Kaader seriaalist Chernobyl.

Seriaali "Chernobyl" apsakad: miks alasti kaevurid ümber reaktori jooksid

1034
(Uuendatud 13:43 10.06.2019)
Tšernobõli tuumaelektrijaama õnnetusest kirjutanud Vladimir Gubarevi esmamuljeid Ameerika-Briti telesarjast "Chernobyl".

TALLINN, 10. juuni - Sputnik. Johan Rencki lavastatud mini-seriaal "Chernobyl" lööb kõiki populaarsusrekordeid ning publiku arvu poolest möödus film tuumaelektrijaama katastroofist isegi "Troonide mängu" viimasest hooajast. 

Kui tõepärane on "Chernobyl", otsustas Sputnik Eesti küsida kirjanik ja ajakirjanik Vladimir Gubarevilt. 1986. aastal külastas ta korduvalt õnnetuspaika ja oli paljude filmis kirjeldatud sündmuste otseseks tunnistajaks.

Samal ajal kirjutas Gubarev dokumentaalnäidendi "Sarkofaag".

Üle piiri ja tagasi

Vladimir Stepanovitš, kuivõrd sarjas nähtu tõele vastab?

Ma vastaksin nii: reaalsus on üks asi, kino aga hoopis midagi muud.

Драматург и телеведущий Владимир Губарев
© Sputnik / Владимир Федоренко
Dramaturg ja telesaatejuht Vladimir Gubarev

Igapäevaelu ja faktoloogia seisukohast õnnestus mõned episoodid väga tõhusalt ja isegi õigesti taastada. Kuid mis puudutab inimestega töötamist, filmis näidatud juhtimisprotsesse, siis on tulemuseks tüüpiline ameerika mõttetus. Umbes sama, kui näidata orbiidile oleva jaama Mir kosmonaudi peakattena läki-läkit (Filmis Harmagedoon- Toim.). 

Kas see tähendab, et mitte midagi ei saa uskuda?

Miks mitte? Paljud detailid on hästi kujutatud. Näiteks tulekahju kustutamine. Tõsi, nii nagu filmis, töötavad Ameerika tuletõrjujad, mitte meie omad. Peaaegu dokumentaalselt on tehtud haiglakaadrid. 

Tšernobõli AEJ avarii likvideerijad said toetust >>

Küll aga on sealgi on suur apsakas – väide, nagu olnuks viie rubla eest võimalik minna kuuendasse, salastatud kliinikusse. Kui seda meditsiiniasutust likvideeritud poleks, lagistaks personal praegu naerda. Samal ajal on mõned elulood väga täpsed.

Ja milliseid hetki ei tasuks tõe pähe võtta?

Ei ole mõtet uskuda näiteks seda totrat stseeni, kus alasti kaevurid ümber reaktori jooksevad. Ma saan aru, et filmitegijad üritasid sellise ilmse väljamõeldisega publikut lõbustada ja kaasa haarata.

"Sellised moonutused on üldiselt dekoratiivsed, kahjutud valed - vaatajate tähelepanu püüdmiseks.

Kas oli ka olulisemaid momente?

Ei olnud. Võin seda kindlusega väita. Minu Tšernobõli sündmustest rääkiv näidend "Sarkofaag" sai tuntuks kogu maailmas. Mina ise käisin temaga Jaapanis, Euroopas, Ameerikas ega tundnud kusagil vaenu, vaid kaastunnet. Inimesed tundsid, et Tšernobõl on meie ühine katastroof. Loomulikult võivad lurjused selle üle kahjurõõmu tunda. Õnneks ei koosne maailm ainuüksi sellistest inimestest.

Suur tragöödia nõuab suurt filmi

Miks ilmus film selle aja sündmustest alles nüüd?

Oli mitmeid katseid luua kinematograafilisi teoseid. Kõik nad kukkusid läbi. Tšernobõli tragöödiat ei suutnud keegi täielikult taasesitada ja seda ühel lihtsal põhjusel - suur tragöödia nõuab suurt kirjandust ja suurt kino. 

Me peame tõeliselt aru saama, kui sügavad olid protsessid, mis said alguse Tšernobõlis ja mille tagajärjed kogu inimkonda mõjutasid. 

Fukushima sündmused kinnitasid, et seda uut teed ei ole veel täielikult lahti mõtestatud. Kuid inimesed peavad mõistma, et tsivilisatsioon on nüüdseks erinev. Seetõttu äratas ka film nii suurt huvi.

Miks ei tehtud Venemaal ja endises Nõukogude Liidus Tšernobõli teemal korralikke filme?

Oli palju häid dokumentaalfilme. Kuid kunstilisi tõepoolest ei olnud. Tšernobõl osutus meist ootamatult kaugeks. Venemaal otsustati: see oli Ukrainas, olgu see nende probleem.

Riik hakkab toetama ka mittekodanikest Tšernobõli likvidaatoreid >>

Olukord jõudis niikaugele, et õnnetuse 25. aastapäevale pühendatud mälestusüritusel Kiievis esindas meie riiki tragöödiaga samavanune neiu, mis oli täiesti naeruväärne.

1034
Tagid:
tuumajaam, seriaal, katastroof, Tšernobõl
Teema:
Tuumaelektrijaam (34)
Samal teemal
Balti keti nõrk lüli - Valgevene AEJ
Vladimir Gubarev: eksperimendid tuumakütusega võivad viia Tšernobõli kordumiseni
Venemaa jätab Rootsi odava energiata, järgnevad Saksamaa ja Ühendkuningriik
Руководитель представительства МИА Россия сегодня в Эстонии, шеф-редактор Sputnik Эстония Елена Черышева

Sputnik Eesti asus tööle erirežiimis. Peatoimetaja avaldus

(Uuendatud 00:17 01.01.2020)
Sputnik Eesti juhataja Elena Cherysheva selgitas portaali lugejatele suunatud pöördumises olukorda seoses portaali töö peatumisega. Avaldame avaliku pöördumise tervikteksti.

Austatud lugejad!

Tänasest, nagu näete, erineb Sputnik Eesti veebisait tavapärasest. Tõenäoliselt teate juba muutuse põhjust, kuid pean vajalikuks toimunu veel kord lahti seletada.

Alates 1. jaanuarist võeti meilt võimalus teie heaks töötada.

Eesti politsei- ja piirivalveamet esitas meile kõigile ultimaatumi: me kas katkestame töölepinguid rahvusvahelise uudisteagentuuriga "Rossiya Segodnja" ega tööta enam Sputnik Eestis, või meie suhtes algatatakse kriminaalasjad.

Eelmise aasta viimastel päevadel arutasime korduvalt kujunenud olukorda ja jõudsime järeldusele, et hoolimata võimude nõudmiste absurdsusest ja ohust, mille reaalsusse me tegelikult uskuda ei tahaks, ei ole meil õigust oma inimeste saatusega riskida.

Selle tulemusel olid toimetuse töötajad sunnitud 1. jaanuarist lõpetama töösuhted Sputnik Eesti ja RIA "Rossiya Segodnjaga". Kas see tähendab, et saidi elupäevad on lõppenud? Ei, see pole nii.

Sait jätkab tööd täies mahus, kuid protsessi organiseerimine selliselt, et me ei peaks Eesti võimude pideva surve all elama, võtab veel natuke aega. Loomulikult proovime töö võimalikult kiiresti taastada. 

Tahan tänada teid, kallid lugejad, meie tegevuse toetamise eest nelja aasta vältel ja eriti viimastel kuudel, kui surve ja ähvardused kõigi meie ja meie partnerite vastu muutusid äärmuslikeks.

Pangad külmutasid meie palgad, meie büroo omanikule avaldati survet ja sunniti teda meiega lepingut lõpetama. Seda kõike tehti karistusseadustiku paragrahviga ähvardamise taustal, mis näeb ette kuni viis aastat vabadusekaotust.

Meie ainus "süü" on selles, et oleme ajakirjanikud võimudest sõltumatus meediaväljaandes ja lihtsalt teeme oma tööd.Võideldes võimaluse eest töötada, võitleme me nii Eestis kui ka välismaal asuvate lugejate õiguse eest saada täielikku teavet.

Meiega võib mitte nõustuda. Võib vaielda ja kritiseerida. Kuid meie jaoks on peamine lugejate võimalus iga päev meie sait avada ja iseseisvalt infot, kommentaare ja pakutavaid järeldusi hinnata.

Seda nimetatakse sõnavabaduseks, mis kahjuks tänases Eestis puudub, vaatamata tõsiasjale, et "Piirideta reporterite" arvates sobib meie riik väljendusvabaduse pingereas maailmas 11. kohale.

Täname veelkord kõiki meie lugejaid, kolleege, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja lihtsalt kõiki ausaid inimesi nende toetuse eest nii Eestis kui ka teistes riikides.

Saadud toetus ei jäta meile muud valikut, kui jätkata võitlust õiguse eest tõtt rääkida ja teile täielikku ja kvaliteetset informatsiooni pakkuda. Tuleme varsti tagasi!

Lugupidamisega,

Elena Cherysheva
RIA "Rossija Segodnja" Eesti esinduse juhataja

Tagid:
tagakiusamine, sõnavabadus, Sputnik Eesti, Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Sputnik Eeti pressikeskus

RIA "Rossija Segodnja" vastas Eesti režiimi seadusetusele: mis ootab Sputnik Eestit

(Uuendatud 15:30 31.12.2019)
Kriminaalkaristusega ähvardamise tõttu on Sputnik Eesti toimetuse töö peatatud, kuid veebisait jätkab hiljem tegevust, teatas uudisteagentuur "Rossija Segodnja".

TALLINN, 31. detsember — Sputnik. Avaldame RIA "Rossija Segodnja" pressiteenistuse avalduse täisteksti.

"Eesti võimude ähvarduse tõttu kriminaalvastutusele võtmisest paragrahvi alusel, mis näeb ette kuni viieaastase vabaduskaotuse, olid Sputnik Eesti töötajad sunnitud lõpetama töösuhte toimetusega 1. jaanuariks 2020.

Sputnik Eesti ja RIA "Rossija Segodnja" toetavad oma kaastöötajate otsust.

Kahjuks näitab kogemus, et hoolimata Eesti võimude ähvarduste näilisest absurdsusest, on ajakirjanike kriminaalvastutusele võtmine tänapäeva Euroopas reaalsus. Me ei pea võimalikuks inimeste vabadusega riskida.

Peame Eesti režiimi tegevust oma riigi kodanike suhtes avalikuks tagakiusamiseks, õiguslikuks anarhiaks, totalitarismi ilminguks ja sõnavabaduse põhimõtete kõige jämedamaks rikkumiseks, millel puudub EL-s pretsedent.

Ajakirjanike ainsaks "süüks" on nende töö Venemaa meedias.

OSCE pressiesindaja Arlem Desir on juba öelnud, et Dmitri Kisseljovi suhtes kehtestatud Euroopa Liidu individuaalsete sanktsioonide laiendamine kõikidele agentuuridele ja ajakirjanikele on suur ajakirjandusvabaduse probleem.

Astume kõik vajalikud juriidilised ja muud sammud, et Sputniku ajakirjanikud saaksid töötada, kartmata, et Eesti õiguskaitseorganid nad kriminaalvastutusele võtavad.

Toimetuse tegevus on peatatud, kuid Sputnik Eesti veebisait jätkab ka tulevikus tegutsemist. Töö täielik taastamine võtab aga aega.

Kutsume kõiki rahvusvahelisi ja Euroopa organisatsioone üles avaldama oma seisukohta Eesti võimude tegevuse suhtes. Pöördume eriti ÜRO, EL, OSCE, Venemaa ajakirjanike liidu, Euroopa Parlamendi ja "Piirideta ajakirjanike" poole.

Täname ajakirjanike kogukonda, avaliku elu tegelasi, poliitikuid ja rahvusvahelisi organisatsioone kolleegide toetamise eest.

Moraalne tugi on praegusel hetkel väga oluline ja seda on vaja ka tulevikus."

Ametivõimude surve Sputnik Eestile

Tänavu sügisel sattusid Sputnik Eesti töötajad silmitsi surveavaldusega ametivõimude ja rahandusasutuste poolt. Esimese hoobi andsid rahvusvaheliste pankade Eesti filiaalid, külmutades palgaülekanded ning maksu- ja muude maksete ülekanded. Tulemusena oli bürooruumide üürileandja sunnitud tühistama toimetusega sõlmitud rendilepingu.

Seejärel saatis Politsei- ja Piirivalveameti Rahapesu Andmebüroo detsembri keskel Sputnik Eesti töötajatele kirjad ähvardusega alustada kriminaalmenetlust, kui nad 2020. aasta 1. jaanuariks oma töökohalt ei lahku.

Ähvarduse ettekäändeks osutus Rossija Segodnja peadirektori Dmitri Kisseljovi kandmine tema seisukoha tõttu Ukraina sündmuste suhtes Euroopa Liidu sanktsioonide alla kuuluvate isikute nimekirja.

Samas aga ei ole Vene riigile kuuluv Rossija Segodnja (Sputnik Eesti emaagentuur) ise mitte üheski sanktsioneeritavate nimekirjas ja mitte üheski Euroopa Liidu riigis tema töötajate suhtes selliseid meetmeid ei rakendata.

Sputnik Eesti peatoimetaja Elena Cherysheva esitas RIA Rossija Segodnja nimel politseile avalduse kontrollida toimetuse töötajate suhtes kohaldatud sanktsioonide aluseid.

Rahvusvahelise teabeagentuuri Rossija Segodnja ja telekanali RT peatoimetaja Margarita Simonjan on pöördunud Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi poole üleskutsega mitte lasta ajakirjanikke vahi alla võtta.

Venemaa Föderatsiooninõukogu esimees Valentina Matvijenko lubas Eestile rakendada "tundlikke meetmeid" vastusena Sputnik Eesti töötajatele osaks saanud ähvardustele.

Balti riikide ametivõinud on korduvalt Venemaa meediakanalite tööle takistusi teinud. Venemaa välisministeeriumis on sedastatud, et nende riikide tegevusliinil on ilmsed kooskõlastatuse tunnused. Meedia ahistamisjuhtumid, nagu Venemaa välisministeeriumis märgiti, "näitavad ilmekalt, kui palju tegelikult maksavad Vilniuse, Riia ja Tallinna demagoogilised avaldused ustavusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele."

Lugege lisaks:

Tagid:
Venemaa, Eesti, ajakirjanikud, kriminaalvastutus, RIA Rossija Segodnja, sõnavabadus, Sputnik Eesti
Teema:
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega
Samal teemal
Meedialahingud
Võimud ähvardavad ajakirjanikke kriminaalkaristusega