Stenbocki maja.

Sõjandusekspert: Eesti juhtkond ei ole ilmselt sõduri baaskursust läbi teinud

144
USA suurendab sõjalist kohalolekut Balti riikides, sealhulgas Eestis, teatavad Soome meediaväljaanded.

TALLINN, 12. aprill — Sputnik. Ameeriklased mängivad eestlastele ette ohtlikke olukordi, teatas raadio Sputnik eetris Välis- ja kaitsepoliitika nõukogu liige Aleksandr Mihhailov.

USA suurendab sõjalist kohalolekut Balti riikides. Washington kavatseb viia täielikku lahinguvalmidusse brigaadi, mille relvastuses on üle 500 tanki, teatab Soome väljaanne Kaleva. Väljaanne teatab muuhulgas, et Eesti julgeolekut hakkavad tagama 9 tuhat Ameerika sõdurit (praegu on seal 150 USA sõjaväelast). Uue brigaadi vajadusteks eelpaigutatakse raskerelvastus ja selle isikkoosseis toimetatakse vajadusel kohale õhutranspordiga.

Kui seda teavet uskuda, siis ajab Eesti end ise väga ohtlikku auku. Sellist arvamust avaldas raadio Sputnik eetris Välis- ja kaitsepoliitika nõukogu liige Aleksandr Mihhailov.

"Me kõik saame väga hästi aru, et niikaua, kui sellesama Eesti territooriumil ei ole võõrriikide vägesid, ei ole tal Venemaa poolt mingit ohtu karta. Kuid pruugib vaid sinna mingil välismaisel sõjalisel komponendil ilmuda, kui see piirkond muutub Venemaa jaoks ohutsooniks. Ja relvastatud konflikti puhkedes antakse löögid ennekõike just sinna. On selge, et USA-l on oma rahvuslikud huvid, kuid miks ometi ei ole Eesti juhtkonnal elementaarset analüüsi- ja prognoosivõimet, on arusaamatu. Eesti ajab end ise ohtlikku auku," ütles Aleksandr Mihhailov.

Tema arvates on USA-l ja NATO-l kasulik eurooplasi pinges hoida.

"Selleks köetakse Euroopa üldsuse jaoks pidevalt hirmuõhkkonda üles, et näete, Venemaast lähtub mingi oht. Ameeriklastel on tehnika sissesõitmiseks ja õppuste korraldamiseks vaja leida polügoone, oma moraalselt vananenud sõjatehnika tuleb ju kuhugi panna — ei saa seda ometi sulatusahju lasta. Miks seda siis mitte Eestisse saata? Las kuumad eesti mehed imetlevad seda tehnikat ja tunnevad end kaitstuna. Kuna Eesti juhtkond ei ole ilmselt sõduri baaskursust läbinud, on ameeriklastel nendele lihtne ohtlikke olukordi ette mängida," märkis Aleksandr Mihhailov.

Räägitakse oletustest, nagu pingutaks Valge maja selle nimel, et Moskva ja Brüssel Balti regioonis toimuvate provokatsiooniliste sõjaväeõppuste pärast sarvipidi kokku ajada. Eksperdi sõnul Venemaa provokatsioonidele ei allunud ja seda tuleb arvestada.

"Meid on väga raske kellegagi sarvipidi kokku ajada. Võibolla on Brüsseli sarved tugevamad, kuid meie oma sarvi murda ei lase. Me oleme üle elanud "külma sõja", oleme üle elanud pärissõja, me oleme Süüria sõjalises konfliktis edukalt oma relvastuse, tehnika ja lahingutegevuse taktika tähenduses muskleid kasvatanud. Nii et las nad ajavad pealegi. Ma arvan, et tõehetk saabub siis, kui Brüssel aru saab, et Ameerika Ühendriigid ei ole eriti usaldusväärne liitlane mitte ainult ülemaailmse, vaid ka Lääne-Euroopa lokaalseks julgeoleku vaatevinklist. Ameeriklased mängivad oma reeglite järgi ja Brüssel ootab muudkui Washingtoni kellukese helinat," lõpetas Aleksandr Mihhailov.

 

144