Riia.

Tapale minekuks valmis! Läti võõrustab NATO kõrgemat generaliteeti

114
(Uuendatud 11:30 30.08.2016)
Läti eliit unistab Venemaa agressioonist. Seepärast kus siis NATO ajutrustil veel oma "peamiste väljakutsete" teemalist ajurünnakut korraldada, kui mitte Riias. See ei ole riik, vaid vähemalt Nevada osariigi tasemel ideede polügoon, kus ideedega pommitatakse nagu tuumapommidega.

TALLINN, 13. aprill — Sputnik. Kui lähtuda sellest, et lambakarja juhib tapamajja oinas, siis toimubki Lätis praegu selliste "juhtoinaste" etteaste. Riik on NATO juhtkonna ühes sarvede ja sõrgadega oma juurviljaaeda lasknud, jagas oma muljeid raadio Sputnik eetris Mihhail Šeinkman. Sarved on valmis, sõrgadega aga taotakse kõigest jõust vastu maad. Seda nimetatakse neil Põhja-Atlandi Liidu kinniseks seminariks. Kõik teavad, et siia on kogunenud bloki 250 sõjaväeliidrit, sealhulgas 63 kindralit. Tähti on nii palju, et päikest pole Lätis vajagi. See toimub natokatel kaks korda aastas, kuid Riia jaoks on see muidugi enneolematu sündmus.

Küllap on kohalik kaitseminister Raimonds Bergmanis enda üle väga uhke. Pruukis tal vaid riigi vajadusteks sõjaväelaste arvu järsku suurendamist soovida, kui nende arv kasvaski mitme tubli saja võrra. Mis sellest, et mitte oma sõdurite võrra ja kõigest kolmeks päevaks, kuid need saavad olema kolm õnnelikku päeva. "See on suur au, et foorum toimub meie juures. Avaneb unikaalne võimalus arutada vajalikke muudatusi, et praeguste ja tulevaste väljakutsetega hakkama saada," võidutseb Bergmanis.

Päevakorras, nagu kombeks, on rahvusvahelise julgeoleku strateegilise tähtsusega küsimused. Ei sõnagi rohkem — sõjasaladus. On teada, et programmi on koostanud NATO transformatsiooni ühendväejuhatus (Allied Command Transformation (ACT)), USA Euroopa väejuhatus (EUCOM), NATO rahvusvaheline sõjaline staap (International Military Staff (IMS)) ja NATO sõjaline komitee (MC). Seejuures kõik, millest nad siin omavahel sosistada võivad, on Lääne meediaväljaannetest juba ammu lugeda. Tugevdamine, laienemine, kiir reageerimine, lõputud sõjaväeõppused.

Läti eliit unistab Venemaa agressioonist. Sellise riikluse aluspõhimõtteks on: kardan, järelikult olen olemas. Kus siis alliansi aktiivil veel ajurünnakut korraldada, kui mitte Riias. See ei ole mitte riik, vaid ideede polügoon. Alles hiljuti anti teada, et mullu juunis harjutas USA Balti riikides toimunud õppuste käigus Läti tuumapommitamist. Varem harjutasid nad tuumapommitamist vaid enda juures. Nüüd siis tehti seda oletatava vaenlase vahetus lähetuses.

Endine siseminister ja praegune Seimi saadik Janis Adamsons ei hoidnud kõike vaid enda teada. Ta jutustas, et tema tuttav poliitik oli sel ajal reisijana strateegilise pommitaja B-52 kabiinis ja jagas temaga oma vaimustust. "See aga tähendab," tegi Adamsons sügavamõttelise järelduse, et "NATO plaanidesse on juba sisse kirjutatud massihävitusrelvade kasutamine Balti riikides." Ja mitte ainult paberil, vaid ka videos. Ega siis asjata BBC skandaalses filmis kolmandast maailmasõjast polnud märkust, et kõik kokkulangevused on juhuslikud. Läti on seal mitte ellujääja, vaid sööt.

Tema kodanikele, muide, näidati filmi selleks, et nad teaksid, millest kõik alguse saab. Ainult et seejuures ei selgitatud, et nemad saavad olema esimesed, kes ei saa teada, millega kõik lõpeb. Muide, Läti näide tõestab, et ta on igati vaart mängima selles sõjateatris langenu osa. Kogu tema sõjaline doktriin on vaid kunstiline väljamõeldis. Reaalsed on vaid need inimesed, keda varjamatult tapatööks ette valmistatakse, sest NATO ei hinda neid kõrgemalt kui kahuriliha. Napoleon, muide, on öelnud, et lammastest koosnevas armees ei ole midagi hirmsat, kui seda juhib lõvi. Kuid mitte ometi oinas.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

 

114
Teema:
NATO idarindel (273)
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde