Fotokorrespondent saab panna sündmusi nägema tema enda silmade läbi, illustreeriv foto

Eesti ajakirjanikud: fotokorrespondent saab panna sündmusi nägema tema enda silmade läbi

57
(Uuendatud 17:34 06.08.2019)
Vene ajakirjaniku Andrei Stenini Donbassis hukkumise aastapäeval arutlesid tema Eesti kolleegid Sputnik Eesti pressikeskuses tänapäeva fotokorrespondentide töö eripära ja rolli üle uudistevoogu ümbritseva avaliku arvamuse kujundamisel.

TALLINN, 6. august — Sputnik. Täpselt viis aastat on möödunud päevast, mil Ukraina sõdurite peetud lahingute tulemusena tapeti Donbassis meediaagentuuri fotokorrespondent Andrei Stenin. Vene ajakirjaniku traagilise hukkumise aastapäevast sai tema Eesti kolleegidele ajend arupidamiseks fotokorrespondendi rolli ja tema töö eripära üle kaasaegses meedias.

Круглый стол Фотокор — особый статус. Почему синие жилеты уже не спасают
© Sputnik / Александр Заболотный
Ümarlaud Sputnik Eesti pressikeskuses

Teisipäeval, 6. augustil said Andrei Stenini mälestusele pühendatud üritusel "Fotokorrespondent kui eristaatus. Miks sinised vestid juba päästma ei tule" kokku ajakirjanik Vladimir Barsegjan, filmirežissöör ja ajakirjanik Oleg Besedin ning Sputnik Eesti fotokorrespondent Vadim Antsupov.

Mõttevahetuses osalejad kõnelesid sellest, milles peitub fotoajakirjanduse keerukus ja miks sündmuste tulipunktids töötavate rindefotograafide elu aina sagedamini ohtu satub.

Kas fotokorrespondendil on õigust isiklikule vaatenurgale

Vladimir Barsegjani meelest mõjutab fotoajakirjaniku tööd tugevasti see, mis on tema eriomane enda elukäsitlusele.

Владимир Барсегян
© Sputnik / Вадим Анцупов
Ajakirjanik Vladimir Barsegjan

"Meile heidetakse sageli ette, et me sündmustest ei distantseeru. Aga mulle meeldib, kui inimene väljendab oma suhtumist. Olgugi et see ei vasta erapooletuse kaanonitele," lausus ta.

Vadim Antsupov leiab, et fotoajakirjanik on tegelikult toimetuse silmapaariks, mistõttu tal peab olema tähelepanelikku pilku, sündmuse olemuse tajumist ja vahel ka vaistu, et ette aimata, kus nimelt õnnestunud ülesvõtteks vajalik paiknemiskoht hõivata. Samas peab fotoajakirjanik jääma erapooletuks.

"Hilisem pildiallkiri võib kogu hinnangu toimunule ära muuta," toonitas ta.

Oleg Besedin nentis omakorda, et fotokorrespondent peab oskama kogu sündmust üheainsa ülesvõttega tabada ja edasi anda, sel juhul võib ühele fotole mahtuda terve lugu.

"Kõik sõltub sellest, millise sisulise sõnumi sa sellele fotole omistad. Kuipalju on esinenud juhtumeid, mil allkirjaga luuakse libauudis," lisas ta.

Олег Беседин и Вадим Анцупов
© Sputnik / Александр Заболотный
Filmirežissöör ja ajakirjanik Oleg Besedin ning Sputnik Eesti fotokorrespondent Vadim Antsupov

Meediaagentuuri Rossija Segodnja fotokorrespondendi Donbassis hukkumise viiendat aastapäeva puudutades rõhutas Barsegjan, et Stenini näol võib Venemaa filmikunst olla kaotanud väga huvitava režissööri.

Mehisuse ja kangelaslikkuse eest oma kohustuste täitmisel

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, et meediaagentuuri Rossija Segodnja fotograaf Andrei Stenin hukkus 6. augustil 2014. aastal Donbassis töölähetusel viibides – autot, millega ta toimetuse ülesannet täitma sõitis, tulistati Donetski oblasti maanteel ja süüdati põlema.

Steninist sai neljas Venemaa ajakirjanik, kes Ukraina sõdurite lahingutegevuse läbi Donbassis tapeti. Tema surm tekitas suurt avalikku vastukaja.

Stenini-nimeline fotokonkurss >>

Vene Föderatsiooni presidendi määrusega omistati Andreile postuumselt Vapruse orden ametiülesande täitmisel näidatud kangelaslikkuse eest.

Andrei Stenini nime kannab Venemaa ainus rahvusvaheline fotoajakirjanduse konkurss, mida korraldab igal aastal Rossija Segodnja (RT- Russia Today – toim.). See on Venemaal ainus rahvusvaheline platvorm, mis toetab noori fotograafe, tutvustades nende nimesid kogu maailmale.

57
Tagid:
fotoajakirjandus, Sputnik Eesti pressikeskus, aastapäev, Andrei Stenini nimelise fotokonkurss, Andrei Stenin
Teema:
Sputnik Eesti pressikeskus (47)
Samal teemal
Stenini-nimeline fotokonkurss
Sputnik Eesti pressikeskus
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega