Islamiriigi nafta tootmise ja müügi dokumendid.

Islamiriik müüb Türgile naftat hinnaga 12 dollarit barrelist

94
(Uuendatud 14:22 24.03.2016)
Otsustades telekanali Russia Today (RT) valdusesse sattunud dokumentide põhjal toimus naftakaubandus Türgiga tõeliselt tööstuslikes mastaapides. Naftat ammutati ja saadeti teele Al Hasakah linna lähedal asuvatest Kabiba ja teistest naftaleiukohtadest.

TALLINN, 24. märts — Sputnik. Telekanal Russia Today (RT) avaldas oma võrgulehel terroristliku Islamiriigi (ISIS, mis on Venemaal keelatud) dokumendid ja vangistatud võitlejate tunnistused, mis räägivad islamistide naftatööstusest ja "musta kulla" ekspordist naaberriiki Türki, teatas RIA Novosti.

Türgist Süüriasse tulevad võitlejad…

Dokumendid sattusid Kurdi Rahva Omakaitsejõudude (YPG) kätte rünnaku käigus Süüria põhjaosas asuvale As Shaddadi linnale ja need anti üle RT korrespondentidele, kes väisasid parasjagu seda piirkonda. Samal ajal sattusid kurdi omakaitseväelaste kätte vangi Türgist, Saudi-Araabiast ja teistest riikidest pärit islamivõitlejad, kes ISIS'e ja Türgi sidemetest jutustasid.

As Shaddadi linn on üks suuremaid Kirde-Süüria naftatootmise keskusi. RT dokumentalistid saabusid As Shaddadi vaid kümme päeva pärast seda, kui kurdi rahvaomakaitse üksused islamisõdalased linnast välja lõid. Terroristid jätsid endast maha purustatud linna.

"Enamik võtetest toimus As Shaddadis, kus elab umbes 10 tuhat inimest. ISIS-e võitlejad jätsid põgenedes maha muuhulgas ka tähtsaid dokumente, mille meie leidsime," jutustas telekanali RT režissöör, kelle nime julgeolekukaalutlustel ei avalikustata.

Kui kurdi rahvaomakaitse üksused pealetungi alustasid, põgenesid terroristid As Shaddadist, jättes maha mitte ainult dokumendid ja isiklikud asjad, vaid isegi oma jalanõud.

"Mõnedes korterites leidsime me mahaaetud habemeid, sest terroristid põgenesid ümberriietunult tsiviilriietesse," rääkis režissöör.

Siiski langesid mõned islamivõitlejad ka kurdide kätte vangi. Nüüd said nendest tähtsad tunnistajad selle kohta, kuidas loodi ja toimib "Islamiriik".

Nagu tunnistab vangistatud türgi päritolu võitleja, tuleb enamik islamiste Islamiriiki Türgist. Türgi võimud ega piirivalvurid ei tee neile selles mingeid takistusi.

"Kui mina piiri ületasin, oli kell umbes 10 paiku hommikul. Keegi meid ei takistanud. Me ületasime piiri segamatult," rääkis vangivõetud türklane. Tema sõnul on piiril palju Türgi sõjaväelasi, kuid terroristidega liituda soovijaid nad ei sega.

"See on sõjaliselt tähtis piirkond, kuid piiri ületamisel ei takistanud meid keegi," rääkis vangistatu.

Võitleja arvates on see nii sellepärast, et Türgi kasutab Islamiriiki oma huvides.

"Türgil ja Islamiriigil on ühine vaenlane — YPG (Kurdi Rahva Omakaitsejõud — toim). Türgi ise ei taha oma käsi määrida, ta loodab vaenlasest vabaneda võõraste kätega," leiab vangistatud islamist.

Selle fakti kinnituseks, et võitlejad läbivad takistamatult Türgi territooriumi, demonstreerisid kurdi võitlejad ajakirjanikele hunnikuid erinevatest riikidest: Liibüast, Tuneesiast, Bahreinist, Kasahstanist ja isegi Venemaalt saabunud võitlejate passe. RT võtetel on näha passid, milles on märked sissekirjutuse kohta Saraatovi ja Volgogradi oblastisse ning Dagestani, kusjuures passid kuuluvad nii meestele kui naistele. Kõigis nendes passides on märked Türki sissesõidu kohta.

Need dokumendid, sealhulgas Venemaa sise- ja välispassid sattusid YPG omakaitseväelaste kätte samuti pärast As Shaddadi tagasivõtmist. Kurdi võitlejate arvates on nende dokumentide omanikud, kellel pärast ISIS'ega liitumist tuli pass ära anda, ilmselt juba surnud.

Äraantud passi asemele antakse ISIS-e nekrutile agitatsioonikirjandust. Nii avastasid RT ajakirjanikud islamisõdalaste "kontoris" raamatu pealkirjaga "Kuidas pidada ideaalset võitlust Assadi kuritegeliku režiimi vastu". On iseloomulik, et raamat on üllitatud Türgis, Istanbulis, isegi väljaandmise andmed on olemas ja kirjastusel on oma konto Facebookis.

… ja Süüriast Türki nafta

Vangistatud türklasest islamist rääkis, et ammutatud nafta müüb ISIS Türgile, kusjuures nii suurtes mahtudes, et see asjaolu ei sa olla Türgi võimudele teadmata.

"Naftaäri käib, ma tean seda täpselt… Lisaks aitavad nad (türklased — toim) ISIS-t toiduainete ja muude vajalike kaupadega. ISIS'ele on kehtestatud kaubandusembargo ja toiduaineid ei ole neil kerge hankida. Lisaks abistatakse neid raha, relvade ja laskemoonaga. Sedasorti abi siis. Ja seda kõike tehakse täiesti avalikult," kinnitab türgi võitleja.

Selle kohta, et naftatootmine "Islamiriigi" territooriumil käib tööstuslikes maastaapides ja professionaalselt, annavad tunnistust trofeeks saadud dokumendid. Nende hulgas on näiteks "Islamiriigi loodusressursside ministeeriumi nafta ja gaasiameti" plangil vormistatud saatelehed nafta väljastamise kohta naftaveokite autojuhtidele 2016. aasta jaanuaris.

Kui neid saatelehti uskuda, ostsid autojuhid Islamiriigilt naftat hinnaga 12 kuni 26 dollarit barrelist. pealelaadimine toimus Kabiba ja teistes ümbruskonna leiukohtades. Nii näiteks väljastati ainuüksi 23. jaanuaril Kabiba leiukohast 383 barrelit hinnaga 13 dollarit barrelist, kogusummas 4979 dollarit.

Veel üks dokument, ametlik kiri kahe uue inseneri töölevõtmisest "Islamiriigi nafta- ja gaasiametisse", mis asub Al Barakahi vilayatis (rajoonis). Dokumendis räägitakse üsna üksikasjalikult ja asjatundlikult uute töötajate ametikohustustest: puurauguseadmete sealhulgas õhurünnakus vigastatud seadmete remont, uute naftajuhtmete rajamine. Üldse on ameti selles rajooniüksuses kokku 17 töötajat, sealhulgas viis brigadiri ja mitu töölist.

Islamiriigi nafta tootmise ja müügi dokumendid.
© Фото : channel RT
Islamiriigi nafta tootmise ja müügi dokumendid.

RT telekanalist teatati, et ajakirjanike uurimise tulemustest monteeritakse dokumentaalfilm. See valmib kuu ajapärast.

 

94