Kreml nimetas USA presidendi Barack Obama avaldust vajaduse kohta investeerida Euroopa sõjalisse arengusse konfrontatsiooni kehastuseks.

Politoloog: USA-le on "balti-ülalpeetavad" meeltmööda

109
Barack Obama on teatanud Euroopa sõjalisse arengusse panustamise tähtsusest. Investeeringud on tema sõnul vajalikud selleks, et tõkestada "Moskvast lähtuvat agressiooni" ja kaitsta Washingtoni liitlaste julgeolekut.

TALLINN, 7. aprill — Sputnik. Kreml nimetas USA presidendi Barack Obama avaldust vajaduse kohta investeerida Euroopa sõjalisse arengusse "konfrontatsiooni kehastuseks". Politoloog Igor Nikolaitšuki arvates peab Obama oluliseks mitte taganeda sõjalise poliitika prioriteetidest.

Venemaal väljendatakse kahetsust seoses USA president Barack Obama avaldusega, milles ta kutsus üles investeerima sõjalisse taristusse Euroopas eesmärgiga toetada NATO liitlasi vastasseisus Venemaaga. Sellest teatas ajakirjanikele Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov. "Me ei jaga selliseid konfronteerivaid lähenemisi. Väljendame kahetsust seoses sellise seisukohaga, mis on konfrontatsiooni kehastuseks," ütles Peskov.

Varem on Barack Obama teatanud Euroopa sõjalisse arengusse panustamise tähtsusest. Investeeringud on tema sõnul vajalikud selleks, et tõkestada "Moskvast lähtuvat agressiooni" ja kaitsta Washingtoni liitlaste julgeolekut.
Venemaa strateegiliste uuringute instituudi regionaalse julgeoleku sektori juhataja Igor Nikolaitšuki arvates on Barack Obama jaoks oluline mitte taganeda enne "eesriide langemist" Ameerika sõjalise poliitika prioriteetidest, kus "Venemaa agressioon" on esimene punkt.

"Ameerika poliitilise establishmendi ja isiklikult Obama jaoks, kes on Kongressiga "nugade peal" ja peab lahkuma, on välispoliitilised probleemid esmatähtsad. Nendest kõige olulisem on läbi suruda viimane föderaaleelarve. Kujutlege pilti, milline rõõm saab see olema ja Obama lahkub püstipäi, kui kongress (kasutades retoorikat "rahvusvahelise olukorra teravnemise tingimustes, tõsiste ohtude esile kerkides," ja nii edasi) pärast pikka rasket tööd otsustab sõjalist eelarvet mitte kärpida.

Sellisena, nagu Barack Omama eelarve kongressile esitas, selle poolt ka hääletati. Seal on aga must-valgel kirjas, et USA kohaloleku finantseerimist Euroopas tuleb suurendada neli korda. Seepärast on sellega seoses vaja teha selliseid õudseid avaldusi," ütles Igor Nikolaitšuk raadio Sputnik eetris.

Politoloog juhtis tähelepanu, et ka Euroopa riigid panevad kogu vastutuse oma julgeoleku eest USA-le.

"Nad kurdavad: olema kaitsetud, garanteerige, et mistahes "Moskva agressiooni korral" NATO kaitseb meid. See on väga kaval geopoliitiline, ma ütleks, balti-ülalpeetava nõks, mis ühelt poolt rahuldab USA-d, kellel on vaja kulutada kärpimata eelarve raha.

Teisalt võimaldab see NATO-l rõhutada, et mitte mingi Saksamaa või veel mõni muu Euroopa riik, vaid just USA otsustab balti tiiva saatuse, ehitab seal välja taristu, paigutab sinna sõjatehnika ja toob arusaamatul põhjusel kohale viietuhande mehelise roteeruva brigaadi.

Kinnitan teile, et 3,4 miljardist dollarist, mis sellele initsiatiivile kulutatakse, läheb pool vananenud Ameerika sõjatehnika ostmiseks, mis hakkab seisma balti regioonis ladudes. Neid ladusid hakkavad teenindama kohalikud elanikud — nii luuakse uusi töökohti.

Poliitikud, kes selle programmi läbi surusid, hakkavad kõikidel valimistel üksteise võidu kisama: vaadake, kui targad me oleme, me kindlustasime riikide majandusliku arengu. Kuid uskuge, sõjalisest vaatevinklist ei võta seda 3,4 miljardit dollarit keegi tõsiselt. Tegelikult ei ole see kuigi suur summa," märkis Igor Nikolaitšuk.

 

 

109