Vilniuse ringkonnakohus

Eesti ja Leedu ühinesid ENPA-s tavapäraselt Venemaa vastu

57
(Uuendatud 16:29 10.06.2019)
EL justiitsministrite kohtumisel väljendasid Eesti, Läti ja Poola Vilniusele toetust Venemaal algatatud kriminaalasjas Leedu kohtunike ja prokuröride vastu. Eesti esines lisaks ka Venemaa õiguste taastamise vastu ENPA-s.

TALLINN, 10. juuni — Sputnik. Justiitsminister Raivo Aeg (Isamaa) ütles EL justiitsministrite kohtumisel Luxembourgis, et Venemaale ei tohi Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees (ENPA) hääleõigust tagastada, sest ta ei järgi rahvusvahelise õiguse norme, teatas Eesti Justiitsministeerium. 

Venemaa välisminister Sergei Lavrov
© Sputnik / Евгений Одиноков

Kohtumise ajal väljendasid Eesti, Läti ja Poola ministrid toetust Leedule Venemaal, mis Leedu kohtunike ja prokuröride vastu algatatud kriminaalasjas.

Leedu teatas Euroopa Liidu justiitsministritele ja Euroopa Komisjonile Venemaa Uurimiskomisjoni poolt kriminaalmenetluse algatamisest Leedu kohtunike ja prokuröride suhtes, kes olid seotud kohtuasjaga, milles endise Nõukogude Liidu ja nüüdse Venemaa kodanikud mõisteti süüdi osalemises 1991. aasta 13. jaanuari sündmustes.

Mille eest Leedu kohtunike üle kohut mõistetakse

2019. aasta aprillis alustas Venemaa Uurimiskomitee kriminaalmenetlust Vilniuse ringkonnakohtu kohtunike suhtes, kes 1991. aasta jaanuarisündmuste kohtuasjas mõistmise venelastele teadlikult ebaõiglased karistused.

Venemaa Uurimiskomitee uurijad tegid kindlaks, et käesoleva aasta märtsis mõistsid Vilniuse ringkonnakohtu kohtunikud Ainora Kornelija Macevicienė, Arturas Šumskas, Virginija Pakalnyte-Tamošiunaite ja Aiva Survilienė 4 kuni 14 aastased vangistused Dmitri Jazovile, Mihhail Golovatovile, Vladislav Švedile, Juri Melile, Gennadi Ivanovile ja teistele Vene Föderatsiooni kodanikele, kes olevat süüdi 1991. aasta jaanuaris Vilniuses toime pandud inimsusevastastes ja sõjakuritegudes. 

Uurimiskomitee leiab, et karistuse määramisel olid kohtunikud teadlikud esitatud süüdistuste alusetusest, 1991. aasta jaanuari sündmuste tegelikest asjaoludest, samuti NSV Liidu relvajõudude endiste sõjaväelaste, õiguskaitseametnike ja Kommunistliku partei liikmete kriminaalsest tagakiusamisest ja rikkusid sellega rahvusvahelise õiguse norme ja põhimõtteid.

Ukrainlased ja baltimaalased närivad küüsi - Puškov Venemaa osalemisest ENPAs >>

Uurimiskomitees rõhutati, et 1991. aastal kuulus Leedu NSV Nõukogude Liidu koosseisu ja sõjavägi "täitis kooskõlas kehtivate seadusega tegutsedes oma kohustusi."

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Venemaa delegatsioon jäeti 2015. aasta jaanuaris Krimmi taasühinemise tõttu Venemaaga Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees ilma hääleõigusest.

Kõik katsed delegatsiooni õigusi taastada ebaõnnestusid russofoobsete riikide, sealhulgas Eesti delegatsiooni vastuseisu tõttu. Alates 2017. aastast lõpetas Venemaa organisatsioonile enam kui 32 miljoni euro suuruse liikmemaksu tasumise. 

Käesoleva aasta mais kiitis Euroopa Nõukogu Ministrite Komitee heaks ENPA soovitused kaotada kõik Venemaa delegatsioonile kehtestatud piirangud. Mõne aja pärast kiitis resolutsiooniprojekti heaks ka ENPA protseduurikomitee. Dokumendi üle hääletamine Assamblee täiskogul peaks toimuma 24. juunil.

Kaljulaid kritiseeris otsust taastada Venemaa õigused EN-is >>

Venemaale ENPA-s kõigi õiguste tagastamise perspektiiv põhjustas Eestis ja Leedus negatiivse reaktsiooni. Eesti president Kersti Kaljulaidi sõnul on Venemaa delegatsiooni tagasipöördumine võimalik alles pärast "Venemaa käitumise muutumist Ukrainas ja Gruusias".

57
Tagid:
kriminaalmenetlus, tagasimakse, Eesti, Leedu, Venemaa, ENPA
Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (53)
Samal teemal
ENPA-s saadi aru, et Venemaa suhtes on tehtud "suur viga"
Russofoobide põrumine: miks Venemaa ENPA töös osalemise vastaseid on vähemus
Kui teie nii, siis meie nii: Moskvale esitati tingimused ENPA istungil osalemiseks
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega