Välisminister Marina Kaljurand arutas Iraani liidritega koostöö tihendamist.

Kaljurand arutas Iraani liidritega koostöö tihendamist

16
(Uuendatud 16:02 11.04.2016)
Uus ajajärk Euroopa Liidu ja Iraani suhetes on alanud ning selle valguses on oluline asuda ka Eesti ja Iraani kahepoolset koostööd tihendama.

TALLINN, 11. aprill — Sputnik. Välisminister Marina Kaljurand kohtus Iraani president Hassan Rouhani ja välisminister Javad Zarifiga, mõlemad näitasid üles suurt huvi suhete arendamisele Eestiga.

"Uus ajajärk Euroopa Liidu ja Iraani suhetes on alanud ning selle valguses on oluline asuda ka Eesti ja Iraani kahepoolset koostööd tihendama," ütles Iraanis visiidil viibiv Kaljurand kohtumisel Iraani välisminister Javad Zarifiga, teatas BNS-ile välisministeerium.

Zarif möönis, et majandussuhetes on teatud elavnemist juba märgata, kuid kaubavahetus kahe riigi vahel võiks olla tunduvalt elavam. Ta kinnitas, et Eesti välisministri visiit ning sellega paralleelselt toimuvad ettevõtjate kohtumised on oluline samm õiges suunas.

Ka väljendas Zarif erilist huvi Eesti e-valitsemise ja e-hääletamise vastu. Kaljurand kinnitas, et Eesti on valmis Iraaniga jagama oma e-valitsemise kogemust ning kutsus ministri Eestisse riigiga lähemalt tutvuma. Iraani välisminister vastas, et külastab Eestit võimaluse korral suure huviga.

Ka arutasid välisministrid naiste olukorda ja võimestamist Iraanis. Zarif kinnitas, et selle küsimusega tegeletakse aktiivselt. Kohtumisel oli kõne all ka olukord Iraani naabruses, sealhulgas Süürias, olukorda Ukrainas ja suhteid Venemaaga.

Kohtumisel Iraani presidendi Hassan Rouhaniga arutas välisminister Kaljurand muuhulgas julgeolekuolukorda Iraani naabruses ning terrorismivastast võitlust. Rouhani tõdes, et olukord mitmes Iraani lähiriigis on murettekitav ning et takistada terrorismi levikut Euroopasse ja mujale, tuleb eelkõige tegeleda probleemiga selle kolletes. Välisminister Kaljurand märkis, et Iraani ja Euroopa Liidu koostöö on vajalik regiooni julgeoleku ja stabiilsuse tagamisel.

Kaljurand kohtus pühapäeval ka Iraani kõrgeima usujuhi välisnõuniku ja Lepitusnõukogu strateegiliste uuringute keskuse presidendi Ali Akbar Velayati ning Iraani Kaubanduskoja presidendi Mohsen Jalalpouriga.

 

16