Kaitseminister Hannes Hanso.

Minister Hanso toetas Abu-Dhabis sõjatööstust

79
(Uuendatud 08:30 09.03.2016)
Eesti peab julgemalt vaatama Euroopast kaugemale ja hõlvama Lähis-Ida relvastuse turge oma edukate kaitsetööstustoodetega. Selles vaimus väljaütlemise tegi kaitseminister Hannes Hanso pärast Araabia Ühendemiraatide pealinnas Abu-Dhabis toimunud rahvusvahelise mehitamata süsteemide näituse UMEX külastamist.

TALLINN, 8. märts — Sputnik. Eesti kaitseminister Hannes Hanso viibis Araabia Ühendemiraatides, kus tema arvates võiks edukalt müüa Eesti kaitsetööstuse toodangut. Minister viis teisel rahvusvahelisel mehitamata süsteemide näitusel ja droonide konverentsil UMEX 2016, mis toimus 6.-8. märtsini Abu-Dhabis, läbi rea kohtumisi poliitikute ja ettevõtjatega.

Nagu teatas kaitseministeerium, Läks Hannes Hanso näitusele UMEX (Unmanned Systems Exhibition), mis toimus AÜE pealinnas Abu-Dhabis, et toetada näitusel osalevaid Eesti firmasid. "Eesti peab igati toetama meie ettevõtjate innovatsiooni ja aitama avada uksi rahvusvahelisele turule selleks, et Eesti inseneride loodud uudsed ja targad lahendused jõuaksid laia maailma ja tootmisesse," edastas ministeerium minister Hanso sõnu.

"Eesti ettevõtjatel on väga hea lähtepositsioon, kuivõrd Eesti on maailmas teatud ja tunnustatud riik ning teerajaja innovaatiliste lahenduste vallas."

Relvastuse turu perspektiivid

Kaitseministri sõnul on Lähis-Ida turud Eesti ettevõtjatele väga perspektiivsed, sest siin on Eestil selge konkurentsieelis.

«Eesti peab vaatama julgemalt Euroopast kaugemale,» lausus Hanso ja lisas: «Pärsia lahe piirkonnas ja laiemalt Aasias suurt läbimurret üritavatele ettevõtjatele on poliitiline toetus äärmiselt oluline.»

UMEX-2016 näitusest ja konverentsist võtsid osa 33 maailma suurimat mehitamata õhusõidukite ja muu mehitamata sõjalise ja tsiviilotstarbelise varustuse tootjat maailma 13 riigist, üle 5000 eksperdi, valitsuse liikme ja sõjaväelase kogu maailmast. Aasta eest, mehitamata süsteemide populaarsuse laineharjal eraldus UMEX Lähi-Ida regiooni suurimast relvastuse näitusest IDEX (International Defence Exhibition), mida korraldataksa üle aasta. UMEX 2016 on saanud tähtsaks osaks Abu-Dhabi lennunduse ja kosmose nädalast ADAAW 2016.

"Sündmused Süürias, Iraagis ja Jeemenis demonstreerisid ilmekalt, et droonide kasutamine omab kaasaja tingimustes suurt tähtsust," ütles UMAX-2016 avamisel AÜE õhu- ja öhutõrjejõudude ülem kindralleitnant Ibrahim Nasser Al Alawi. Juba UMEX 2016 esimesel päeval sõlmisid Emiraatide võimud tarnelepinguid pilootide ümberõppeks vajalike simulaatorite ja muu kõrgtehnoloogilise sisseseade soetamiseks kokku 210 miljonile dollarile. Kas ka Eesti firmadel õnnestus mingeid lepinguid sõlmida, ei teatata.

Abu-Dhabis esinesid oma väljapanekutega ka kolm Eesti ettevõtet: droonide ja simulaatorite arendaja Eli, valve- ja seiresüsteemide tootja Defendec ja bussiettevõtte SEBE tütarettevõte, autonoomse roomiksõiduki Milrem looja (omal ajal teatas kaitseministeerium selle toote arendamiseks tagasihoidliku summa 37 615 euro eraldamisest). Näitusel oli samuti esindatud kogu Eesti Kaitsetööstuse Liit, kuhu kuulub umbes 90 ettevõtet.

Relvatöötust tuleb toetada

Nagu ütles minister Hanso, peab riik toetama kaitsetöötstuse jõupingutusi, mis võib muuta sõjanduse tulevikku ja vähendada inimkaotusi relvakokkupõrgetes. Muidugi tuleb ministri täienduseks öelda, et tahaks mistahes relvakokkupõrkeid, seda enam inimkaotusi, üldse vältida.

Kaitseminister pidas läbirääkimisi muu hulgas Pärsia lahe riikide ettevõtetega International Golden Group ja Tawazun (neist teisele kuulub oluline osa esimese firma aktsiatest) ning rahvusvaheliste kaitsetööstusegigantidega Raytheon, BAE Systems, Cubic ja ST Kinetics. Läbirääkimiste sisust ei ole avalikkust informeeritud.

Siinsed relvanäitused on huvitavad selle poolest, et nad kujutavad endast neutraalset väljapanekut erinevate riikide relvatööstuste uudistoodangu demonstreerimiseks. See tähendab, et poliitikast üritatakse siin mitte rääkida. Emiraadid kuuluvad Mitteühinemisliikumisse — ühendusse, millesse kuuluvad riigid ei osale sõjalistes blokkides. Lähis- ja Kesk-Ida relvastuse turg on praegu üks suuremaid ja dünaamiliselt arenev, sellel realiseeritakse umbes kolmandik kogu maailma relvaimpordist.

Vaja on tarku lahendusi

Varem kohtus Hannes Hanso oma Araabia Ühendemiraatide kolleegi Mohhammed Al Bowardiga, mille käigus väljendas muret olukorra pärast Süürias ja Ukrainas. Ministrid arutasid kaitseministeeriumi pressiteenistuse teatel ka koostöövõimalusi.

"Olukord Süürias ja Ukrainas, Venemaa agressiivne roll nende pingekollete kujundamisel ja selle ebastabiliseeriv mõju meie riikidele tekitab meis sarnast muret. Väikesed riigid peaksid omavahel rohkem konsulteerima ja otsima oma huvide kaitseks ühiseid kokkupuutepunkte ning üheskoos välja töötama tarku lahendusi," ütles Hanso. Mida Venemaa agressiivsuse kohta tema AÜE kolleeg talle vastas ja kas ta üldse midagi vastas, on teadmata.

See-eest Araabia Ühendemiraatide relvajõudude ülem, prints Muḥammad ben Zāyid Āl Nahyān teatas kohtumisel USA asepresident Joseph Bideniga, kes alustas 7. märtsil AÜE-s oma Lähis-Ida turneed, et Araabia Ühendemiraadid toetavad Süüria kriisi reguleerimise teede otsimiseks tehtavaid kõiki jõupingutusi.

 

 

 

79