Õhutõrje suurtüki-raketikompleks 96К6 Панцирь-С1

Viimane kaitseliin: milleks uus "Pantsir" võimeline on

117
(Uuendatud 20:32 30.06.2019)
Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu teatas, et uuendatud lähimaa õhutõrjekompleks "Pantsir-SM" valmib peagi.

TALLINN, 30. juuni — Sputnik. Uus rakett, võimas radar, täiustatud veerem ja kaks korda paremad lahinguomadused - Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu teatas, et uuendatud lähimaa õhutõrjekompleks "Pantsir-SM" valmib peagi. See kompleks on viimaseks kaitseliiniks paljude strateegiliste objektide kaitsel ning turvab ka oma "kolleege" - kaugmaa õhutõrjesüsteeme. Tänaseks uuest "Pantsirist" teadaolevast vahendas lähemalt RIA Novosti.

Kaks korda kiirem

Šoigu sõnul valmib kompleksi uus versioon 2021. aastaks. "Pantsiri" moderniseerimisest rääkis tolleaegne kaitseministri asetäitja Juri Borissov juba 2017. aastal. 

Läänemaailma alusetu eufooria: vene "Pantsir" suudab Süüriat kaitsta >>

Kompleksi seeriatootmist taheti alustada 2019. aasta lõpul, kuid ilmselt tuli projekti veel täiendada. Katsetused on olnud edukad:

"Niipalju kui mina tean, paigaldatakse Pantsir-SM-le uus aktiivfaasi võreantenniga radarjaam," ütles RIA Novostile ajakirja "Isamaa Arsenal" peatoimetaja Viktor Murahhovski, "Loomulikult suurenesid sellega nii tegevusraadius, objektide tuvastusvõime, kui ka kaitstus segamise eest. Lisaks lubas arendaja uut raketti, mis saab uue energiaallika ning on ülekoormustele vastupidavam." 

Pantsir-SMe hakatakse tootma kahes versioonis - rakettidega (24 raketti kompleksi kohta) ja suurtükiraketi variandis (12 raketti kompleksi kohta). Lisaks kaalutakse võimalust paigaldada igasse stardikonteinerisse ühe suure asemel neli väikest seniitraketti sisaldav kassett, et väikesemõduliste sihtmärkide hävitamiseks, nagu mehitamata lennuseadmed, reaktiivmürsud ja miinipildujamiinid.

Moskva võiduparaadil näidatav sõjatehnika on teada >>

Pantsir-SM veermikuks valiti mitmeotstarbeline KAMAZ-53958 "Tornado", veoskeemiga 8x8 ja kandevõimega 25 tonni. 550 hobujõuline mootor võimaldab liikuda kiirusel 90 km/h. Paagitäiega läbib masin 1200 kilomeetrit. Kabiin on ilma kapotita, täielikult soomustatud ja suudab taluda snaipripüssi SVD soomustläbistavat kuuli. 

© Sputnik / Дмитрий Виноградов
Õhutõrjekompleks Khmeimimi õhuväebaasis

On veel üks oluline punkt, rõhutab Murahhovski: ministri sõnul saab Pantsir-SM-st laiaotstarbeline kompleks. Seda hakatakse paigaldama isegi teatud tüüpi laevadele. Arutatakse Pantsiri kasutuselevõttu väeüksuste õhutõrjesse. Seal ollakse harjunud eraldi raketi- ja suurtükisüsteemidega.

Lahingukogemus

Pantsir-SM töötati välja Pantsir-S1-ga Süürias saadud lahingukogemusi arvestades. 2015. aastal paigaldati mitu sellist kompleksi Khmeimimi lennuväljale. Tegevuseta neil seal olla ei tulnud. 

Venemaa vaatlusseadmete andmete kohaselt tabas Süüria lennuväebaasi vaid 23 raketti
© Sputnik / Михаил Воскресенский

2017. aasta oktoobris teatati, et Pantsir hävitas ISIS-e* kaks reaktiivmiinipilduja Grad raketti. Kaks kuud hiljem korraldasid terroristid Venemaa lennuväebaasile taas raketirünnaku ja jälle lõi Pantsir rünnaku tagasi. 2017. aasta lõpus kinnitas Sergei Šoigu, et kompleksid hävitasid Süürias kokku 54 raketti ja 16 mehitamata õhusõidukit. 

Süüria õhutõrje relvastusse kuuluvad Pantsirid osalesid aktiivselt 14. aprillil 2018 Ameerika Ühendriikide ja tema liitlaste raketirünnakute tõrjumisel riigi territooriumil asuvatele sihtmärkide vastu. Venemaa kaitseministeeriumi andmetel tulistasid ameeriklased 103 tiibraketti, millest Süüria õhutõrje hävitas 71. Pantsir-S1 tabas 25-st sihtmärgist 23.

USA ründas Süüria valitsusvägede baasi >>

Käesoleval aastal astusid Pantsirid lahingusse 6. mail ning hävitasid koos Tor-M1 seadmetega terroristide poolt Khmeimimi suunas tulistatud 27 raketti. Vene sõjaväe sõnul ei jõudnud ükski rakett sihile.

Selline muljetavaldav efektiivsus tuleneb vigadest õppimisest ja komplekside kohandamisest kohalikele tingimustele. Viktor Murahhovski meenutas, et Vene vägede operatsiooni alguses Süüria liikusid kuulujutud Pantsirite ebatäpsusest droonide ja muude väikeste sihtmärkide hävitamisel. 

Tänaseks võivad eksperdid põhjendatult väita, et kompleksi efektiivsus on peaaegu sada protsenti. Uued Pantsir-SM-id saavutavad praktiliselt absoluutse tabamistäpsuse.

117
Tagid:
Sergei Šoigu, õhukaitse, Khmeimim, Süüria, Venemaa, õhutõrjekompleks, Pantsir-1
Teema:
USA raketirünnak Süüria õhujõudude baasile (17)
Samal teemal
Ekspert: Khmeimimi droonirünnak - terrorismi ajaloo uus etapp
Iisrael läbistas vene päritolu "Pantsiri"
Venemaa süüdistab USA-d oma lennuväebaasi ründamises
Ekspert: ameeriklased otsivad Süürias patuoinast
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega