Türgi leidis Venemaa projekti blokeerimiseks ÜRO Julgeolekunõukogus abimehed.

Türgi leidis Venemaa projekti blokeerimiseks ÜRO Julgeolekunõukogus "abimehed"

98
Venemaa delegatsioon esitas läbivaatamiseks resolutsiooniprojekti Süüria ühiskonna kõikide esindajate osaluse tagamiseks rahuläbirääkimistel. Kuid dokument blokeeriti "mõnede lääneriikide poolt".

TALLINN, 8. aprill — Sputnik. ÜRO Julgeolekunõukogus (JN) blokeeriti Vene Föderatsiooni (VF) ettepanek tagada Süüria rahuläbirääkimiste uue raundi maksimaalne esindatus. Politoloog Ivan Konovalovi arvates mõistab Lääs varem või hiljem, et läbirääkimiste pidamine ilma kurdideta on võimatu.

ÜRO JN lääneriikidest liikmed blokeerisid Venemaa ettepaneku tagada Süüria rahuläbirääkimiste järjekordse raundi käigus maksimaalne esindatus. Sellest teatas Venemaa alaline esindaja maailmaorganisatsioonis Vitali Tšurkin.

Tema sõnul teeb Moskvale muret, et Süüria kurde ei ole siiani Genfi läbirääkimistele kutsutud. See on vastuolus kõikide ÜRO JN resolutsioonidega. Seepärast, ütles alaline esindaja, esitas Venemaa delegatsioon läbivaatamiseks resolutsiooniprojekti Süüria ühiskonna kõikide esindajate osaluse tagamiseks rahuläbirääkimistel. Kuid dokument blokeeriti "mõnede lääneriikide poolt". Diplomaat lisas, et "oma destruktiivse panuse andis selleks ka Ukraina delegatsioon".

Süüria rahuläbirääkimised jätkusid Genfis 14. märtsil. Konsultatsioonid kestsid ilma kurdide osavõtuta kaks nädalat. Järgmise läbirääkimiste raundi algus on planeeritud 11. aprillile.

Strateegilise konjunktuuri keskuse direktori Ivan Konovalovi arvates on Venemaa projekti blokeerimine seotud Türgi poole seisukohaga.

"Kuivõrd Türgi peab Süüria kurde ja nende lahinguüksusi, mis Süürias edukalt terroristidega võitlevad, endid terroristideks, mis ei ole loomulikult õige, siis on selge, et antud Venemaa initsiatiivi blokeerimine on just sellega seotud. Türgi on leidnud liitlased, kes Venemaa ettepaneku blokeerida aitasid," ütles Konovalov raadio Sputnik eetris.

Tema arvates seisneb Türgi positsioon selles, et takistada kurdide osalemist läbirääkimiste protsessis, mis on muutunud probleemiks mitte ainult Venemaale ja Süüriale, vaid ka USA-le.

"USA tahaks toetuda Süürias kurdidele ja see on nende strateegilise plaani osa: kurdid on kergejalavägi, maapealsed väed ja USA toetab neid lennuväega. Seega peaksid nad võitlema Islamiriigi (Venemaal keelatud terroriorganisatsioon) terroristide vastu. Kuigi Türgi on USA liitlane ja NATO liige, ei muuda ta oma positsiooni selles küsimuses karvavõrdki ja tekitab probleeme USA-le," märkis politoloog.

Ukraina delegatsioon andis oma destruktiivse panuse Venemaa initsiatiivi blokeerimiseks ja tema käitumises, on tajutav teatud kindel poliitika, leiab Ivan Konovalov.

"Ukraina pool teeb kõik võimaliku, et blokeerida mistahes Venemaa initsiatiivid, see on nüüd Kiievi selline ametlik poliitika. Teisest küljest on Ankara, kes pärast traagilisi sündmusi, kui meie lennuk alla tulistati, oma liitlased kaotanud ja ta on nüüd hakanud igalt pool, kust vaid saab, uusi liitlasi otsima. Praegu näemegi me Ankara ja Kiievi võimsalt lähenemist," märkis politoloog.

Tema arvates jõuab Lääs varem või hiljem arusaamisele, et Süüria rahuläbirääkimised ilma terrorismivastases võitluses aktiivselt osalevate kurdideta on võimatud.

"Sündmuste loogika ise dikteerib, et kurdid tuleb läbirääkimiste protsessi kaasata, kusjuures need, kes Süüria territooriumil terrorismiga vahetult võitlevad. Venemaa pool tegi õigesti, kui sellise ettepaneku tegi. See seisukoht tuleb teatavaks teha ja maksma panna. See on raske, kuid selle juurde varem või hiljem nagunii jõutakse. Kui läbirääkimised ei õnnestu, otsustatakse riigi saatus ilma kurdideta," on Ivan Konovalov veendunud.

 

 

98