Türgi peaminister Ahmet Davutoğlu ja Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk jõudsid kokkuleppele.

EL ja Türgi on rändekriisi lahenusteedes kokkuleppele jõudmas

8
(Uuendatud 16:42 18.03.2016)
Euroopa Liit ja Türgi on Euroopa rändekriisi lahendusteedes kokkuleppele jõudmas, ehkki Türgi peaminister Ahmet Davutoğlu hoiatas reede hommikul, et põgenike üle kauplema ei hakata.

TALLINN, 18. märts — Sputnik. Davutoğlu ja Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk püüavad kokkuleppe üksikasjad paika panna, et Türgi hakkaks Kreekasse saabunud põgenikke tagasi võtma.

"Türgi jaoks ei ole põgenike küsimus kauplemise objekt, vaid asi on väärtustes, nii humanitaarväärtustes kui euroopalikes väärtustes," ütles Davutoğlu Brüsselisse Euroopa Ülemkogule saabudes, teatas BNS.

"EL-il ja Türgil on ühesugune siht, ühesugune eesmärk aidata iseäranis Süüria põgenikke ja et meie mandril oleks uus ja rõõmsam tulevik," lisas Türgi peaminister enne kohtumist Tuskiga.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan süüdistas EL-i riike, kes võtavad vastu vaid "käputäie põgenikke", samal ajal kui Türgi on võtnud ligi kolm miljonit.

Karmisõnalistest avaldustest hoolimata on märke edusammudest ja Tusk on kutsunud kokku EL-i liikmesriikide liidrid, et neid Davutoğluga peetud kõneluste tulemustega kurssi viia, enne kui kõik koos Türgi peaministriga kohtuvad.

Eesti peaminister Taavi Rõivas avaldas lootust, et kokkulepe sünnib reede õhtuks ja migrante on võimalik hakata kohe Türki tagasi saatma.

Kavandatava leppe alusel kohustub Türgi võtma tagasi kõik Kreeka saartel maabuvad põgenikud. Ankara on teinud ettepaneku, et EL asustab Türgist ümber ühe süürlase iga Kreeka saartelt Türgisse tagasi saadetud süürlase kohta.

Vastutasuks soovib Türgi miljarditesse eurodesse ulatuvat abi, viisavabadust Schengeni ruumi kuuluvate Euroopa riikidega ning EL-i liitumiskõneluste kiirendamist.

EL-i ametnike sõnul on peamisteks kitsaskohtadeks küsimus kokkuleppe seaduslikkuses, Türgi liikmesusnõuded, kokkuleppe jõustumise aeg ja plaan tõsta Türgile antav abisumma kuue miljardi euroni.

Paljud EL-i riigid on toonud esile mure Türgi inimõigusolukorra pärastkahekordistada abi, kurdide kohtlemise ja valitsusvastaste mahasurumise.

ÜRO ja inimõigusorganisatsioonid kardavad, et kokkulepe rikub rahvusvahelist õigust, mis keelab põgenike massilise deporteerimise.

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk soovitas reedel, et Euroopa Liidu juhid kiidaksid heaks ümbertöötatud kokkuleppe Türgiga massilise sisserände ohjeldamiseks ühenduse riikidesse, ütles EL-i ametiisik.

"President Tusk esitas ümbertöötatud teksti 28 liidrile ja soovitas selle muutusteta vastu võtta," lisas ametiisik, kommenteerides hommikul aset leidnud intensiivseid kõnelusi Tuski ja Türgi peaministeri Ahmet Davutoğlu vahel.

Anonüümsust palunud ametiisiku sõnul on Tusk kindel, et uued vastuolulised ettepanekud, mille kohaselt võtab Türgi vastu kõik uued Kreekasse saabuvad migrandid, arvestab täiel määral kõikide soove.

"Türgi poolele on see vastuvõetav," lisas ta.

Kokkulepe näeb ette, et kõik migrandid, kes järgmisest nädalast Kreekasse saabuvad, saadetakse pärast hindamist Türki tagasi, märkis ametiisik.

Türgi delegatsioon EL-i juures kirjutas Twitteris, et loodavad leppe sündi enne õhtusööki.

Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri kabinetiülem säutsus samuti: "Sõlmime leppe täna."

 

 

8