NSA logo.

USA kuulas salaja pealt kõnelusi ÜROs, Berliinis ja Roomas

45
(Uuendatud 10:11 24.02.2016)
Internetiportaal WikiLeaks, mis on tuntud saladokumentide paljastajana oma väljaannetes, avalikustas USA riikliku julgeolekuagentuuri NSA materjalid ÜRO peasekretäri Ban Ki-mooni, valitsusjuhtide ja Euroopa Liidu juhtide omavaheliste vestluste pealtkuulamise kohta.

ТАLLINN, 23. veebruar — Sputnik. Internetiportaal WikiLeaks, mis sai laialdaselt tuntuks pärast Ameerika diplomaatide kirjavahetuse avalikustamist ja teravate paljastustega USA luureorganite tegevusest, on taas kerkinud ajalehtede pealkirjadesse. Teisipäeval, 23. veebruaril toodi avalikkuse ette ülisalajased dokumendid, mis tõestavad, et USA eriteenistused kuulasid salaja pealt maailma poliitiliste liidrite omavahelisi läbirääkimisi.

Viis NSA dokumenti, mis kannavad dateeringuid aastaist 2007-2011, annavad tunnistust sellest, et ameeriklased kuulasid pealt 13 abonenti Austria, Belgia, Prantsusmaa, Itaalia ja Šveitsi valitsuse mitteavalikel telefoniliinidel.

WikiLeaks´i avaldatud materjalide kokkuvõtte sedastatakse, et USA rahvusliku julgeoleku agentuur (NSA) kuulas salaja pealt kohtumisi ÜRO peasekretäri Ban Ki-mooni ja Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli, Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu ja Itaalia peaministri Silvio Berlusconi vahel. Salaja salvestati ka Prantsusmaa presidendi Nicolas Sarkozy kõnelused Merkeli ja Berlusconiga.

Varasemast on pealtkuulatuks osutunud ka Euroopa Komisjoni põllumajanduse ja maaelu arengu voliniku Mariann Fischer Boel´i ja Jaapani põllumajandusministri Toshikatsu Matsuoka vahel toimunud arupidamised vastusammudest USA poliitilise mõju vähendamiseks kaubandusküsimustes WTO raames.

WikiLeaks´i andmetel kõneldi ÜRO peasekretäri ja Saksamaa liidukantsleri vestluses kliimamuutuste strateegiast, Netanyahu palus Berlusconilt abi ühendusevõtmisel USA presidendi Barack Obamaga, Sarkozy aga hoiatas Berlusconit Itaalia majanduse halveneva seisundi eest.

Mõned dokumendid on „kõige kõrgema salastatuse tasemega nende hulgast, mida mõni meediakanal eales on avaldanud". Seoses kõnealuste publikatsioonidega teatas WikiLeaksi peatoimetja Julian Assange : „Täna me näitame kõigile, et peasekretäri Ban Ki-mooni eraviisilisi kohtumisi, mis olid pühendatud planeedi säästmisele kliimamuutuste ohtlikest tagajärgedest, kuulas salaja pealt riik, kes jõuliselt üritab kaitsta naftakompaniide huvisid. Seni olime avaldanud Hillary Clintoni tellimuse USA diplomaatidele saamaks oma valdusse peasekretäri DNA näidist. USA valitsus on alla kirjutanud kokkuleppele ÜROga, et hoidub sellisest tegevusest ÜRO vastu, rääkimata juba selle organisatsiooni peasekretärist. Huvitav on näha ÜRO reageeringut (nendele publikatsioonidele), kui isegi peasekretär saab olla (pealtkuulamise) sihtmärgiks, ilma et sel oleks mingeidki karistuslikke tagajärgi, mida siis rääkida kõigist teistest — riigijuhist kojameheni."

 

45
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust – kas Eestis on halb venelane olla

Ekspert Kaljulaidi mõttekäigust kas Eestis on halb venelane olla

(Uuendatud 22:04 30.12.2019)
Eesti Inimõiguste Teabekeskuse direktor Aleksei Semjonov kommenteeris Sputnik Eestile president Kersti Kaljulaidi uusaasta arutelu sellest, kas Eestis on halb venelane olla.

TALLINN, 30. detsember — Sputnik. Hiljuti üllatas president Kersti Kaljulaid publikut oma uusaastaintervjuuga, kus ta rääkis avalikult riigi vene elanikkonna küsimusest. 

Aleksei Semjonov tunnistas, et on Kaljulaidi sõnavõttude suhtes äärmiselt skeptiline, kui mitte suisa irooniline. Inimõiguslase sõnul on "selle naise peas täielik puder ja kapsad".

"Ühelt poolt mingid natsionalistlikud mõtted ja ideed, mis talle Eestis sisendati, teisalt omamoodi liberaalne õhkkond, kus ta olulise osa oma elust Euroopas veetis. Sellistel nn "tolerantsest keskkonnast" naasnud natsionalistidel on väga sageli mitmesuguseid kognitiivseid dissonantse.

Ta räägib kord üht, teinekord aga hoopis teist juttu," märgib Semjonov. ("Sõna on Vaba" – jõuline seisukohaväljendus presidendi dressipluusil liberaalset, poliitkorrektset ajakirjandust kaitstes ja probleemi täielik ignoreerimine Sputniku tagakiusamisel ajal – Toim.).

Tema sõnul satuvad need klišeed, eelarvamuslikud arusaamad omavahelisse vastuollu, kuid president isegi ei tunneta selle konflikti olemasolu: "Ta ise ei saa arugi, et räägib täpselt vastupidiseid asju ja selles ongi dissonants."

"Ühest küljest on Kaljulaidil see, mis pärit lapsepõlvest, tema natsionalistlikust keskkonnast, mis saatis ta Euroopasse, teiselt poolt euroopalikud motiivid, ja kolmandaks, mingid pragmaatilised katsed läheneda venelaste küsimuse lahendusele, suhetele Venemaa endaga, milles ta samuti tugev ei ole," loetles Semjonov.

Seetõttu ei näegi inimõiguslane siin mingeid suundumusi. 

"See on lihtsalt veel üks sümptom, et tal puudub selge maailmapilt, küll on aga erinevad arvamused, mida ta aeg-ajalt kuuldavale toob," lõpetas Eesti Inimõiguste teabe keskuse direktor Aleksei Semjonov. 

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, rääkis Kersti Kaljulaid uusaastaintervjuus, kuidas kord pärast koolisaabumist tema väike poeg küsis: "Ema, miks on Eestis halb olla venelane?"

Kaljulaid ütles, et just siis sai ta ootamatult aru, et on mõne Eesti inimese mõtteviisi lihtsalt omaks võtnud: nad leiavad, et kui sa oled venelane, on see halb.

"Minu laps oli multikultuursest kogukonnast Eestisse tulles kui puhas leht ja selline küsimus tekkis temas umbes kaks kuu möödudes.

Nii et kuskil on see peidus. Ja see tähendab, et me peaksime sellest rääkima," tunnistas Eesti riigipea.

Tema arvates on mõne eestlase negatiivne suhtumine venelastesse muutunud omamoodi kättemaksuks Nõukogude mineviku eest.

Lugege lisaks:

Tagid:
venelased, Kersti Kaljulaid, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Eesti president sõitis Vatikani Rooma paavsti juurde