Normandia neliku (Venemaa, Ukraina, Prantsusmaa ja Saksamaa) riikide välisministrite kohtumine.

Normandia neliku välisministrite kohtumine: progressi pole

30
(Uuendatud 12:19 04.03.2016)
Venemaa, Ukraina, Prantsusmaa ja Saksamaa välisministrite üldine meeleolu Pariisis toimunud läbirääkimiste järel on pigem pessimistlik. Edasiminekut olulisimas, valimiste korraldamises küsimuses Donbassis ei õnnestunudki, peamiselt Kiievi vastuseisu tõttu, saavutada.

TALLINN, 4 märts — Sputnik. Normandia neliku (Venemaa, Ukraina, Prantsusmaa ja Saksamaa) riikide välisministritel ei õnnestunud saavutada vaatamata neli tundi kestnud läbirääkimistele Pariisis vähegi kaalukaid tulemusi, teatab agentuur RIA Novosti.

Venemaa, Ukraina, Prantsusmaa ja Saksamaa välisministrite üldine meeleolu on Prantsusmaa pealinnas toimunud läbirääkimiste järel pigem pessimistlik: Saksamaa välisminister Frank-Walter Steinmeier nimetas toimunud läbirääkimisi "üheks raskematest" ja nende tulemused tema sõnul rahuldust ei pakkunud. Ukraina kriisi reguleerimise üheks põhiliseks peetavas kohalike valimiste korraldamises küsimuses Donbassis ei suudetud surnud punktist edasi liikuda ja seda paljuski just Kiievi tõttu, kes faktiliselt blokeeris Saksamaa ja Prantsusmaa initsiatiivi korraldada valimised juunikuus, mida toetas ka Moskva.

Vaatamata sellele, nagu ütles Prantsusmaa välisminister Jean-Marc Ayrault, oli diskussioon Pariisis "sirgjooneline, ilma liigse lobata" ja pooltel õnnestus "reas küsimustes edasi liikuda".

Valimiste küsimus: kolmekesi ühe vastu

Neliku kohtumise alguses toimus piinlik vahejuhtum. Pildistamise tseremoonial asetatakse Ukraina ja Venemaa lipud tavaliselt välimisteks, kuid seekord pandi nad teineteise kõrvale, mis mõnevõrra heidutas Ukraina ministrit.

"Tuleb siis kõrvuti seista," ütles Venemaa välisminister irooniliselt. "Steinmeier ja Prantsusmaa protokolliteenistus palusid mul seista sümboolselt Ayrault ja Lavrovi vahele, kuid paistab, et progressi Venemaaga see soodusta," reageeris Ukraina välisminister Pavel Klimkin oma Twitteri mikroblogis.

Mõnedes küsimustes edasiminekut tõepoolest ei toimunud: Lavrovi sõnul lükkas Kiiev tagasi Saksamaa ja Prantsusmaa ettepaneku viia valimised Donbassis läbi enne juunikuud, mida toetas ka Moskva.

"Ukraina palus sellega mitte peale käia ja nii ei saanudki konsensust asja," selgitas Venemaa minister.

Hääletuse korraldamiseks tunnustamata vabariikides tuleb enne vastu võtta Donbassi eristaatust käsitlev seadus, läbi viia amnestia ja konstitutsioonireform, "selles leppisid meie liidrid kokku mullu oktoobris Pariisis, kuid edasiminekut valimiste korraldamise peaküsimuses ei ole seni toimunud," rõhutas Venemaa välisminister.

Selles tähtsas küsimuses progressi saavutamiseks peab OSCE (Euroopa Julgeoleku- ja koostööorganisatsioon) 31. märtsiks saama konkreetsed ettepanekud julgeoleku tagamiseks Ida-Ukrainas valimistel, ütles Ayrault.

Isehakanud Donetski ja Luganski rahvavabariigid võimud kavatsesid valimised läbi viia juba 2015. aasta sügisel. Pärast Normandia neliku Pariisi kohtumist kõrgemal tasemel mullu oktoobris soostusid rahvavabariikide võimud valimised edasi lükkama 2016. aasta veebruarisse-aprilli.

Selle ajaga pidid Ukraina võimud täitma kõik Minski lepetega enda peale võetud kohustused: andma Donbassile eristaatuse, tagama Donetski ja Luganski territooriumil toimunud sündmustes osalenud inimeste suhtes kriminaalmenetluse ja —karistamist vältimise, samuti vastu võtma konstitutsioonimuudatused rahvavabariikidega eelnevalt kooskõlastatud redaktsioonis. Varem lükkasid Luganski RV võimud kohalikud valimised edasi 24. aprillile 2016. Donetski RV juht teatas, et valimised saavad toimuda mitte varem kui järgmisel aastal.

Reguleerimise võti

Läbirääkimistega, muide, saavutati ka positiivseid tulemusi, mõnedes küsimustes õnnestus siiski ka kokkuleppele jõuda. Nagu teatas Prantsusmaa välisminister, määrasid ministrid Ukraina olukorra reguleerimiseks kindlaks rea ülesandeid ja vastava ajakava.

Normandia nelik kutsus samuti üles 30. aprilliks vabastama või välja vahetama kõik relvakonflikti käigus vangistatud isikud. Nagu ütles Ukraina välisminister, tegi Kiiev kohtumisel rea ettepanekuid julgeolekuolukorra parandamiseks kohtadel.

"Me saabusime kohtumisele terve nimekirjaga ettepanekutest olukorra viivitamatuks parandamiseks kohtadel, kuidas vähendada tulevahetuste arvu," ütles Klimkin.

Tervikuna õnnestus läbirääkimiste osalistel põhjalikult arutada julgeolekualast olukorda ja varasemate, sealhulgas "Minski lepetele täiendavalt vastu võetud" alla 100 mm kaliibriga raskerelvastuse äratõmbamise otsuste täitmist," selgitas Lavrov.

Tema sõnul vaadati kohtumise käigus läbi ka OSCE vaatlusmissioonide aruanded, "mis fikseerivad mõlemapoolseid relvarahu rikkumisi, kusjuures ka eemale tõmmatud ja registreeritud relvastusega".

"Oluliselt rohkem on rikkumisi Ukraina relvajõudude poolt. Kuigi ka omakaitseväelased pole patust puhtad, kordan veel kord, OSCE fikseerib mõlemapoolseid rikkumisi," ütles Lavrov.

Ukraina olukorra reguleerimise võtmeks peab saama Kiievi ja Donbassi otsedialoog, leiavad Normandia neliku osalised, kuid, nagu märkis Lavrov, seda pole tekkinud Kiievi soovimatuse tõttu. Venemaa välisteenistuse juhi sõnul "on tänaseks taas ilmunud katsed lahti öelda tõsiasjast, et Minski lepped on alla kirjutanud ka Donbassi esindajad".

Minski kokkulepete täitmine
Minski kokkulepete täitmine

 

 

30