Vene õhujõudude sekkumine sõjategevusse Araabia Vabariigi territooriumil muutis konflikti kulgu.

FT: Putin muutis maailma mustrit

15
(Uuendatud 16:43 07.04.2016)
Ettekujutus Venemaast kui nõrgast riigist, kes rahvusvahelisel areenil ei mõjuta midagi, osutus ekslikuks, kirjutab Carnegie fondi analüütik Eugene Rumer oma artiklis Financial Timesis.

TALLINN, 7. aprill — Sputnik. Vladimir Putin muutis oma välispoliitiliste otsustega maailma mustrit, kirjutab ajalehes Financial Times Carnegie fondi Venemaa ja Euraasia programmi direktor, endine USA rahvusliku luurenõukogu töötaja Eugene Rumer, teatas RIA Novosti.

Ettekujutus Venemaast kui nõrgast riigist, kes ei mõjuta maailma sündmusi, osutus ekslikuks, leiab analüütik. Sündmused Süürias on seda tõestanud.

Rumeri sõnade kohaselt demonstreeris Vladimir Putin Süüria olukorra suhtes „armutust, otsustavust, otstarbekust ja osavust". Vene õhujõudude sekkumine sõjategevusse Araabia Vabariigi territooriumil muutis konflikti kulgu.

„Süüria näitas, et Venemaal, kes oli 1990. aastatel tavalise piirkondliku võimuna arvelt maha kantud, on varuks märkimisväärne sõjaline potentsiaal, mida ta on valmis võimaluse korral kasutama," kirjutab ta.

Rumer rõhutab, et just Venemaa sõjaline operatsioon sillutas sellel maal tee esimese tõsise relvarahuni ja sõdivate poolte vahel rahuläbirääkimiste alustamiseks.

„Assad sai päästetud ja kõik kodusõja osapooled veendusid selles, et konflikti sõjaline lahendamine on võimalik," selgitab Rumer.

Venemaa tugevdas oma positsioone mitte ainult Süürias, vaid ka kogu Lähis-Idas tervikuna. „Moskva ei saa selle piirkonna probleeme lahendada (ja kes suudaks?), kuid nüüd ei saa neid lahendada ilma tema osavõtuta," jätkab Rumer oma kirjutises.

Sellegipoolest ei tähenda see tema sõnul seda, et Venemaa avas „sõjalise avantürismi uue ajastu". „Putin astus väga lähedale NATO punasele joonele, kuid ei ületanud seda," märgib analüütik.

Täna on Moskval piisavalt „ambitsioone, ressursse ja valmisolekut" anda kindel vastulöök oma vastastele, kui need heidavad talle väljakutse, lisab ta.

Samas räägib Rumer negatiivselt Venemaa majandusest — tema sõnul on väljavaated selle taastamiseks ilma tõsiste reformideta üsna sünged.

 

 

15