Mägi-Karabahhi konflikt külmutatakse taas.

Vene politoloog: Mägi-Karabahhi konflikt külmutatakse taas

20
Mägi-Karabahhi konflikti ägenemine ei too kaasa Aserbaidžaani-Armeenia täiemahulist sõda ja olukord naaseb keeruliste läbirääkimiste juurde, mida tavapäraselt vahendab Moskva, leiab Vene välis- ja kaitsepoliitika nõukogu esimees Fjodor Lukjanov.

TALLINN, 4. aprill — Sputnik. "Praeguse teravnemise ülekasvamine täiemahuliseks sõjaks Mägi-Karabahhis on märksa vähem tõenäoline kui naasmine mõne aja pärast endise olukorra juurde. Kahjuks saavutatakse endise status quo juurde naasmine mõlema poole inim- ja aineliste kaotuste hinnaga. Strateegiline olukord ei muutu," ütles Lukjanov esmaspäeval Interfaxile, teatas BNS.

Asjatundja hinnangul võib tuua välja rea mõjureid, mis ei luba olukorral Armeenia-Aserbaidžaani sõjaks üle kasvada.

"Kujutleda täiemahulist Armeenia-Aserbaidžaani sõda on minu arvates raske juba üksi sellepärast, et arvestades Ankara ja Bakuu ning Moskva ja Jerevani sidemeid oleks tüli märksa ulatuslikum, kui pelk kahe naaberriigi sõjategevus," ütles ta.

Teine pärssiv mõjur on Aserbaidžaani nullilähedased väljavaated sõjalise võidu saavutamiseks, arvas politoloog. "Arvan, et Bakuu juhtkond mõistab seda," ütles Lukjanov.

Jutt Türgi kutsumisest konflikti vahendajaks ei kannata tema hinnangul mingit kriitikat.

"Ankara ei saa juba olemuselt vahendaja olla. Türgil ei ole Armeeniaga ametlikke suhteid ning ta on Aserbaidžaani avalik toetaja. Vahendaja peaks vähemasti väliselt olema erapooletu. Venemaal, mis on ühelt poolt Armeenia liitlane, vahendamisega muret ei ole. On olemas teatav vene vahenduse tava, mida üleilmsed toimijad tunnustavad," ütles ta.

Tema hinnangul tuleb oodata, et sõjaline teravnemine aja jooksul vaibub, kuid olukord jääb ümberkaudseid kriise arvestades väga õrnaks.

"Seni nähtud asjade seis ähvardab olukorra teravnemisega. Mägi-Karabahhi konflikti ei käivita mitte selle vana asja vahetud mõjurid, vaid välise stabiilsuse puudumine. Mõjuvad Lõuna-Kaukaasiaga lähikonnas asuva Lähis-Ida sündmused. Just sealt tulevad tõuked, mis kõike ümberkaudset kõigutavad," ütles Lukjanov.

 

20