Kyoto. Jaapan.

Euroopale ei saa loota. Kiiev keelitab Jaapanit ostma natuke Ukrainat

45
Kiievil on üha raskem Euroopa partneritelt raha küsida. Referendum Hollandis kinnitas üht: Euroopa on Ukrainast väsinud. Ameerika üldiselt ka. Jääb üle vaid Aasia.

TALLINN, 8. aprill — Sputnik. Ukraina president Petro Porošenko kutsus jaapani ärimehi erastamisest osa võtma. Kiiev on valmis pakkuma kõige kallimat, mis talle on jäänud. Müügile on pandud suurimad Ukraina riigile kuuluvad objektid, sealhulgas meresadamad ja energeetikatööstuse varad, teatab agentuur RIA Novosti.

Muuseas, kuu aega tagasi esines Porošenko samalaadse ettepanekuga. Tõsi, siis pöördus ta Ankara-visiidi ajal türgi ettevõtjate poole. Nüüd jõudis Ukraina valitsusjuht Tokyoni.

Väärib märkimist, et Jaapan on üks suurimaid investoreid maailmas. Tema raharessursside kaasamisest on huvitatud paljud riigid. Ja Ukraina pole loomulikult erandiks.

Seetõttu on kohtumine juhtivate jaapani ettevõtjatega Porošenko ametliku Tokyo-visiidi päevakorras — kaugeltki mitte protokollilise üritusena.

Nagu tõeline promootor, kiirustas Ukraina valitsusjuht esitlema oma kaupa parimast küljest, isegi pisut ilustatuna. Ta jutustas sellest, et uue valitsuse moodustamine on lähipäevade küsimus, et Ukraina on juba võtnud kursi reformide läbiviimisele, toimub võitlus korruptsiooniga — ja investeerimiseks sobiv sisekliima ei ole pelk deklaratsioon, vaid töö selles suunas käib.

Kas suutis see kõne kedagi veenda? Porošenko lubab, et tulemused on näha juba paari kuu pärast. Seni aga investoreid ei paista. Ja üldse, märgivad eksperdid, praegusel ajal võib Ukraina ligi meelitada vaid suurimas meeleheites spekulante.

Sellest hoolimata lubati Tokyos Kiievit aidata. Riigi valitsus on valmis eraldama ligi 2 miljardit dollarit. Peamiselt laenuna, mõistagi. Ja konkreetsete projektide jaoks. Ning alles pärast seda, kui Kiiev lepib kokku IMFiga. Ent olgu kuidas on, Porošenko võib oma Jaapani-visiidi tulemustega rahul olla. Seda enam, et Euroopa partneritelt raha küsimine muutub üha raskemaks. Peaaegu kõik argumendid on juba ammendatud. Ka referendum Hollandis kinnitas vaid: Euroopas on Ukrainast tüdinetud. Ameerikas üldiselt ka. Lootus on Aasial.

 

45