Islamiriik (IS) võib kasutada Euroopas bioloogilist relvaю

Maroko luure: Islamiriik (IS) võib kasutada Euroopas bioloogilist relva

26
Maroko luure andmetel kavatsesid terroristid riigis toime panna rünnakuid, mis pidid saama "harjutuseks" enne analoogsete rünnakute toimepanemist Euroopa riikides. Terrorivõitlejatel õnnestus luua aine, mis võib selle vähimagi koguse sattumisel inimese nahale olla surmav.

TALLINN, 5. aprill — Sputnik. Maroko Keskkriminaaluurimise Büroo juht Abdelhak Hijam teatas, et Maroko luure nurjas veebruaris terrorirühmituse Islamiriik (IS on Venemaal keelatud) plaani kasutada keemia- ja bioloogilist relva riigisisesteks terrorirünnakuteks ja hoiatas, et terroristid võivad seda kasutada ka rünnakute korraldamisel Ühendkuningriigis ja teistes Euroopa riikides, teatas RIA Novosti.

Maroko luure tuvastas, et terroristid töötasid välja erakordselt mürgise aine, mis võib olla inimesele surmav isegi väga lühiajalise kokkupuute korral inimese nahaga. Grupeeringu ründesalk planeeris keemia- ja boiloogilise relvaga rünnaku korraldamist neljas Maroko linnas ja terroriakti toimepanemist 16-aastase enesetaputerroristi poolt valitsushoones või turistide kogunemispiirkonnas. Keskkriminaaluurimise Büroo luureüksus tõkestas terroristide rünnakukatse kõigest ööpäev enne planeeritud rünnakute algust.

Hijam hoiatas, et need rünnakud oleksid olnud "harjutuseks" enne analoogsete rünnakute toimepanemist Ühendkuningriigis ja teistes Euroopa riikides.

"On ülimalt tõenäoline, et IS võib seda meetodit kasutada Ühendkuningriigis ja teistes EL riikides," tsiteerib Hijami väljaanne The Sun.

"Ained, mida kavatseti kasutada rünnakus, mille me veebruaris Marokos tõkestasime, on müügil kauplustes kõikjal üle Ühendkuningriigi ja Euroopa," ütles ta, lisades, et terrorivõitlejad võivad kasutada "ründeainete valmistamiseks väga lihtsaid aineid ja see on väga lihtne".

IS terrorirühmituse ründesalgas, mis Marokos veebruarikuus likvideeriti, oli kümme liiget. Terrorivõitlejad olid kogunud terve relvaarsenali, mis olid sisse toodud Liibüast. Büroo on seisukohal, et võitlejate relvastuses oli ka ipriit. Erilist muret valmistas aga ühte hoonesse peidetud kolme konteineri sisu. Konteineritest avastati surmava aine Epsilon neurotoxin jääke, mis kutsub esile ajukudede ja närvikiudude kahjustusi. Seda saab kasutada toidu ja vee mürgitamiseks, samuti saab seda aerosooliga õhku pihustada.

"Üks meie poolt avastatud ainetest oli niivõrd ohtlik, et kui seda oleks pandud näiteks auto ukselingile ja te oleksite seda puudutanud, siis oleksite saanud surmava mürgituse," teatas büroo juht.

Nagu teatas Hijam, aitas Maroko eriteenistuste poolt möödunud aasta detsembris edastatud teave Euroopas ära hoida mitmeid terrorirünnakuid.

 

 

26