märkis ekspert.

Samal ajal pööras ta tähelepanu sellele, et Rootsi ühiskonnas ei ole suhtumine NATO-ga liitumise ideesse sugugi ühene. "Pooldajate ja vastaste suhe on umbes pooleks ja seepärast on liitumise perspektiivid põhimõtteliselt ebaselged," märkis spetsialist.

 

 

26