Krimmi vabariigi asepeaminister Ruslan Balbek.

ÜRO nimetas Krimmi blokaadi korraldajad kurjategijateks

69
(Uuendatud 14:44 04.03.2016)
Vabariigi prokuratuuri otsusega on Krimmi poolsaare toidu- ja energiablokaadi organisaatorid kuulutatud tagaotsitavateks.

ТАLLINN, 4. märts — Sputnik. ÜRO inimõiguste komitee ülemkomissari ettekanne võttis õigluse aspektist luubi alla rõhuasetused suhtumises blokaadi korraldajatesse, teatasid uudisteagentuurile RIA Novosti Krimmi ja Sevastoopoli võimuesindajad.

Selles ettekandes kutsub ÜRO Ukraina valitsust üles võtma uurimise alla kõik inimõiguste rikkumise juhtumid, mis on nn tsiviilblokaadi vältel mandri-Ukraina ja Krimmi administratiivpiiril toime pandud, ning vahistama kurjategijad.

ÜRO inimõiguste ülemkomissari seiremissiooni juhtimiskeskuse neljapäeval avaldatud ettekandes on esmajoones rõhutatud, et „mitmed Ukraina valitsuse otsused kahjustavad jätkvalt Krimmi elanike põhiõigusi" ning et „mandri-Ukraina aktivistide aktsioonid,nagu rünnakud elektrienergia toitesüsteemidele ja energiavarustusele, on kaasa toonud kannatusi Krimmi kõige haavatavamatele elanikkonna kihtidele."

Blokeeritud maantee Ukraina-Krimmi piiril.
© Sputnik / Денис Петров
Blokeeritud maantee Ukraina-Krimmi piiril.

„ÜRO inimõiguste komitee edastas Ukrainale selgesõnaliselt, et Krimmi blokaadi korraldajaid tuleb nimetada mitte vabaduse eest võitlejateks, vaid bandiitideks," märkis Sevastoopoli kuberner Sergei Menailo.

Sevastoopoli juht tõi rõhutatult esile, et vaatamata kirglikule venevastasele propagandale lääne meediakanalites ei õnnestu sellist bandiitlikku käitumist maailma üldsuse silmis mitte kuidagi idealiseerida.

„Esmalt toiduainetega varustamise tõkestamine, seejärel energiablokaad. Muidugi ei lasknud Krimmi ja Sevastoopoli võimud kellelgi nälga surra, kindlustades — küll raskustega, aga siiski — poolsaare varustamise elektriga, sellegipoolest kannatasid paljud perekonnad suuri kahjusid, kannatasid lapsed ja pensionärid. Seda kõike ei saa nimetada teisiti kui kuriteoks tsiviilelanike vastu. Selliste blokaadide korraldajad peavad istuma trellide taga," ütles Menailo.

Ukraina meediakanalite ponnistused kujutada neid kangelastena on faktiliselt läbi kukkunud.

„Kurjategijate kamp, kes nimetab ennast krimmitatarlaste esindajateks, on ÜRO poolt „läbi hammustatud" kiiremini kui Ukraina valitsus. Tänaseks on sellised tegelased nagu Lenur Isljamov ilmselt tajunud, et vabadust ei ole neile enam kauaks. Nüüd võib nende võltskangelase oreool asenduda määratlusega, kes nad tegelikult on — bandiidid!" ütles Krimmi vabariigi asepeaminister Ruslan Balbek.

„Kõik blokaadis kaasalööjad saavad vabadust nautida kõige enam pool aastat. Kui Ukraina on selle teadmise vahest unustanud, siis ÜRO on seda meelde tuletanud. Kuidas ka ei üritata neid bandiite õigustada kõlavate sõnadega kodumaa kaitsest, on Krimmi blokaad iga korraliku inimese silmis — genotsiid," teatas Sevastoopoli asekuberner Aleksandr Rešetnikov.

Juba varem teatas Krimmi prokurör Natalja Poklonskaja, et kolm Krimmi poolsaare toiduainete- ja energiablokaadi organisaatorit on kuulutatud tagaotsitavaiks, sealhulgas Mustafa Džemilev ja Refat Tšubarov on rahvusvaheliselt ja Lenur Isljamov föderaalselt tagaotsitav.

 

 

69