Rõivas: me ei keela nende tegevust seni, kui nad ei riku Eesti seadusi.

Rõivas andis riigikogus ülevaate psühholoogilisest kaitsest

72
(Uuendatud 09:02 12.04.2016)
Peaminister Taavi Rõivas ütles riigikogus psühholoogilist kaitset puudutavale arupärimisele vastates, et propaganda kõige tõhusam vastumürk on vaba meedia.

TALLINN, 11. aprill — Sputnik. Peaminister Taavi Rõivas andis esmaspäeval riigikogus arupärimisele vastates ülevaate valitsuse psühholoogilise kaitse strateegiast.

Rõivase sõnul on Eesti vastus Venemaalt lähtuvatele propagandarünnakutele sarnane NATO ja Euroopa Liidu strateegilise kommunikatsiooni strateegiatega, teatas BNS.

„See tähendab eelkõige, et me ei loobu enda avatuse ja sõnavabaduse väärtustest," rõhutas Rõivas vastates Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) liikmete arupärimisele.

Ta tutvustas strateegia nelja suunda, millest esimene teadlikkus olukorrast. „Me monitoorime vaenulikku propagandat ja paljastame selle mehhanismi ühiskonnale. Sinna alla kuulub ka kriitilise mõtlemise arendamine koolihariduses," selgitas Rõivas.

Teise suunana tõi peaminister välja alternatiivide loomise ehk mitmekesise meediaruumi. „Eestis peab olema alternatiivset infot propaganda pakutule. Me peame vältima, et meie inimesed oleksid ainult ühe infoallika mõjuväljas, selle näiteks on ETV+ käivitamine ja jätkuv arendamine," ütles Rõivas.

Kolmandaks komponendiks on proaktiivsus. „Me peame alati esitama oma seisukoha proaktiivselt ja kui vaja, siis seda ka kordama. Eelkõige tähendab see nii tehnilist kui ka inimressursipõhist valmisolekut vastata kõrgendatud infonõudlusele kriiside olukorras," märkis Rõivas.

Neljandaks suunaks on regulatsioonide ajaga kaasaskäimine. „Eesti peab jätkuvalt tegelema oma seaduste ajakohastamisega väga kiiresti muutuvas meediatehnoloogia maailmas," ütles Rõivas strateegia sisu tutvustamisel.

Küsimusele, kuidas kavatseb valitsus reageerida Vene propagandakanali Sputnik potentsiaalsele vaenutegevusele, vastas Rõivas, et propaganda kõige tõhusam vastumürk on vaba meedia. „Eesti valitsusasutused ei käsitle Sputnikut ajakirjandusliku organisatsioonina ega vaba ajakirjanduse väljendusena. Eesti ametiasutused ei käsitle Sputniku päringuid ajakirjanduslike teemapüstitustena. Aga valitsuse reageering tuleneb üldistest Eesti avatuse ja sõnavabaduse väärtustest," selgitas Rõivas.

„Me ei keela nende tegevust seni, kui nad ei riku Eesti seadusi, aga me jälgime nende tegevust ja kui sellest peaks ilmnema vastuolu Eestis kehtivate seadustega või ka sõnavabaduse kuritarvitamist, on oodata pädevate ametkondade reageerimist," ütles peaminister. Tema hinnangul on Eesti elanikkond enamikus osutunud üllatavalt resistentseks vaenulikule propagandale.

Küsitlus

Mida võiks Riigikogu saadikutele soovitada psühholoogilise kaitse vahendina "kallutatud" meediaväljaannete eest?
 • Mitte kohelda meediaväljaandena teabeallikat, mida nad peavad kellegi propagandakanaliks
  24.1% (7)
 • Avaldada objektiivsuse tagamiseks kõikides meediaväljaannetes omapoolne seisukoht
  24.1% (7)
 • Oma kodanikke rohkem usaldada
  24.1% (7)
 • Fooliumimütsikesi
  27.7% (8)
Hääleta: 29

Peaminister vastas esmaspäeval riigikogu liikmete Martin Helme, Jaak Madisoni, Henn Põlluaasa, Mart Helme, Uno Kaskpeiti, Raivo Põldaru ja Arno Silla 23. veebruaril esitatud arupärimisele Eesti psühholoogilise kaitse kohta. Arupärijad soovisid teada, milline on valitsuse psühholoogilise kaitse strateegia Venemaalt lähtuvate propagandarünnakute vastu.

72