Venemaa välisministeeriumi alalise esindaja Maria Zahharova briifing.

Süüria vaherahust elektrooniliste viisadeni: Venemaa välisministeeriumi esindaja briifing

32
Venemaa poole teateil on tulevahetuse lõpetamise režiimi Süürias rikutud 31 korda, kusjuures on saavutatud juba 38 kohalikku tulevahetuse lõpetamise kokkulepet. Moskva leiab, et Süüria föderaliseerimise küsimus on süürlaste endi kätes.

EESTI, 3. märts — Sputnik. Olukord Süürias sai peateemaks, millele Venemaa välisministeeriumi alalise esindaja Maria Zahharova kolmapäeval Moskvas toimunud briifingul pühendati palju tähelepanu.

Süüria tulevik on ilma plaanita "B" süürlaste kätes

Moskva loodab, et USA avaldused alternatiivsete plaanide kohta Süürias jäävadki vaid sõnadeks. Välisministeeriumi esindaja leiab, et tulevahetuse lõpetamiseks Süürias sõlmitud Venemaa-Ameerika kokkulepetest kinnipidamiseks on vaja kohusetundlikku ja vastutustundlikku lähenemist.

Zahharova kutsus Rahvusvahelist Süüria toetusgruppi üles "konkreetsetele sammudele toetamaks Venemaa-Ameerika plaani, mis võib saada rahu ja julgeoleku taastamise aluseks Süürias".

VF välisministeeriumi ametlik esindaja teatas pressikonverentsil, et Venemaa poole andmetel rikuti tulevahetuse lõpetamise režiimi alates vaherahu kehtimahakkamisest 31 korral.

"Vastavatest faktidest on teavitatud Jordaania pealinnas Ammanis paiknevat USA lepituskeskust," ütles Zahharova.

Seejuures märkis ta ära riigis rahu saavutamise positiivset dünaamikat, kuivõrd lokaalsete tulevahetuse lõpetamise kokkulepete arv on tõusnud 38-ni.

Süüria föderaliseerimise küsimuse peavad Moskva arvates lahendama süürlased ise.

"Meie positsioon antud küsimuses ei ole sugugi muutunud: Süüria riiklik korraldus on süüriasisese dialoogi teema vastava konsensusliku otsuse tegemiseks. See on kahtlemata just see, millega peavad tegelema süürlased ise," ütles Zahharova briifingul.

Kommenteerides ajakirjaniku küsimust, kas VF on valmis loovutama osa Süüria territooriumist Islamiriigile, nimetas Zahharova üksnes sellist teemapüstitust irvitamiseks.

"Me oleme valmis Islamiriigiga võitlema ja teeme seda eelkõige meie kodanike huvides, samuti mitte ainult Süürias, vaid ka naaberriikides asuvate Süüria kodanik huvides," märkis välisministeeriumi esindaja.

Vene pool on ühemõtteliselt formuleerinud oma seisukoha suhtumises terrorirühmitusse "Islamiriik" teatades, mingit Moskva toetust Islamiriigile ei saa olema.

Olukorra stabiliseerimine Afganistanis

VF välisministeerium väljendas briifingul muret seoses "julgeolekuolukorra taandarenguga" Afganistanis.

"Relvastatud rünnakute ja terroriaktide arv kasvab. Me mõistame need barbaarsed kuriteod otsustavalt hukka," ütles Zahharova.

Seejuures rõhutas ta Moskva valmisolekut koostööks olukorra reguleerimiseks Afganistanis ja nimetas teateid, nagu ei sooviks Venemaa selles küsimuses USA-ga koostööd teha ettesöödetuks.

Topeltstandardid

Moldova kaitseministri ettepanekut asendada Dnestri äärses piirkonnas paiknevad Venemaa rahuvalvajad ÜRO omadega peab Moskva alusetuks, teatas VF välisministeeriumi esindaja Maria Zahharaova.

Välisministeerium tervikuna on üllatunud riigi "kaitseministri Venevastastest ja otseselt ebasõbralikest väljaütlemistest" eriti kontrastina Moldaavia uue valitsuskabineti püüdlustele töötada vene-moldova suhete parandamise kallal.

Tema sõnul tekib küsimus, milline on siis Moldova juhtkonna tegelik positsioon.

Tuletame meelde, et sel aastal täitub 24 aastat rahuvalveoperatsiooni algusest tunnustamata Transnistria Moldaavia Vabariigis. Rahu konfliktitsoonis tagavad ühised rahuvalvejõud, kuhu kuuluvad 402 Venemaa, 492 Transnistria ja 355 Moldova sõjaväelast, samuti 10 sõjalist vaatlejat Ukrainast. Rahuvalvajate teenistus toimub 15 statsionaarsel valvepostil ja läbilaskepunktis, mis on rajatud julgeolekutsooni olulistes lõikudes.

Elektroonilised viisad välismaa turistidele

VF välisministeerium kaalub elektronviisade sisseseadmise võimalusi Venemaad lühiajaliselt külastavatele välismaa turistidele. Alalise esindaja sõnul toimib selline praktika juba paljudes riikides ja see kogemus väärib kahtlemata tähelepanu.

Venemaa vastased sanktsioonid on EL probleem

Euroopa sanktsioonide kohta teatas VF välisministeerium, et ei pea vajalikuks arutada Venemaa vastaste sanktsioonide tühistamist "Normandia neliku" välisministrite kohtumisel Pariisis 3. märtsil.

"Me lähtume sellest ja me oleme sellest korduvalt rääkinud kõige erinevatel tasanditel, et me ei aruta oma Euroliidu kolleegidega sanktsioonide tühistamise võimalusi ega perspektiive. Meie ei ole neid kehtestanud," märkis Zahharova.

VF välisminister Sergei Lavrov arutab "normandia formaadi" välisteenistuste kohtumise raames Priisis olukorda Kagu-Ukrainas, samuti analüüsib Minski lepete täitmist.

 

 

 

32
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde